23 umelcov z Filipín vystavuje v Galérii Danubiana

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Danubiana, 23 umelcov z Filipin

Výstava filipínskych umelcov s názvom VZDIALENÉ, NO ZVLÁŠTNE POVEDOMÉ, prístupná od 6. júna do 8. septembra 2019 v Galérii Danubiana, ponúka iný pohľad na život vo vzdialenej krajine.

Hoci majú Filipíny nádherné pláže a výnimočne prívetivých obyvateľov, tropickým rajom nie sú. Krajinu striedavo napadali Portugalci, Španieli, Briti, Američania i Japonci. Nezávislosť dosiahla až v roku 1946. Trpí preľudnením, korupciou a chudobou, čo – samozrejme – netrápi iba Filipíny.

Danubiana

Niektorí umelci a aj 23 popredných filipínskych výtvarníkov, ktorí v Danubiane vystavujú, na tieto problémy aj konkrétne politické otázky odpovedajú svojím umením – na prebiehajúcu „drogovú vojnu“, útoky na slobodu tlače, preľudnenie hlavného mesta Manila.

Filipínci

sa vo svojom bežnom živote so situáciou vyrovnávajú tým, že sú všestranní, optimistickí a vynaliezaví. Mnohí odchádzajú pracovať do zahraničia a svedomito posielajú peniaze domov rodine. Aj umelci sú všestranní. Hoci väčšina z nich sa venuje maľbe, tvoria aj inštalácie, sochy, fotografie či koláže..

Neprehliadnite: Umelecký sklár Ján Zoričák v Danubiane

Ako títo vzdelaní, informovaní, ambiciózni a vynaliezaví filipínski umelci stvárňujú svoj svet, ktorý fascinujú celebrity a súťaže krásy a pustošia zemetrasenia a ničivé tajfúny?

Tony Godfrey, kurátor výstavy VZDIALENÉ, NO ZVLÁŠTNE POVEDOMÉ pohotovo konštatuje: „Veľmi detailné kresby zbraní Mikea Adraa rozjímajú nad prebiehajúcou drogovou vojnou, konfrontačné kresby Joseho Legaspiho naznačujú traumu. Inštalácie Poklonga Anadinga evokujú preplnené ulice Manily, zatiaľ čo videá Marthy Atienzovej zobrazujú more a ostrovný život.

Louie Cordero vytvára dokonale detailné obrazy podivných bytostí, Nona Garcia maľuje nezvyčajné portréty ostatných umelcov. Komplexné maľby Geraldine Javierovej sa odvíjajú od vášne pre tropickú záhradu, Cian Dayrit pracuje s látkou a maľuje na ňu obrovské mapy krajiny, jej spoločenstiev a túžob.

Inštalácia Pam Santosovej hovorí o materstve, videá a kresby Eisy Jocsonovej si uťahujú z fascinácie Disneyho princeznami. Jill Paz a Buen Calubayan tvoria aktuálne, vypracované verzie slávnych patriotických malieb Filipín z devätnásteho storočia. Všetci tvoria niekedy nádherné, niekedy strhujúce obrazy krajiny, ktorá je veľmi vzdialená, no jej problémy sú nám zvláštne povedomé.“

www.danubiana.sk