Vytúžená dovolenka pri mori predsa len bude… Spoločnosť Ryanair plánuje od júla pravidelné lety.


6610   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Dovolenky pri mori predsa len budeme môcť uskutočniť, Ryanair

Letecký dopravca Ryanair plánuje začať prevádzkovať pravidelné lety z a na bratislavské Letisko M. R. Štefánika od júla 2020. Vyplýva to z oznámení dopravcu zverejneného na jeho webovej stránke a zo zmien v rezervačnom poriadku na svojom webe. Dovtedy prepravca lety počas júna prevádzkovať neplánuje.

Letecký dopravca Ryanair avizuje, že od júla plánuje obnoviť približne len 40 % svojich letov v rámci celej európskej siete; aj lety z Bratislavy preto budú redukované. Cez webovú stránku www.ryanair.com sa však už dajú zakúpiť letenky s júlovým odletom z Bratislavy napríklad do bulharského Burgasu, na Pafos na Cypre, na Korfu, do Solúna v Grécku (Thessaloniki), írskeho Dublinu, Alghera na Sardínii, do španielskej Malagy, na Malorku, do Birminghamu, Edinburghu, Londýna-Stanstedu a Manchesteru, a lety z týchto destinácií do Bratislavy.

Civilné lety musí povoliť Ústredný krízový štáb

O tom, kedy budú civilné lety na Slovensko povolené, rozhoduje Ústredný krízový štáb. Rezort dopravy a Dopravný úrad aktualizujú zákaz civilných letov každých 14 dní. Aktuálne platí zákaz civilných letov do 28. mája 2020, pôvodný zákaz letov platný do 14. mája bol predĺžený. O tom, či bude zákaz osobných letov opäť predĺžený po tomto termíne na ďalších 14 dní, rozhodujú uvedené štátne inštitúcie.

Dovolenky pri mori predsa len budeme môcť uskutočniť, Ryanair

Plány ďalších dopravcov

Dopravca Wizz Air má svoje lety z Bratislavy naplánované od 29. mája. Egyptský dopravca Air Cairo plánuje spustiť dva lety týždenne do Hurghady od 2. júna. Dopravca Flydubai, ktorý lieta z Bratislavy do Dubaja, plánuje lietať do Dubaja od 5. júna. Aj cyperský dopravca Cyprus Airways má stále naplánované svoje lety z Bratislavy na ostrov Korfu od 6. júna a lety do Larnaky na Cypre a na Rodos od 9. júna. Realizácia letov však bude závisieť od povolenia civilných letov štátom, od otvorenia hraníc daných štátov aj od otvorenia slovenských hraníc.

Neprehliadnite:
Bratislavské letisko vybavuje v súvislosti s pandémiou koronavírusu repatriačné lety Slovákov

Letecká spoločnosť Pobeda, ktorá spája Bratislavu s Moskvou, plánuje svoje lety obnoviť až od 2. augusta. Česká letecká spoločnosť Smartwings, ktorá zabezpečuje počas letnej sezóny pravidelné lety do dovolenkových destinácií, upravila svoj letový poriadok s plánom letov od 16. júna do destinácií Antalya, Burgas, Heraklion či Rodos a rovnako v druhej polovici júna k nim plánuje pridať aj lety do destinácií Larnaka, Zakynthos, Katania, Korfu, Lamezia Terme a Palma de Mallorka.

Preventívne opatrenia na letisku po spustení civilných letov

Očakáva sa, že jednotné preventívne opatrenia, ktoré by mali dodržiavať všetky európske letiská, stanoví Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA) či európske inštitúcie. Preventívne opatrenia pred spustením civilných letov môže zároveň nariadiť na slovenských letiskách hlavný hygienik či Útvar vedúceho hygienika rezortu Ministerstva dopravy a výstavby SR. Hoci konkrétne opatrenia, ktoré budú musieť byť na slovenských letiskách dodržiavané po spustení civilných letov, ešte nie sú známe, Letisko M. R. Štefánika sa pripravuje na dodržiavanie všetkých bezpečnostných nariadení. Bezpečnosť cestujúcich aj zamestnancov letiska je totiž prioritou spoločnosti.

Dovolenky pri mori predsa len budeme môcť uskutočniť, Ryanair

Predpokladáme, že vstup do budovy letiska pre cestujúcich bude i naďalej možný len s vhodnou ochranou tváre (nosenie rúšok), požadované bude dodržiavanie sociálnych odstupov a aj zamestnanci letiska budú naďalej chránení osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami. Letisková spoločnosť i naďalej dôkladne dezinfikuje priestory budovy letiska. Autobusy prepravujúce cestujúcich, kľučky, madlá i ostatné dotykové plochy, keďže bezpečnosť cestujúcich aj zamestnancov letiska je našou prioritou.

Prevádzkové výsledky letiska od zákazu civilných letov v marci 2020

Zákaz civilných letov, ktorý začal rozhodnutím Ústredného krízového štábu SR platiť od 13. marca 2020, priniesol v marci pokles vybavených cestujúcich na Letisku M. R. Štefánika o 72 percent. Počas marca 2020 vybavilo letisko v Bratislave len 39 353 cestujúcich, pričom vlani v marci to bolo 140 405 cestujúcich. Výrazne však vzrástol objem prepraveného tovaru, a to až o 44 percent v porovnaní s marcom 2019, na 2 580 ton odbaveného nákladu. V marci sa na letisku uskutočnilo 1 031 letov, o polovicu menej ako počas marca 2019. 

V apríli klesol počet cestujúcich na letisku až o 99 %. Letisko vybavilo len 1 492 cestujúcich (repatriačné lety, súkromné lety), pričom v apríli minulého roka vybavilo 156 234 cestujúcich. Objem prepraveného nákladu stúpol približne o polovicu na 2 655 ton odbaveného nákladu. V apríli sa uskutočnilo len 549 letov (nákladné lety, technické lety a iné), pričom v rovnakom období vlani to bolo 2 121 odletov a príletov.