Nechoďte spať! V Bratislave nastala BIELA NOC

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Biela Noc, Sklad č. 7, Filthy Luker

5. ročník medzinárodného festivalu súčasného umenia ukázal, že Bratislavčania si vedia naplno vychutnávať moderné umenie, kreatívne atrakcie i magickú atmosféru. 27. – 30. septembra 2019 láka BIELA NOC do centra hlavného mesta tisíce ľudí. Počas troch dní a nocí festivalu sa na vyše 40 zastávkach predstavia diela špičkových zahraničných a domácich umelcov. O týždeň neskôr nastane Biela noc v uliciach Košíc.

O festivale

Biela Noc BA

Biela noc – výnimočný medzinárodný umelecký projekt – chce širokej verejnosti priblížiť súčasné formy umenia ako aj netradičné, nepoznané a významné miesta európskych metropol. Biela noc najprv začala pred rokmi v Košiciach. Každý rok prilákala do ulíc rekordných 60 tisíc divákov. Po niekoľkých úspešných ročníkoch festival expandoval aj do hlavného mesta. Bratislavčania si ho hneď obľúbili: už pilotný ročník zažil obrovský záujem návštevníkov.

Tohtoročná bratislavská Biela noc

Biela Noc BA

Prebiehajúci festival je dlhší ako vlani. Trvá tri dni – od piatka do nedele. Bude tak viac času a priestoru vychutnať si jednotlivé diela nielen v noci, ale aj cez deň. Predstaví takmer 50 rôznych inštalácií, diel od umelcov z Nemecka, RakúskaTalianska, Poľska, Kanady, Británie, Austrálie, Brazílie, aj od domácich tvorcov. Otvorenie festivalu sa uskutoční v piatok pred Zuckermandlom. Jeho súčasťou bude odhalenie monumentálnej sochy, Circle Head od slovenského výtvarníka Viktora Freša, ktorá ostane na nábreží natrvalo.

Aj tento rok Biela noc ponúka návštevníkom magickú umeleckú prechádzku nočným mestom za súčasným umením. Návštevníci uvidia svoje obľúbené miesta celkom inou optikou.

Mapa

Biela Noc Mapa

Každý návštevník dostane umeleckú mapku, ktorá ho sprevádza rôznymi umeleckými zastávkami: vizuálne atraktívnymi inštaláciami, koncertami, filmami, rozličnými divadelnými predstaveniami, tancom, literatúrou, živou performance… Môže si podľa nej vytvoriť svoju vlastnú trasu a obdivovať to, čo ho najviac očarí. Pestrá ponuka rozličných umeleckých žánrov zaručí každému spoznanie najnovších trendov v rozličných umeleckých disciplínach. Popri umení návštevníci objavia zaujímavé a netradičné priestory, ktoré výnimočne prichýlia súčasné formy umenia ako napríklad nádvoria, parky, mosty, nábrežia, nákupné centrá, parkoviská, ba aj súkromné priestory a rôzne ľuďom bežne neprístupné miesta.

Biela Noc, Luke Jerram, Gaia, UK

Čaká nás napríklad gigantická oživená chobotnica, vznášajúca sa sedemmetrová svietiaca zemeguľa, ktorú britský umelec nazval Gaia, svetelný maják na streche Národnej banky Slovenska, Lido oživené pohybom, farbami a mágiou, svetelná performance a interaktívna inštalácia Labyrintárium v priestoroch VŠMU, obrovská vesmírna raketa zaparkovaná na streche River Parku, nočná párty v Cvernovke, obrovská bublina v centre mesta či monumentálna koláž z minulých inštalácií. Jednoducho magická nočná prechádzka súčasným umením. Na festivale sa predstaví aj brazílske umelecké duo VJ Suave, každý večer po zotmení nasadne na svoj nákladný bicykel s projektorom a spustia hodinovú mobilnú performance veselých autorských ilustrácií.

Biela Noc, Kit Webster, Sad Janka Kráľa

Zvláštnym zážitkom iste bude aj pixelová smršť AXIOM v Sade Janka Kráľa v Petržalke. Ohúri zmysly a prinesie celkom nový pohľad na mapping mestského objektu. Najrozsiahlejšie digitálne dielo v histórii festivalu k nám prichádza z Austrálie. Studio Kit Webster divákov vtiahne priamo do vizuálneho matrixu zo 700 000 svetelných bodov, ktoré sú poskladané do troch symetrických objektov s odkazom na mestskú architektúru.

Niektoré inštalácie sa predstavia iba v naplánovanom čase, iné ostávajú v meste dlhšie a tak si ich diváci môžu pozrieť aj neskôr.

Biela Noc, Promenáda Eurovea, Filthy Luker & Pedro Estrellas

Program pre deti

Ako novinku pripravili organizátori festivalu aj program pre deti. Čaká ich zážitok v podobe rakety z vesmírnych komiksov, ktorá “zaparkuje” na strechu River Parku, pobaví ich aj mýtická chobotnica, ktorej chápadlá obsadia Sklad č. 7 a oči iste neodtrhnú ani od interaktívnej tieňohry priamo na nádvorí Primaciálneho paláca, ale ani od projekcie vodného sveta na pilier Starého mosta.

Biela Noc, River Park, Filthy Luker & Pedro Estrellas

Organizátori Bielej noci odporúčajú návštevníkom festivalu preštudovať si program dopredu a zvážiť, ktoré časy sú pre deti najideálnejšie.

www.bielanoc.sk