Výlet do Danubiany a detského sveta ilustrácií

Share:
Martina Matlovičová, Danubiana

Necelých 20 km južne od Bratislavy sa nachádza nevšedné a pre fantáziu veľmi podnetné miesto – Galéria Danubiana, jedno z najzaujímavejších múzeí moderného umenia v Európe. Jedinečná poloha múzea a predovšetkým mimoriadne citlivé prepojenie s okolitou prírodou a riekou Dunaj, poskytuje návštevníkom neopakovateľné pohľady nielen na vystavované výtvarné umenie. Práve teraz, až do 14. apríla tú vystavujú úspešní a u deti veľmi obľúbení slovenskí ilustrátori Martina Matlovičová a Vladimír Král. Detí budú nadšené, ak si naplánujete s nimi výlet na toto zaujímavé miesto.

Martina Matlovičová

Martina Matlovičová

Tvorbu Martiny Matlovičovej reprezentujú tri zásadné výtvarné bloky– ilustračná tvorba, veľkoplošné maľby na plátne a mimoriadne kuriózne drevené objekty. Každý z týchto súborov má prirodzene svoje špecifiká, príznačnú poetiku a atmosféru. Autorka je majster nálad. Svojich i našich,“ píše Barbara Brathová, kurátorka výstavy a dodáva: „Pri tvorbe ilustrácií posúva text na inú úroveň. Knihu nepopisuje, nezdobí, ale žije v nej, ako niektoré z jej postáv. Zatiaľ čo raz je farebne zámerne naivizujúca a razantne jednoznačná, inokedy má v sebe viac kódov a metafor, dôstojnosti a elegancie. Kombinuje maliarsky štýl s kolážou, koncentruje sa na detail i kompozíciu. Disponuje mimoriadnym zmyslom pre humor, iróniu a sarkazmus. Štylizuje figúry, priznáva zámerne ich hravú infantilnosť aj ich vyšpekulované figliarstvo. Knihu chápe ako komplex a jej tvorba je typická odvážnym invenčným myslením.“

Martina Matlovičová, Danubiana

M. Matlovičová, Neobyčejná Dobrodružství

Martina Matlovičová

Martina Matlovičová

Za svoju tvorbu získala cenu Najkrajšie knihy Slovenska 2001, Zlaté jablko BIB 2009 a Zlatú stuhu 2010. Jej ilustrácie sú vystavované doma i v zahraničí. Zúčastnila sa opakovane festivalu Zázračný oriešok v Piešťanoch, v roku 2010 bola súčasťou veľkej putovnej expozície slovenských ilustrátorov, ktorá bola prezentovaná na knižnom veľtrhu v talianskej Bologni. V roku 2011 vystavovala na reprezentatívnej prehliadke ilustrácií v Slovenskom národnom divadle popri takých mágoch ilustrácie ako sú ilustrátori Dušan Kállay, Dana Moravčíková a Miloš Kopták.

Vladimír Král, Danubiana

Vladimír Král, O Janičkovi

Ilustrátor Vladimír Král tvorí svoje ilustrácie ako obrazy. Do centra plnofarebnej plochy zväčša situuje plastickú štylizovanú figúru, koncentruje sa na kompozíciu, využíva perspektívu a architektúru prvkov. Do presne vymedzených kolorovaných plôch osádza bizarné postavy, „animuje“ v ilustrácii príbeh, občasne symbolicky definuje detaily a kreuje raz konkrétnu, inokedy surrealistickú scénografiu i situáciu. Výtvarník Do ilustrácií aplikuje systém kombinácie maľby, grafického dizajnu, scénografického myslenia i animácie a profiluje tak malé divadlo v ploche,“ charakterizuje ilustračnú tvorbu autora kurátorka výstavy a zvlášť vyzdvihuje: „Detského diváka vníma ako rovnocenného partnera, ktorému ponúka komplexnú sofistikovanú estetiku výtvarnosti.“

Vladimír Král

Vladimír Král

Vladimír Král tvorí ako ilustrátor, scénický výtvarník, grafický dizajnér, režisér animovaných TV spotov a v súčasnosti sa venuje aj maľbe na plátno, kde sa mu inšpiračným zdrojom stáva stredoveká tabuľová maľba a knižné iluminácie, ovplyvňujú ho aj renesančné portréty, naivistický francúzsky maliar Henri Rousseau a Neue Sachlichkeit (Otto Dix).

Vladimír Král, Danubiana

Vladimír Král, Jarná Krajina

Ako autor bábkovej scénografie a priestorového riešenia sa predstavil na pôde BIBIANY, medzinárodného domu umenia pre deti v bábkových predstaveniach „Betlehémske rozprávky“ (1998), „Veľký primáš Baro“ (2002) a na príprave výstav „Naše Vianoce na skle maľované“ (1999) „Najkrajšie knihy Slovenska 2000 – 2007“ alebo „Putovanie s ovečkou“ 2013. Za pôsobivé ilustrácie knihy Vianočné mystérium Josteina Gaardera si v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2012 prevzal Cenu ministerstva kultúry SR. Kniha „Kozliatka“ bola zaradená na Čestnú listinu IBBY za rok 2016 v kategórii Ilustrácia.

TagsVýlet
Share: