Peter Svoboda – Pod tieňom obrov

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Peter Svoboda - Pod tieňom obrov

V známej Tatranskej galérii v Poprade sa záujemcovia môžu od 13. marca do 15. júna 2019 stretnúť s dielom medzinárodne uznávaného fotografa a výtvarníka Petra Svobodu na výstave s názvom Peter Svoboda – Pod tieňom obrov.

Peter Svoboda je medzinárodne uznávaný krajinársky, horský a športový fotograf. Od detstva sa venoval výtvarnému umeniu, prevažne olejomaľbe krajiny a grafike, ale tiež fotografii.

V posledných rokoch sa intenzívne venuje umeleckému stvárneniu krajiny a existencie človeka v nej. Jeho tvorba sa prevažne zameriava na zobrazovanie silných nálad a dramatického svetla. Dôležitou zásadou pri fotografovaní je to, že moment musí jednoznačne prevyšovať všetky ostatné atribúty ako napríklad správne zhotovenie fotografie. V čiernobielej fotografii rád využíva silu príbehu. Dôraz kladie na jednoduchú kompozíciu a minimalizmus.

Peter Svoboda - Pod tieňom obrov

Snaží sa zachytiť jedinečné a neopakovateľné momenty, príbeh a svojou tvorbou vyvolať v divákovi emócie. Jeho fotografie vynikajú presnou kompozíciou a zachytávajú ojedinelé okamihy ľudskej prítomnosti v prírode. Poukázuje na rešpekt človeka k nej.

Odporúčame: Šarišské múzeum v Bardejove

Okrem slovenskej prírody a hôr ho uchvátili scenérie na miestach ako Island, Lofoty, Dolomity, či Patagónia, ktorá je známa bizarnými formáciami mrakov. Fotografovanie v takýchto náročných externých podmienkach je pre fotografa veľkou výzvou.

Peter Svoboda - Pod tieňom obrov

Peter Svoboda získal ocenenia v prestížnych medzinárodných súťažiach. Je držiteľom ocenenia Master QEP (Master Qualified European Photographer), členom FEP (Federation of European photographers) a APFSR (Association of Slovak professional Photographers). Jeho práce boli vystavované v svetových metropolách ako napríklad New York, Londýn a publikované v mnohých známych zahraničných časopisoch a knižných publikáciách.