Za rozprávkou do galérie


3315   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Za rozprávkou do galérie, Běla Kolčáková

 

Oravská galéria v Dolnom Kubíne pripravila z vlastných zbierok výstavu originálov ilustrácií detských kníh autorky Běly Kolčákovej (knihy: Gilgameš; Stolček, prestri sa; Lupienok, princezná Makovienka, O starenke z Ostrého vrchu). Výstava Za rozprávkou do galérie osobitne poteší detského návštevníka. Prístupná je do 31. marca 2019.

Za rozprávkou do galérie, Běla Kolčáková

Zakliaty spánok

Maliarka a ilustrátorka Běla Kolčáková sa narodila v r. 1937 v Prahe. Po štúdiu na pražskej AVU prišla za manželom Ignácom na Oravu. Počas dolnokubínskeho pobytu pedagogicky pôsobila aj na výtvarnom odbore v Ľudovej škole umenia. V súčasnosti žije a tvorí v Bratislave, vystavuje doma i v zahraničí. Popri bohatej maliarskej tvorbe sa venovala koláži, kresbe ako aj tvorbe textilných obrazov – artprotisov. Dôležitou súčasťou jej tvorby je knižná ilustrácia. Dotvorila takmer 30 titulov najmä pre deti. V súťaži o najkrajšiu knihu získala nejedno ocenenie. Ilustrácie detských kníh v podaní Běly Kolčákovej sú hravé, nežné, farebné, skutočné i snové príbehy, sú to zviditeľnené slová a krehká maľovaná poézia rozprávky. Uplatňuje v nich bohatstvo vlastných predstáv, fantázie i snov, symbolmi vyjadruje citovú hĺbku literárnej predlohy. Na túto svoju tvorbu Běla Kolčáková spomína vo svojej monografii i takto: “Aj teraz rada čítam rozprávky. Nielen pre ich fantáziu a bohatú obrazotvornosť, ale aj preto, že v nich dobro vždy poráža zlo. Pýcha býva potrestaná a klamstvo sa nevypláca. Pre moje deti som si rozprávky aj vymýšľala….“

Za rozprávkou do galérie, Běla Kolčáková

6.celostránková ilustrácia ku knihe Pehavý noštek

Mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i s knihou.  Neodmysliteľnou súčasťou knihy pre deti je ilustrácia. Vidieť ju zblízka bude pre detského návštevníka určite veľký zážitok.

Zdroj: www.oravskagaleria.sk