Škola pre život na vidieku – SOŠ Pod Bánošom

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
SOŠ Pod Bánošom

 

Nájsť a absolvovať školu, ktorá dokáže mladého človeka komplexne pripraviť pre život i živobytie na vidieku je snom mnohých, ktorí chcú žiť v súlade s prírodou. V Banskej Bystrici je taká škola (SOŠ Pod Bánošom), ktorá dokáže napĺňať tieto predstavy.

Banskobystrická STREDNÁ ODBORNÁ ŠKOLA Pod Bánošom je vzdelávacia inštitúcia zameraná na rozvoj vidieka, turistiky, agroturistiky, včelárstva a služieb s tým spojených. Z absolventov sa stávajú podnikatelia na vidieku, ktorí v súlade s prírodou prispievajú k zachovávaniu kultúrnych zvyklostí, tradícií a špecifík našej krajiny a v potravinárskej oblasti odolávajú ére polotovarov a zmesí.

Heslom pri vzdelávaní mladej generácie je „Čo učíme, to robíme“. V priestoroch školy nájdete moderne vybavené včelárske, pekárske, cukrárske, mäsiarske dielne. O kvalite výrobkov sa môžu ľudia z okolia presvedčiť kúpou týchto výrobkov priamo v školských predajniach. Škola kráča s dobou a medzinárodný rating od IES Londýn ju označuje ako „vysoko erudovanú a profesionálne vedenú inštitúciu“.

Škola je jediným Centrom vzdelávania a odbornej prípravy vo včelárstve na Slovensku. Študenti získavajú vedomosti a zručnosti od výroby úľa, cez bezpečné ošetrovanie včelstiev a úspešný marketing v oblasti chovu včiel až po spracovanie medu a ostatných včelích produktov. Okrem toho sa škola snaží o využívanie včelích produktov na podporu a stimuláciu zdravia. Verejnosti poskytuje návštevy včelárskeho náučného chodníka, dýchanie úľového vzduchu, relaxáciu na úľoch v apidomčeku, medovú masáž či voskové zábaly. Študenti školy i pedagógovia sú zapojení do mnohých medzinárodných európskych projektov. Počas medzinárodného stretnutia mladých včelárov a včelárskej súťaže – IMYB je celý školský areál prevoňaný medom a láskavosťou, ktorú so sebou prinášajú účastníci z krajín celého sveta.

V areáli školy našli svoj domov rôzne zvieratá – lietajúce dravce a sokoly, rybičky, plazy, exotické vtáky, canisterapeutické psy a iné  malé cicavce, o ktoré sa starajú študenti v rámci odbornej prípravy a činnosti v záujmových krúžkoch. Počas letných prázdnin organizujú letné tábory spojené s aktivitami na koňoch ako aj včelárske tábory pre deti z celého Slovenska.

Neprehliadnite: Včelárska Paseka – múzeum a skanzen

Škola (SOŠ Pod Bánošom) nie je len miestom celoživotného vzdelávania, ale aj zónou pre oddych a relax obyvateľov blízkeho okolia. Organizuje aj obľúbené farmárske trhy s ponukou vlastnej produkcie kvalitných domácich potravín. V rámci projektu „Tradičné raňajky“ dostávajú deti v materských školách a jasliach v Banskej Bystrici zdravé potraviny – chlieb s maslom a medom a mliekom z kvalitných školských výrobkov a miestnych surovín.

Zdroj: www.sosbanbb.sk