Košice sa chystajú na Deň železnice! Atraktívny program je záruka poučenia a zábavy najmä pre deti


2865   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Deň železnice sa uskutoční za prísnych hygienických opatrení

Aj v čase pandémie si Košická detská historická železnica pripomenie 65. narodeniny. V bývalom Česko-Slovensku sa zachovala ako jediná. Aj preto nadšenci na sobotu 10. októbra, pravdaže, za prísnych protiepidemických opatrení, pripravili v obmedzenej forme program pre deti i dospelých. Deň železnice bude opäť veľkým zážitkom!

Jediná detská železnica na Slovensku si pripomína 65 rokov. Po prvýkrát sa jej oslavy ponesú v netradičnom duchu protiepidemických opatrení. Nevyhnutnosťou budú rúška, rozostupy, dezinfekcia rúk a obmedzená kapacita vlaku a účastníkov exteriérového programu na konečnej stanici Alpinka. Organizátori preto vypravia až šesť vlakov s obmedzenou kapacitou a odporúčajú zakúpenie a rezerváciu lístkov v predpredaji. Záujemcovia tak môžu urobiť už teraz prostredníctvom stránky www.detskazeleznica.sk , alebo si ich kúpiť počas pracovných dní v predpredaji na stanici Čermeľ. V prípade voľných miest je predaj možný aj v samotný deň konania podujatia.

Deň železnice sa uskutoční za prísnych hygienických opatrení

Vzhľadom na vývoj pandemickej situácie dobrovoľníci prispôsobili rozsah programu, jeho dĺžku i samotný pobyt návštevníkov na konečnej stanici Alpinka. „Program sme zjednodušili a skrátili. Pre deti sme pripravili štyri nafukovacie atrakcie, tvarovanie balónov, farbenie vlasov kriedami, maskota a pre staršie deti a dospelých streľbu zo vzduchovky. Najväčšou atrakciou bude určite vyhliadka v korunách stromov. Tú zabezpečí podporovateľ železničky, spoločnosť Žeriavy Košice,“ približuje program riaditeľ detskej železnice Ľubomír Lehotský a dodáva, že vstup na program bude regulovaný pre maximálne 42 osôb na 30 minút.

“Na jednotlivých atrakciách sme zaviedli nadštandardné opatrenia, vyhradili sektory, priebežne ich budeme dezinfikovať, dohliadneme na nosenie rúšok, rozostupy a dezinfekciu rúk.” Upozorňuje Ľuboš Zahradníček z občianskeho združenia Dračia stopa, ktoré bude počas Dňa železnice zabezpečovať atrakcie pre deti.

Neprehliadnite:
Jeseň ponúka výlety vlakom do praveku, za dobrým vínom, na hrad i prírodnými krásami. Vláčik v Čermeli vás povozí každý deň!

V tento deň budú zo stanice Čermeľ odchádzať vlaky z dôvodu obmedzenej kapacity posilnené a iba v mimoriadnych časoch o 10:10, 11:00, 11:55, 12:50, 13:45, 14:40 a 15:35. Cestujúci sa na programe v stanici Alpinka zdržia v priemere 30 minút a následne sa vrátia tým istým vlakom späť do Čermeľa, prípadne si zvolia prechádzku do prírody. Aktuálne informácie o počte voľných miest získate na tel. čísle 0910 770 905 (9:00 – 15:00).

Deň železnice sa uskutoční za prísnych hygienických opatrení

Rozlúčka s pamätníkmi a ocenenie dobrovoľníkov

Dobrovoľníci sa v tento deň symbolicky rozlúčia aj s pamätníkmi – dlhoročnými rušňovodičmi detskej železnice Karolom Tarczalom (72) a Jozefom Sviatkom (71), ktorí si na Čermeľskej železničke odkrútili viac ako 30 rokov. „S pánmi rušňovodičmi sa rozlúčime na záver dňa slávnostným trúbením všetkých rušňov, odvezieme ich na drezine, slávnostne nastúpia aj mladí železničiari ako symbol pokračujúcej generácie na detskej železnici. Spomínať budeme aj v mimoriadnom vydaní našich retronovín Čermeľský hlas, v ktorých prinášame fotografický prierez históriou. Ocenenia za aktivitu sa v tento deň dočkajú aj mladí železničiari – dobrovoľníci,“ dodáva Ľ. Lehotský.

Deň železnice sa uskutoční za prísnych hygienických opatrení

Pre verejnosť a školy jazdíme každý deň

V októbri jazdíme na detskej železnici každý deň. V pracovné dni iba raz denne o 10:30 z Čermeľa a späť o 12:15 z Alpinky. V soboty (okrem 10.10.) a nedele jazdíme častejšie o 10:30, 12:15, 14:15 a 16:00. Pre školy sme k dispozícii každý deň na objednávku. Krásne jesenné počasie, otvorené vozne detskej železnice a pobyt v prírode je najlepšou ochranou pred nebezpečnými vírusmi.

Viac informácií nájdete na www.detskazeleznica.sk.

Foto: detskazeleznica.sk