Virtuálna návšteva festivalu DAAD a DAAF 2020 – oslava architektúry, dizajnu a filmu


4198   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Spájame do jedného festivalu DAAD a DAAF 2020 / Dni architektúry a dizajnu a Dni architektúry a filmu 2020

Hoci heslom týchto dní je pandémia, organizátori festivalu DAAD sa s plným rešpektom nevzdali pôvodných plánov a do jedného festivalu spojili dva. Májovú oslavu dobrej architektúry a dizajnu presunuli na jeseň a zlúčili ju s festivalom DAAF – Dni architektúry a filmu. Všetci, ktorí sa tešili na každoročný prídel najlepšej najnovšej domácej a zahraničnej tvorby sa dočkali. Dostanú ešte výdatnejšiu dávku zážitkov a námetov do svojej ďalšej tvorby. 

Festival DAAD sa prvý raz uskutočnil v roku 2010. Jeho iniciátori a organizátori – architekti Táňa Kollarová a Števo Polakovič – doň vložili svoje presvedčenie, že najlepšou motiváciou pre odborný, osobnostný a spoločenský rast sú veľké príbehy. Bratislavské DAAD – podobne ako v iných metropolách ako je Viedeň, Praha, Budapešť či Londýn – sa stali sviatkom súčasnej architektúry s programom plným prezentácií, prednášok, výstav, diskusií a workshopov.

V spájaní je sila

DAAF sa k DAAD pridali neskôr ako jesenný pendant s komornou atmosférou prítmia kinosály. Tento rok sa DAAF uskutoční tretí raz. Prvý večer bude – ako zvyčajne – patriť formátu EGO, ktorý predstavuje výrazné postavy slovenskej architektúry. Tento rok to budú architekti Ján Studený a Peter Stec. 

26. októbra 2020 JÁN STUDENÝ a PETER STEC, 30. októbra 2020, NA, Bratislava, Spájame do jedného festivalu DAAD a DAAF 2020

 

V súvislosti s aktuálnou situáciou sa festivaly DAAD a DAAF presúvajú do online priestoru. To prináša prezentačným, výstavným, ale aj diskusným formátom celkom nové perspektívy. Centrálou festivalu bude moderované vysielacie štúdio ako dejisko živých vstupov a diskusií s online sledovaním. Dostupnosť je zabezpečená prostredníctvom linku zverejneného na internetovej a facebookovej stránke DAAD. Štúdio bude zariadené dizajnérskymi nábytkovými a osvetľovacími prvkami partnerov festivalu, ktorými sú spoločnosti Javorina, KFA (Thonet), AKL (Artemide), Booba, produktovými materiálmi od Ruukki a Koratex. Po minulé roky sa program DAAD opieral najmä o zahraničných hostí. V tomto roku bude mať rozsiahle slovo domáca architektonická tvorba.

Neprehliadnite:
Michal Milan Harminc – najaktívnejší architekt a staviteľ 20. storočia. Poznáte jeho dielo?

Slovenskú architektonickú scénu budú ďalej reprezentovať: košický architekt Tomáš Boroš, architekti zo štúdia GRAU, Irakli Eristavi z prešovského ateliéru zerozero a bratislavské ateliéry Plural, GutGut a N/A.

27. októbra 2020 EDUARDO SOUTO DE MOURA, 30. októbra 2020, NA, Bratislava, Spájame do jedného festivalu DAAD a DAAF 2020

Medzinárodné dianie zastupuje architekt Samuel Barclay z indického ateliéru Case Design, ďalej architekt Adam Caruso z londýnskeho štúdia Caruso St John Architects, André Kempe z ateliéru Kempe Thill z Rotterdamu, talianska architektka Francesca Torzo. Zaujímavým hosťom bude 27.10. uznávaný portugalský architekt, nositeľ Pritzkerovej ceny, Eduardo Souto de Moura.

