Jarné inšpirácie a motivácia do aktívneho odpočinku v záhrade. Čo by nemalo chýbať v záhrade?


102   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Jarné inšpirácie

Jarné inšpirácie sú hnací motor pre mnohých záhradkárov, ktorí vedia oceniť výhody vlastnej oázy radosti a šťastia. Celkom určite najväčšou výhodou bývania v rodinnom dome – v porovnaní napríklad s bytom – je práve vlastná záhrada. A obzvlášť, ak je naozaj priestranná. A ak sa v nej nájde miesto na všetko, čo by v nej nemalo chýbať, tým skôr si zasluhuje našu pozornosť. A čo by to vlastne malo byť?

Priestor na pestovanie

Aj keď v posledných rokoch išlo úžitkové využitie záhrady trochu do úzadia na úkor využitia odpočinkového, bola by škoda nevyužiť vlastnú záhradu aj na pestovanie nenáročných poľnohospodárskych kultúr, ktoré prinášajú aj úžitok v domácej kuchyni. Pokojne začnite len niekoľkými bylinkami a uvidíte, či vás pestovanie „chytí“. Ak áno, budete môcť pridať rôzne druhy zeleniny a možno skončíte aj pri ovocných stromoch. A ak nie, nič sa nedeje, záhrada nemusí byť len o pestovaní úžitkových .


Terasa

Vaša záhrada pokojne môže byť len o odpočinku. Je predsa vaša, a o jej využití rozhodujete iba vy. Terasa (aj s vhodnou ochranou voči ostrému slnku) je absolútny základ. Z praktického hľadiska oceníte, ak bude prepojená s interiérom domu, nie je to však nutnosť. Ak máte starší dom, ktorý takto nie je riešený, terasu môžete mať aj samostatne stojacu. Hlavne nezabudnite na pohodlné sedenie a pokojne aj obľúbený prvok v mnohých záhradách: komfortné záhradné hojdačky. Alebo pridáte aj vírivku, či bazén.

Neprehliadnite:

fóliovník

Zdajú sa vám skleníky drahé?
V tom prípade si zaobstarajte fóliovník, vaše rozhodnutie sa oplatí. 


Športové využitie záhrady

Keď už sme spomenuli bazén, ak máte na záhrade dostatok priestoru, môže byť jej súčasťou aj veľký bazén, v ktorom si bez problémov zaplávate. V takomto prípade bude bazén akýmsi prepojením odpočinkového a športového využitia záhrady. A keď už sme pri športovaní v záhrade, oceníte aj väčšiu trávnatú plochu a to najmä v prípade, že máte malé deti. Bude to pre ne ten najlepší priestor na naháňačku, či hry s loptou. 

Záhradný domček

O záhradu a jej súčasti a tiež o exteriér domu sa však treba aj starať. A na to je potrebné rôznorodé vybavenie, ktoré treba niekde skladovať. Ale kde? No predsa v záhradnom domčeku. Tie pojmú všetko od malého ručného náradia po výkonné aku kosačky. Stačí len správne zvoliť veľkosť podľa svojich potrieb.

Foto: Ground Picture / Shutterstock.com