Tri zázraky sa udiali… Veriaci si pripomínajú sviatok Zjavenia Pána – Troch kráľov


3453   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Katolíci, evanjelici a veriaci ďalších cirkví si dnes pripomínajú sviatok Zjavenia Pána – Troch kráľov

Sviatok Zjavenia Pána – zvestovanie Troch kráľov patrí k najstarším kresťanským sviatkom. Je to deň, keď Boh svetlom hviezdy zjavil svojho syna všetkým národom.

Katolíci, evanjelici a veriaci ďalších cirkví si dnes pripomínajú sviatok Zjavenia Pána – Troch kráľov

Na Východe bol 6. január sviatkom Zjavenia Pána už od 3. storočia. Cirkev si ním pripomínala tri zázraky: príchod mudrcov z Východu, ktorí sa prišli pokloniť malému Ježišovi a priniesli mu dary – zlato, kadidlo a myrhu, Ježišov krst v rieke Jordán a jeho prvý zázrak na svadbe v Káne Galilejskej. Neskôr, v 4. storočí sa tento sviatok rozšíril aj na Západe, kde liturgia a čítania kládli dôraz predovšetkým na poklonu mudrcov z Východu.

Neprehliadnite:
Vianočný dar pre Slovensko: svetový unikát – jedinečná a originálna Biblia s dielom Majstra Pavla z Levoče

Títo učenci z Perzie boli v apokryfných spisoch a náboženských legendách zobrazovaní ako Traja králiGašpar, Baltazár a Melichar. Je zaujímavé, že evanjeliový záznam tohto príbehu o ich počte, kráľovskej hodnosti a menách nič nehovorí. Kult Troch kráľov bol v stredoveku veľmi rozšírený. Existujú aj ich údajné pozostatky – relikvie, ktoré sú uložené v rakve v Kolínskej katedrále. Táto rakva je dar Fridricha Barbarossu, ktorý priniesol z lúpežnej výpravy do Milána v roku 1164 a tam sa údajne dostali z Carihradu v 5. storočí.

Katolíci, evanjelici a veriaci ďalších cirkví si dnes pripomínajú sviatok Zjavenia Pána – Troch kráľov

Trojkráľové zvyky na Slovensku

V katolíckych kostoloch sa stalo tradíciou, že počas svätých omší vo sviatok Zjavenia Pána – Troch kráľov kňazi posväcujú trojkráľovú vodu so soľou, kriedu a tymian. V minulosti sa v tento deň na Slovensku obvykle konala aj tzv. kňazská koleda, pri ktorej kňazi obchádzali domy a požehnávali príbytky. Kropili ich svätenou vodou, okadili kadidlom a dvere označovali iniciálami mien Troch kráľov – C.M.B. Na mnohých miestach sa táto tradícia zachovala dodnes.
Kým v minulosti si veriaci 6. januára pripomínali aj krst Ježiša v rieke Jordán, od roku 1969 sa táto udalosť slávi osobitne, a to v nedeľu po Zjavení Pána. Tento rok pripadne na nedeľu 10. januára. V tento deň sa skončí aj sviatočné vianočné obdobie.

Foto: slovakiatravel.com

Video: www.misijnediela.sk