Za všetkým hľadajte dizajn

Druhú časť podujatia DAAD tvorí dizajn. Z tejto oblasti sa predstaví vedúci Slovenského múzea dizajnu, dizajnér a kurátor Maroš Schmidt, známy český publicista a kurátor Adam Štěch a mladý dizajnér Jiří Krejčiřík. Pri príležitosti vydania najnovšej Ročenky slovenskej architektúry sa jej autori Henrieta Moravčíková, Peter Szalay a rakúsky kritik architektúry Matthias Boeckl zamyslia nad aktuálnymi procesmi a tendenciami domácej architektonickej tvorby.

Diskusia s názvom Čo s ikonami modernizmu? otvorí naliehavé otázky ochrany architektonického dedičstva. Úzky okruh jej účastníkov tvorí primátor Bratislavy Matúš Vallo, Ján Mackovič z Krajského pamiatkového úradu Bratislava, architekt Pavol Paňák a teoretička a historička architektúry Henrieta Moravčíková. Tá zastupuje medzinárodnú organizáciu na ochranu pamiatok modernej architektúry DOCOMOMO.

28. októbra 2020, SAMUEL BARCLAY, Case Design, Bombaj, 30. októbra 2020, NA, Bratislava

Z pravidelných výstavných formátov festivalu DAAD je opäť v pláne Superdesignstudio; tentoraz ako virtuálna prehliadka. Metropolitný inštitút Bratislavy predstaví výsledky architektonických súťaží. Slovenská komora architektov prinesie koncentrovaný prehľad aktuálneho ročníka ocenenia CE ZA AR 2020 a DAAD upozorní aj na výskumný aktivizmus Čierne diery. Výstava Development sprostredkuje najnovšie kvalitné developerské dianie v hlavnom meste.

Nastupujú mladí architekti

Pod hlavičkou formátu Opendesignstudio sú v pláne dve podujatia. Výstavu pod názvom Emil Belluš, stretnutie vo virtuálnom svete pripravila Fakulta architektúry a dizajnu STU. Ako stály partner festivalu DAAD pripravila STU diskusiu Vertikálne ateliéry / rok 01. O skúsenostiach po prvom roku vedenia Vertikálnych ateliérov budú debatovať dekan FAD STU Pavol Gregor a vedúci Vertikálnych ateliérov Ľubica Vitková, Maroš Fečík a Jozef Bátor.

DAAF pripravuje projekciu viacerých dokumentov o architektúre a jej vplyvoch na krajinu a kvalitu života. Popri snímkach z Poľska, Francúzska, Švajčiarska a USA si diváci môžu pozrieť aj unikátne dokumentárne filmy z domácej produkcie. Za pozornosť určite stojí napr. séria Ikony o najvýznamnejších slovenských architektoch druhej polovice 20. storočia. Pripravené sú dokumenty venované trom architektom – Iľjovi Skočekovi st., Štefanovi Svetkovi a Viere Meckovej, ktoré doplnia diskusie s jej tvorcami.

DAAD a DAAF 2020 sa konajú pod záštitou a s podporou Ministerstva kultúry SR, primátora mesta Bratislavy Matúša Valla, starostky Starého Mesta Zuzany Aufrichtovej a v spolupráci s Fakultou architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity, Slovenským centrom dizajnu, Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom, Slovenskou komorou architektov a Spolkom architektov Slovenska. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

29. októbra 2020, FRANCESCA TORZO, Janov, 30. októbra 2020, NA, Bratislava

Tlačová konferencia o podujatí sa uskutoční 27. októbra 2020 večer vo vysielacom štúdiu.

Podrobný program festivalu je na internetovej stránke
www.daad.sk .

Ďalšie informácie a fotografie v tlačovej kvalite sú na vyžiadanie:
info@daad.sk

Facebook
www.facebook.com/daad.sk

Instragram
www.instagram.com/daad.daaf 

Zmena programu vyhradená.