Vladimír Ossif Duch m(i)esta New York – Bratislava – Havana a prekročené hranice na ceste za slobodou

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Vladimír Ossif

Dvaja prešovskí rodáci, maliar Vladimír Ossif a kurátorka Katarína Bajcurová (na obr.), po prvýkrát v spoločnom tandeme, pripravili pre Krajskú galériu v Prešove výber z najnovšej tvorby autora. Výstava s názvom Duch m(i)esta s podtitulom New York – Bratislava – Havana mapuje tvorbu umelca posledného desaťročia. Ide zhruba o obdobie rokov 2012 – 2022 a diela, ktoré vznikli v týchto troch mestách.

Vlado Ossif patrí k umelcom, ktorí sa dokázali presadiť vo svete. Potom, ako v roku 1982 emigroval do Paríža, sa v priebehu času etabloval v širšom medzinárodnom kontexte súčasného maliarstva. Bolo to nielen vďaka talentu, ale aj jeho vytrvalej a húževnatej, možno až dobrodružnej, povahe. Ako ten povestný „tulák po hviezdach“, ktorý sa prevteľuje z jedného do iného života a prostredia, svetobežník a nomád, je doma všade, kde sa zastaví. Založí si ateliér a začne tvoriť: v Paríži, v Madride, Ortaffe, New Yorku, v Bratislave a najnovšie i v Havane…

Vladimír Ossif, Krajská galéria prešov

Nové a nové vizuálne zážitky

To však nie sú iba dojmy a pocity, ktoré prevádza na plátno, jeho maľby majú oveľa zložitejšiu zážitkovú a výtvarnú skladbu, pokúša sa totiž vždy dostať hlbšie pod povrch. Postihnúť – ducha (alebo dušu?) miesta – (veľko)mesta, kde práve žije, jeho nálady, rytmy každodenného života, urbanistické a architektonické štruktúry a fragmenty. Jeho vizuálne asociácie sa menia z miesta na miesto; každé mesto mu prináša iný a nový vizuálny zážitok i jeho stvárnenie na plátne. V jeho maľbách sa tak odráža to, čím práve a ako žije, veď ako sa raz vyjadril: „obrazy sú stopy môjho života“.

Neprehliadnite:

Región Šariš, Bardejov, Pamätník Juraja Wintera
Región Šariš je pre turistov vysnívaný raj. Túry i cyklistické trate plné zážitkov a nových poznatkov

Vladimír Ossif originálny umelecký vzorec

Ak by sme mali použiť termín histórie umenia, Vladimír Ossif sa pohybuje medzi abstraktným expresionizmom a geometrickou abstrakciou. Ale nebude to presné. Pretože oba prístupy sa uňho zvláštnym spôsobom prelínajú a vytvárajú v konečnom dôsledku originálny vzorec, v ktorom osobitný dôraz je položený nielen na gestický charakter maľby, ale aj na farbu a jej význam.

Vladimír Ossif, Krajská galéria v Prešove

Ossifovo maliarske gesto je mimoriadne impulzívne, energické, spontánne, veľkorysé a zároveň veľmi telesné. Akoby veľkým rozmachom a rozmerom svojich malieb chcel prekročiť všetky hranice, ktoré ho/nás stiesňujú, hľadať v živote a v maľbe, to, čo preňho a pre nás – znamená sloboda.

Miesto konania: Krajská galéria v Prešove, Hlavná 51
Trvanie: do 29.01.2023
Kurátor: PhDr. Katarína Bajcurová, CSc.

Viac na: www.krajskagaleria.sk