Jan Saudek inšpirovaný ľudskou rodinou – fotograf, ktorého sa dotkol Boh. Stretnutie s jubilantom v Košiciach a prešove


10692   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Jan Saudek – fotograf, ktorého sa dotkol Boh

„Život není hnusný a krátký. Je dlouhý a krásný,“ týmto citátom Jana Saudka otvára kňaz Karol Lovaš štvrtú kapitolu knihy „Fotograf, ktorého sa dotkol Boh“, ktorá bola na trh uvedená pri príležitosti životného Jubilea Jana Saudka. 13. mája t.r. oslávil tento legendárny fotograf svoje 85. narodeniny, na ktoré nadväzuje výstava LIFE.

Jan Saudek – fotograf, ktorého sa dotkol Boh

Východoslovenské múzeum v Košiciach, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, uvádza unikátny výstavný koncept venovaný životnej trajektórii česko-slovenského fotografa, ktorý umeleckému svetu ukázal, kde ležia hranice jeho rodnej krajiny.

Absolútny originál

„Jan Saudek počas svojej kariéry predstavil svoju tvorbu na stenách renomovaných inštitúcií ako Parco Gallery (Tokio), Munich State Museum (Mníchov), Louvre (Paríž). Nemecké vydavateľstvo TASCHEN mu v 90. rokoch minulého storočia venovalo samostatnú monografiu. Tým sa Saudek zaradil medzi svetové legendy ako Helmut Newton, Mario Testino, David LaChapelle, či Araki. O tomto rozmere Saudkovho úspechu vie slovenská i česká verejnosť iba fragment,“ približuje producent výstavy Milosh Harajda motiváciu uviesť Saudkovo dielo v oboch metropolách východu – Košiciach a Prešove. 

Jan Saudek – fotograf, ktorého sa dotkol Boh

„Som veľmi rád, že fotograf svetovej extratriedy zavíta v unikátnej koncepcii svojich fotografií aj do Košíc a že Východoslovenské múzeum v Košiciach sa zaradí do prestížneho zoznamu svetových inštitúcií, v ktorých Jan Saudek vystavoval,“ hovorí Robert Pollák, riaditeľ Východoslovenského múzea v Košiciach.

Neprehliadnite:
Jedinečný turistický sprievodca do mobilu: s aplikáciou Košice región máte inšpiráciu vždy poruke!

Ústrednou témou výstavy je odhaliť umelcove židovské korene, spomienky na holokaust a krivdy komunistického režimu. Charakteristické ručne kolorované zábery, ktoré verejnosť na prvý pohľad identifikuje s jeho tvorcom sú vytesnené na okraj pozornosti práve čiernobielou fotografiou. Divák bude mať šancu spoznať aj nefigurálnu tvorbu Jana Saudka, ktorú reprezentujú snímky Čas alebo rozbitá fľaša Coca Coly. Autor takto plynúci čas zachytil v 60. rokoch ako symbol straty „západných“ ideálov.

„Vďaka príprave tejto (za posledné roky určite) najslušnejšej z mojich výstav, som sa vrátil v čase do doby, keď som bol inšpirovaný Ľudskou rodinou, výstavou kurátora Edwarda Steichena. Tento výber je akýmsi mojim videním ľudskej rodiny. Je kronikou života jedného fotografa, ktorý len zachycoval osudy, ktoré sa mihli na jeho ceste za snom,“ uviedol Jan Saudek.

Jan Saudek – fotograf, ktorého sa dotkol Boh

Kľúčová snímka  zobrazuje novonarodené dieťa v náručí muža a reprezentuje obsahovú líniu výstavy, ktorá je venovaná putu medzi dieťaťom a rodičom. „Záber som pôvodne zamýšľal s mojím obrovským svalnatým priateľom – námorník to bol. Ale dva a polkilové dieťa držať nevedel; ja, aj keď neveľký (166 cm), áno. Potom sa to často napodobňovalo, ale autori zabudli na jednu zásadnú vec: musí to byť dieťa a jeho otec. A tak sa to vtedy – pred 55 rokmi –  podarilo preto, že som bol poruke,“ približuje Jan Saudek.

Výstava SAUDEK potrvá od 22.augusta do 27. septembra 2020 v priestoroch Historickej účelovej budovy Východoslovenského múzea v Košiciach. Následne bude putovať na múry Caraffovej Väznice v Prešove a celkovo predstaví viac ako 60 fotografií.

Foto: saudek.com
www.vsmuzeum.sk