Retro je in aj v nábytku…


6576   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Retro je in aj v nábytku

 

Z rokov dávno i nedávno minulých si vyberáme pre seba tie najkrajšie, najzaujímavejšie a najsladšie hrozienka a vkladáme ich do našej súčasnosti. Predstavujeme vám spoločnosť, ktorá nám tento retro exkurz do minulosti v oblasti nábytku a bytového dizajnu uľahčuje…

Cesty osudu sú nevyspytateľné. Dal dokopy dve moderné a vzdelané ženy Danielu a Slávku. „Keď sme sa s Danielou zoznámili, stála ako právnička na strane klienta a ja na strane agentúry,“ hovorí ekonómka a marketingová pracovníčka Slávka. „Neskôr sme sa stali mamičkami a aj dobrými priateľkami a keď nám deti málinko podrástli, spojili sme naše sily, ale v celkom inej sfére ako doteraz: vdychujeme zaujímavým starým kúskom nábytku nový život,“ hovorí o rozbiehaní spoločnosti Restarto Slávka. Sľúbila totiž svojej priateľke Daniele, že jej sen o reštaurovaní nábytku pomôže priviesť k životu.

Retro je in aj v nábytku

Obe odjakživa rady pracujeme manuálne. Mňa fascinuje najmä práca s drevom. Páčilo sa nám prepojenie minimalistického moderného interiéru s niekoľkými osobitými starými kúskami. Naše domovy sme si tak zariadili. Samozrejme, staré skvosty sme vlastnoručne vynovili. Dodávajú interiéru pocit ozajstného domova a sprítomňujú aj spomienky na niekoho blízkeho z rodiny, kto napríklad v starom kresle rád sedával…“ spomína na začiatky Daniela a dodáva: „Tak sme reštaurovali a reštartovali okrem nábytku aj seba.“ Študovali, skúmali, skúšali, brúsili, morili, lakovali, olejovali či voskovali drevo a učili sa aj na vlastných chybách. A tak aj vďaka pochopeniu a ústretovosti manželov ich záľuba postupne prerástla do podnikania.

Retro je in aj v nábytku

Robíme to, čo milujeme. Zaoberáme sa niečím hmatateľným a zároveň krásnym. Chceme pomáhať tým ľuďom, ktorým je ľúto vyhodiť nábytok, ktorý milujú.“ tvrdia svorne priateľky. Pomáhajú im s jeho opravou, úpravou povrchu, prečalúnením, zjednotením s ostatným interiérom. A ak sa predsa len človek musí vzdať zaujímavej vecičky, ponúkajú mu na svojej stránke www.restarto.sk priestor, aby si po úprave v ich dielni našla dobrého nového majiteľa a pri kúpe ku kreslu, stoličke či stolíku „pribalia“ aj príbeh o pôvode nábytku, o jeho autorovi, výrobcovi, o krásnom dreve, o zručnosti ľudí, ktorí ho tvorili…

Retro je in aj v nábytku

Dnes už je Restarto plne v rukách Daniely a jej rodiny. Slávku, ktorá sa po rozbehnutí spoločnosti vydala inou cestou, však i naďalej teší, že starý nábytok s dušou dostáva i vďaka jej prvotnému úsiliu novú tvár.

Zaujímavosť: STÁLE MOJA BRATISLAVA

Restarto dnes poskytuje a to nielen svojou vlastnou činnosťou, ale aj vďaka spolupráci so zručnými čalúnnikmi, nadšencami pre prácu s drevom a dizajnom, komplexné služby pre tých, ktorí potrebujú pomôcť s údržbou, úpravou či reštaurovaním nábytku z nedávnominulých čias a jeho umiestnením v modernom interiéri. Po celom Slovensku poradia aj priamo v domácnosti napríklad s výberom poťahovej látky či farebnosťou a povrchovou úpravou nábytku, ktorý treba repasovať. Po vynovení mu tak dávajú šancu plnohodnotne slúžiť aj druhej či tretej generácii majiteľov a byť ozdobou ich domova.

Prvou láskou Restarta bol nábytok – tešilo ich, keď ich rukami vynovené kresielko, stolík, skrinka či stolička zažiarili ako vzácny dizajnový šperk. Dnes ich srdce horí aj pre ostatné skvosty bytovej kultúry 20. až 80 rokov. Chcú zachraňovať rôzne dobové bytové doplnky, sklo, porcelán, lampy, drevené rámy a všetky tie maličkosti, ktoré nielen milovníkom retro štýlu vyčaria doma tú pravú atmosféru.

Foto: Pavla Kubínska a Tomáš Kostka


TagsRetro