ANDY WARHOL v Šarišskej galérii v Prešove


10570   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Andy Warhol

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, Spoločnosť Andyho Warhola v Medzilaborciach a Šarišská galéria v Prešove vás pozývajú na výstavu Andy Warhol „Ja pochádzam odnikiaľ“, ktorá potrvá v priestoroch Šarišskej galérie od 7. mája do 30. júna 2019. Vernisáž výstavy sa uskutoční 7. mája 2019 o 16. hodine. Výstava sa koná pod záštitou predsedu Prešovského samosprávneho kraja, PaedDr. Milana Majerského, PHD.

Putovná výstava Andyho Warhola vycestovala ešte vlani pred Vianocami z múzea v Medzilaborciach na turné po Prešovskom kraji. Po zástavke v Levoči, prichádza teraz do Prešova. “Warhol tour je špeciálny kurátorský koncept. Tematicky v ňom predstavujeme kráľa popartu v rôznych okresných mestách nášho kraja,” vysvetlil riaditeľ Múzea moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach Martin Cubjak pri otvorení prvej výstavy s tým, že sa pri výbere vystavovaných diel sústreďujú na menej známe diela. Spomenul, že ku každému mestu by chceli prispôsobiť témy tak, aby aspoň trochu korešpondovali s jeho históriou.

ANDY WARHOL

Výstava v Šarišskej galérii v Prešove je zároveň pozvaním do MMUAW v Medzilaborciach, ktoré vzniklo pred 27 rokmi. Je historicky prvé svojho druhu na svete a doteraz jediné v Európe. V stálej expozícii o pôvode kráľa popartu sú prezentované jeho podobizne z detstva, portrét jeho matky Júlie, ale aj košieľka, v ktorej ho krstili a iné.

Neprehliadnite: Šarišské múzeum v Bardejove

Andy Warhol sa narodil 6. augusta 1928 prisťahovalcom z východného Slovenska. Bol vychovaný vo východnom gréckokatolíckom duchu. Ako chlapec so svojou rodinou často navštevoval byzantsko-katolícky chrám St. John Chrysostom v Pittsburghu. Aj neskôr ako dospelý muž sa v New Yorku pravidelne zastavoval vo farnosti sv. Vincenta Ferrera na Upper East Side of Manhattan. Katolicizmus Andyho Warhola bol evidentný aj v jeho filantropii a osobnej zbožnosti. Bol veľkým podporovateľom niekoľkých organizácií a charity. Napriek tomu, že si navonok strážil svoju náboženskú identitu, Warhol vo svojej umeleckej tvorbe často kreatívne spracovával náboženské motívy. Diela s náboženskou tematikou sú posledným pozastavením sa umelca v úvahe nad životom a smrťou – v poslednom roku života namaľoval Andy Warhol viac ako sto obrazov prevažne so sakrálnou tematikou.

Andy Warhol

Zdroj: www.sgpresov.sk
www.muzeumaw.sk