Košická RUŠŇOPARÁDA – príďte obdivovať rušne


3412   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
RUŠŇOPARÁDA

 

Cez víkend (4. – 5. mája) sa v Košiciach uskutoční najväčšie železničné podujatie svojho druhu na Slovensku – RUŠŇOPARÁDA – história aj súčasnosť vlakovej dopravy. Rušňové depo otvorí svoje brány pre návštevníkov, aby mohli obdivovať železničnú techniku. Opäť nebude chýbať nostalgický vlak so salónnym vozňom z Maďarska, starobylé parné rušne či historická drezina Škoda 1202. Magnetom iste bude rušeň v špeciálnej úprave „Macejko“ a prerobené Porsche, ktoré konštruktéri nazvali Porschelino (auto na koľajniciach). Záujemcovia sa budú môcť na ňom aj povoziť.

Rušňoparáda patrí medzi najnavštevovanejšie podujatia pre rodiny a každoročne láka do Košíc návštevníkov zo širokého okolia. Od organizátorov všetkých podujatí, ktoré podporujeme, požadujeme, aby okrem samotného programu pripravili aj sekundárnu ponuku a tým zapojili do celého procesu miestnych aktérov v turizme. Veľmi nás preto teší, že návštevníkov z rôznych kútov Slovenska železničiari pohodlne privezú na mimoriadnych nostalgických vlakoch priamo do Košíc, dokonca aj z takých miest, kde už osobná doprava roky nepremáva,“ povedal Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja.

RUŠŇOPARÁDA

Vlani prišlo do rušňového depa obdivovať vlakové súpravy 15 000 ľudí. „S radosťou musím skonštatovať, že obľúbená Rušňoparáda sa z roka na rok zlepšuje, nie len z hľadiska organizácie či návštevnosti, ale aj pokiaľ ide o exponáty pre železničných nadšencov. Tento rok potešíme aj tých najväčších fajnšmekrov – po prvýkrát sa tu objaví skutočný historický klenot, 80-ročný motorový vozeň Strieborný šíp. Vznikol tesne pred druhou svetovou vojnou a má za sebou pomerne pohnutú históriu. Sme radi, že práve na 19. ročník podujatia sa nám podarilo túto legendu zabezpečiť. Samozrejme, leitmotívom celého roka na Slovensku je svetový šampionát v ľadovom hokeji, Rušňoparáda 2019 sa preto bude niesť aj vo fanúšikovskom, športovom a snáď aj majstrovskom duchu,“ prezrádza Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Neprehliadnite: Unikátne zážitky pre návštevníkov MS v hokeji

Rušňoparáda 2019 pripomenie výročie parného rušňa 498.104 Albatros, ktorý bol uvedený do prevádzky v roku 1954 a venovať sa bude najmä Majstrovstvám sveta v ľadovom hokeji 2019. Naplánovaná je preto spanilá jazda dvoch rušňov VECTRON. V modrej farbe a v špeciálnej úprave pre hokejový IC vlak Macejko. „V stánku Košice Región Turizmus dostanú návštevníci cestovateľské tipy na túto sezónu, medzi ktorými majú dôležité miesto mimoriadne turistické vlaky – Gemerský, Ľadový a Tokajský expres. Milovníci cestovania sa dozvedia viac aj o celodenných organizovaných výletoch s programom, ktoré sme na tento rok nachystali,“ pozývavýkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.

RUŠŇOPARÁDA

Ako „modelky na točni“ budú v rámci „točňoparády“ vystavené na obdiv fanúšikom vlakov najkrajšie nostalgické aj moderné rušne a vozne. Rušňoparáda poskytne pastvu pre oči aj výstavami. „Rušne trochu inak“ predstavujú modely fantastických lokomotív z netradičných súčiastok a svet rušňov. Pripravená je tiež ukážka zbrojenia rušňa vodou a uhlím, práce kuriča a ďalšie interaktívne prehliadky. V modelárskych vozňoch nájdete Fantastický svet železnice v malom s jedinečným minisvetom železničných tratí a vlakov. Vo vodnej veži bude zase prebiehať prezentácia dopravných povolaní aj učebných predmetov či odborov pod názvom „Študuj dopravu“. Program Rušňoparády bude nielen na zemi, ale aj vo vzduchu, na nebi sa objavia historické lietadlá, ktoré preletia ponad depo. Rušňoparáda, ako rodinné podujatie, pripravila aj množstvo hier a atraktivít pre deti. Nachystaný je aj gastronomický zážitok – známi kuchári predvedú efektnú a chutnú kuchyňu.

Zdroj: Košice región turizmus

Visit Kosice Logo

 

 

 

 

www.visitkosice.org