Viete, že aj centrum Horehronia má svoje kráľovské tajomstvá? Nájdete ich v mestskej veži.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Svetový deň cestovného ruchu v Brezne

Svetový deň cestovného ruchu, ktorý si každoročne pripomíname 27. septembra, si pripomenuli aj v Brezne. Návštevníci zavítali na výstavu tradičného odevu na Horehroní, v sprievode rytierov objavili tajomstvá kráľovského mesta a vstúpili do mestskej zvonice.

Svetový deň cestovného ruchu v Brezne

Dvadsiaty siedmy september za Svetový deň cestovného ruchu ustanovilo valné zhromaždenie Svetovej organizácie cestovného ruchu v Španielsku na svojom III. zasadnutí v roku 1979. Hlavným zmyslom tohto dňa je vyzdvihnutie cestovného ruchu. Dôležitosť jeho sociálnych, kultúrnych, politických i ekonomických hodnôt a prínos pre celkový rozvoj spoločnosti. Horehronské múzeum pripravuje podujatie k výročiu tohto dňa už niekoľko rokov. Tentokrát spojilo sily s oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Horehronie a mestom Brezno.

Svetový deň cestovného ruchu v Brezne

Pamiatky a cestovný ruch

Rozvoj cestovného ruchu je pre náš región dôležitým. Návštevníkov, ktorí k nám prichádzajú za turistikou, cyklistikou, lyžovaním či relaxom v horách, chceme prilákať aj do centra Horehronia – do mesta Brezno. Môžeme sa pýšiť bohatou históriou, tradíciami či zaujímavými pamiatkami a množstvom iných atraktivít. Preto si ich musíme aj my, domáci obyvatelia, chrániť, pripomínať a poznávať, napríklad aj počas takýchto podujatí, keď je zároveň vstup do expozícii zadarmo“ uviedla Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková z oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horehronie.

Svetový deň cestovného ruchu v Brezne

Rozlúčka s mestskou vežou

Podujatie ku Svetovému dňu cestovného ruchu začalo v piatok popoludní prehliadkou v etnografickej expozície Horehronského múzea v Brezne. „Lektorovaný výklad poskytol návštevníkom informácie o tradičnom odeve Horehronia prezentovanom aj výstavou, ktorá v tomto roku doplnila stálu etnografickú expozíciu. Predstavuje odev z viacerých dedín Horehronia, z lokalít, v ktorých tradičný odev zanikol pomerne rýchlo a jeho podoby sa nám zachovali len prostredníctvom historických fotografií a niekoľkých zachránených odevných súčiastok.“ uviedla Mgr. Ivica Krištofová z Horehronského múzea v Brezne.

Svetový deň cestovného ruchu v Brezne

Po prehliadke smerovali kroky návštevníkov cez unikátne obdĺžnikové námestie ku zvonici na čele s rytiermi zo skupiny historického šermu Berezun. „Dominantou a symbolom centra Brezna je historická mestská veža, medzi domácimi nazývaná „zvonica“. Mesto naplánovalo jej rekonštrukciu, a preto sme sa v rámci Svetového dňa cestovného ruchu rozhodli otvoriť jej brány pre verejnosť poslednýkrát v súčasnom stave.” priblížila Petra Ridzoňová Hlásniková.

Svetový deň cestovného ruchu v Brezne

O horehronských svetobežníkoch

Svetový deň cestovného ruchu v Brezne

V najstaršom breznianskom dome, Meštianskom dome č. 13, pokračovalo obrazovo – hudobné pásmo o prvých horehronských svetobežníkoch a čipkároch. Autor prezentácie Martin Lokša priblížil návštevníkom život trhových obchodníkov zo Zvolenskej stolice, ktorí obchodovali s čipkami, látkami a galanterným tovarom najmä v centrálnom a južnom Uhorsku. Prezentáciu spestrili autentické zvukové nahrávky, spomienky pamätníkov a vystúpenie Folklórnej skupiny Čierťaž z Nemeckej.

Zdroj foto: Horehronie.sk
www.horehronie.sk