Z dediny či z mesta, do skrine sa zmestia. Chcete vidieť atraktívnu výstavu o odievaní? Vráti nás v čase späť a opráši spomienky


3247   -   2
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Z dediny či z mesta, do skrine sa zmestia, nezmeškajte novú výstavu o odievaní

Odev je neverbálnym jazykom doby, odzrkadľuje postavenie a úlohu muža a ženy v rámci spoločnosti. Svojou formou, skladbou, materiálom, výzdobou a farebnosťou vypovedá o etnickej, regionálnej a často aj konfesionálnej príslušnosti. 20. storočie bolo v tomto smere výnimočné, keďže dochádzalo k demokratizácii módy a stieraniu rozdielov medzi mestským a dedinským oblečením. V duchu takto ladených spomienok a návratu v čase môžete vidieť zaujímavú výstavu o odievaní.

Sviatočný ľudový odev, Moravské Lieskové 1940

Sviatočný ľudový odev, Moravské Lieskové, 1940

Neprehliadnite:
Exkurzia do dávnej histórie v Kaštieli Radoľa. Nájdete tu časovú os dlhú 695 rokov – Cesta dejinami

Povojnové zmeny zasiahli výraznejšie dámsku módu. „Ženy vstupujú do aktívnejšej pozície vo verejnom živote, zvyšuje sa ich zamestnanosť a otvárajú sa nové možnosti trávenia voľného času. Toto všetko ovplyvňuje charakter odevu, ktorý sa mení podľa módnych trendov a prispôsobuje sa špecifickým príležitostiam, na ktoré je určený. Ženy v mestách uprednostňujú kostýmy, na scénu pomaly prichádzajú nohavice a sukne sa postupne skracujú. V pánskom šatníku ostáva základnou výbavou oblek s košeľou,“ približuje Dominika Hlobíková. Zmeny nastávajú aj v ľudovom prostredí.

Na jarmoku v Rajci, 1946

Na jarmoku v Rajci, 1946

„Do tradičného odevu začínajú prenikať mestské druhy odevných súčastí a zaniká používanie doma tkaných textílií. S novou ideológiou v druhej polovici 20. storočia vzrastá význam konfekcie. Odev je jednoduchý, praktický, cenovo dostupný a jeho úlohou je potlačiť sociálne rozdiely. Zároveň sa módna tvorba inšpiruje ľudovou kultúrou a vzniká väčšia možnosť kombinovania odevných častí, farieb a vzorov. Dôležitú úlohu zohrávajú doplnky, ktoré aj jednoduchým šatám dodávajú punc elegancie,“ dopĺňa Adriana Bárdyová.

1940-1949 Základom panského šatníka bol oblek, biela košeľa a pokrývka hlavy - klobúk

Základom pánskeho šatníka bol oblek, biela košeľa a pokrývka hlavy – klobúk, 1940-1949

Výstava s názvom Z dediny či z mesta, do skrine sa zmestia ponúka pestrý prehľad odevov naprieč 20. storočím. Návštevníci sa môžu tešiť na naozaj vzácne kúsky, zaujímavé kombinácie i dobové fotografie. Výstava bude pre verejnosť prístupná v čase otváracích hodín Budatínskeho hradu.

Považské múzeum v Žiline pripravilo v priestoroch Budatínskeho hradu výstavu o odievaní v 20. storočí. Jej autorkami sú odborné pracovníčky Považského múzea v Žiline historička Dominika Hlobíková a etnologička Adriana Bárdyová.

Viac aktuálnych informácií o návštevných hodinách nájdete na:

www.pmza.sk