Výlet do Danubiany a detského sveta ilustrácií


6750   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Výlet do Danubiany a detského sveta ilustrácií, Martina Matlovičová

Necelých 20 km južne od Bratislavy sa nachádza nevšedné a pre fantáziu veľmi podnetné miesto – Galéria Danubiana, jedno z najzaujímavejších múzeí moderného umenia v Európe. Jedinečná poloha múzea a predovšetkým mimoriadne citlivé prepojenie s okolitou prírodou a riekou Dunaj, poskytuje návštevníkom neopakovateľné pohľady nielen na vystavované výtvarné umenie. Práve teraz, až do 14. apríla tú vystavujú úspešní a u deti veľmi obľúbení slovenskí ilustrátori Martina Matlovičová a Vladimír Král. Detí budú nadšené, ak si naplánujete s nimi výlet na toto zaujímavé miesto.

Výlet do Danubiany a detského sveta ilustrácií, Martina Matlovičová

Martina Matlovičová

Tvorbu Martiny Matlovičovej reprezentujú tri zásadné výtvarné bloky– ilustračná tvorba, veľkoplošné maľby na plátne a mimoriadne kuriózne drevené objekty. Každý z týchto súborov má prirodzene svoje špecifiká, príznačnú poetiku a atmosféru. Autorka je majster nálad. Svojich i našich,“ píše Barbara Brathová, kurátorka výstavy a dodáva: „Pri tvorbe ilustrácií posúva text na inú úroveň. Knihu nepopisuje, nezdobí, ale žije v nej, ako niektoré z jej postáv. Zatiaľ čo raz je farebne zámerne naivizujúca a razantne jednoznačná, inokedy má v sebe viac kódov a metafor, dôstojnosti a elegancie. Kombinuje maliarsky štýl s kolážou, koncentruje sa na detail i kompozíciu. Disponuje mimoriadnym zmyslom pre humor, iróniu a sarkazmus. Štylizuje figúry, priznáva zámerne ich hravú infantilnosť aj ich vyšpekulované figliarstvo. Knihu chápe ako komplex a jej tvorba je typická odvážnym invenčným myslením.“

Výlet do Danubiany a detského sveta ilustrácií, Martina Matlovičová

M. Matlovičová, Neobyčejná Dobrodružství

Výlet do Danubiany a detského sveta ilustrácií, Martina Matlovičová

Martina Matlovičová

Za svoju tvorbu získala cenu Najkrajšie knihy Slovenska 2001, Zlaté jablko BIB 2009 a Zlatú stuhu 2010. Jej ilustrácie sú vystavované doma i v zahraničí. Zúčastnila sa opakovane festivalu Zázračný oriešok v Piešťanoch, v roku 2010 bola súčasťou veľkej putovnej expozície slovenských ilustrátorov, ktorá bola prezentovaná na knižnom veľtrhu v talianskej Bologni. V roku 2011 vystavovala na reprezentatívnej prehliadke ilustrácií v Slovenskom národnom divadle popri takých mágoch ilustrácie ako sú ilustrátori Dušan Kállay, Dana Moravčíková a Miloš Kopták.

Výlet do Danubiany a detského sveta ilustrácií, Vladimír Král

Vladimír Král, O Janičkovi

Ilustrátor Vladimír Král tvorí svoje ilustrácie ako obrazy. Do centra plnofarebnej plochy zväčša situuje plastickú štylizovanú figúru, koncentruje sa na kompozíciu, využíva perspektívu a architektúru prvkov. Do presne vymedzených kolorovaných plôch osádza bizarné postavy, „animuje“ v ilustrácii príbeh, občasne symbolicky definuje detaily a kreuje raz konkrétnu, inokedy surrealistickú scénografiu i situáciu. Výtvarník Do ilustrácií aplikuje systém kombinácie maľby, grafického dizajnu, scénografického myslenia i animácie a profiluje tak malé divadlo v ploche,“ charakterizuje ilustračnú tvorbu autora kurátorka výstavy a zvlášť vyzdvihuje: „Detského diváka vníma ako rovnocenného partnera, ktorému ponúka komplexnú sofistikovanú estetiku výtvarnosti.“

Výlet do Danubiany a detského sveta ilustrácií, Vladimír Král

Vladimír Král

Vladimír Král tvorí ako ilustrátor, scénický výtvarník, grafický dizajnér, režisér animovaných TV spotov a v súčasnosti sa venuje aj maľbe na plátno, kde sa mu inšpiračným zdrojom stáva stredoveká tabuľová maľba a knižné iluminácie, ovplyvňujú ho aj renesančné portréty, naivistický francúzsky maliar Henri Rousseau a Neue Sachlichkeit (Otto Dix).

Výlet do Danubiany a detského sveta ilustrácií, Vladimír Král

Vladimír Král, Jarná Krajina

Ako autor bábkovej scénografie a priestorového riešenia sa predstavil na pôde BIBIANY, medzinárodného domu umenia pre deti v bábkových predstaveniach „Betlehémske rozprávky“ (1998), „Veľký primáš Baro“ (2002) a na príprave výstav „Naše Vianoce na skle maľované“ (1999) „Najkrajšie knihy Slovenska 2000 – 2007“ alebo “Putovanie s ovečkou” 2013. Za pôsobivé ilustrácie knihy Vianočné mystérium Josteina Gaardera si v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2012 prevzal Cenu ministerstva kultúry SR. Kniha “Kozliatka” bola zaradená na Čestnú listinu IBBY za rok 2016 v kategórii Ilustrácia.