STREDOVEKÉ TRNAVSKÉ PIVNICE

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
TRNAVSKÉ PIVNICE

Nie je tajomstvom, že sa Trnave zvykne hovoriť aj “mesto pod mestom”. Milovníci vína asi tušia, že tento prívlastok súvisí s pestovaním a skladovaním vína, lebo Trnava bola v minulosti známa aj obchodovaním s vínom. Takmer pod každým mestským domom objavíte priestrannú klenbovú pivnicu, často až dvojpodlažnú!

V stredovekej Trnave spolu so získaním privilégií slobodného kráľovského mesta akosi prirodzene prišlo k stavebnému rozmachu. V mladom meste sa namiesto zrubových domov začínajú objavovať prvé murované stavby. Už v tomto období sa súčasne budujú i klenbové pivnice, ktoré slúžili k uskladňovaniu potravín i vína. Neraz až dvojpodlažné pivnice tak doteraz nechýbajú pod meštianskymi domami.

TRNAVSKÉ PIVNICE

Po mnohé storočia pivnice zabezpečovali slávnym trnavským vínam najlepšie podmienky pre zretie a uskladnenie. Tu sa víno skladovalo a tajnými chodbami pravdepodobne prepravovalo na kočoch!

Je pravdepodobné, že spolu s tajnými chodbami sú všetky mestské pivnice poprepájané nielen z bezpečnostných dôvodov v prípade požiaru či ohrozenia mesta nepriateľom, ale pivnice si často susedia medzi sebou prenajímali. Hovorí sa, že podzemnými chodbami sa dalo pohybovať až do okolitých obcí.

TRNAVSKÉ PIVNICE

Odporúčame: OSLÁVTE JAR PRI PEKNOM VÍNE S ROZHĽADOM

Súčasťou podzemného sveta Trnavy nie sú len pivnice pod domami. Pod trnavskými kostolmi v historickom centre mesta sú rozsiahle krypty. V Katedrále sv. Jána Krstiteľa sú dokonca pochovaní siedmi predstavitelia rodu Esterházy. Nad presbytériom katedrály visia veľkolepé smrtné štíty odkazujúce na ich slávne životy. Niektoré krypty sú raz do roka sprístupnené, spravidla týždeň po sviatku Všetkých svätých 1. novembra. Príležitosť navštíviť ich tak máte v prípade Baziliky sv. Mikuláša a tiež Kostola sv. Jakuba.

TRNAVSKÉ PIVNICE

Zdroj foto: Trnava Tourism

www.regiontrnava.sk