Na Baťovom kanáli v Skalici to znova žije. Atraktívna plavba láka návštevníkov z oboch brehov hraničnej rieky.


8663   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Na Baťovom kanáli v Skalici už môžu plávať lode

Po období útlmu je opäť obnovená premávka lodí na Baťovom kanáli, tvoriacom hranicu medzi Slovenskou a Českou republikou. Ide o ďalšie víťazné ťaženie proti pandémii, ktorú sme – dúfajme – spoločne zvládli.

„Výletné a vyhliadkové lode už môžu dva týždne plávať v rámci republiky. Plavbu na Baťovom kanáli však pre svoju polohu na hranici nemohli využívať. Teraz sa to našťastie zmenilo a ťažko skúšaný cestovný ruch bude možné aspoň čiastočne obnoviť aj na tejto krásnej vodnej ceste,“ povedal minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal.

Na Baťovom kanáli v Skalici už môžu plávať lode

Neprehliadnite:
Poznáte prírodnú pamiatku Visiace skaly

Na lodiach je potrebné dodržiavať prísne hygienické nariadenia. Povinné sú ochranné rúška, rukavice alebo použitie účinnej dezinfekcie rúk. Vodnú cestu môžu využívať občania Slovenska a Česka, ak nebudú dlhšie ako 48 hodín v susednej krajine. Ústredný krízový štáb povolil plavbu výletných lodí aj s pasažiermi, prevádzkovatelia plavby na Baťovom kanáli však musia začiatok plavebnej prevádzky oznámiť Útvaru vedúceho hygienika rezortu dopravy.

Od konca mája už premáva počas pracovných dní aj prievozná loď, tzv. kompa na rieke Morava medzi obcami Záhorská Ves a rakúskou obcou Angern.

Z histórie

Baťov kanál vznikol v 30. rokoch 20. storočia ako projekt využívaný na zavlažovanie územia. S jeho plavebným využitím sa nepočítalo. Neskôr sa vodná cesta používala na prepravu uhlia. Svoj oficiálny názov Baťov kanál dostal 1. mája 1960 za osobnej účasti Tomáša Baťu ml. a obnovil sa tak ľudový názov „Baťák“. Plavebná trasa Baťovho kanála začína na Morave prístavom v meste Otrokovice a končí na slovenskom území v prístave v Skalici, ktorá bola súčasťou už od začiatkov jeho budovania. Prístav v Skalici vám dnes ponúka možnosť zapožičať si loď a plaviť sa touto vodnou cestou. Taktiež ponúka možnosť výletných plavieb pre školy a organizované skupiny. 

www.mindop.sk