Optický internet ako rýchla cesta k digitálnej budúcnosti. Fascinujúci svet digitálnych technológií je tu


554   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
optický internet

Optický internet je fenomén, ktorý zmenil spôsob, akým sa pripájame k sieti. Ide o technológiu, ktorá umožňuje spoľahlivé a rýchle pripojenie. Ako funguje? Aké má výhody? Prečítajte si nasledujúci článok a dozviete sa nielen toto, ale aj omnoho viac.

Čo je optické vlákno?

Ide o tenké vlákno, ktoré má hrúbku 125 až 250 mikrónov, čo je približne 0,125 až 0,25 milimetra. Na rozdiel od tradičných internetových káblov sa vlákno skladá z dvoch typov skla – veľmi tenké jadro a o niečo hrubší plášť, ktorý slúži na to, aby sa svetlo nerozptýlilo z jadra do okolia. Oba typy skiel sú spolu tavené a tvoria jeden celok. Potom sú usporiadané do zväzkov, ktoré tvoria optické káble a používajú sa na prenos svetelného signálu na dlhé vzdialenosti. Káble z optických vlákien majú veľkú výhodu, a to že sú menej citlivé na zlé poveternostné podmienky a dobre odolávajú elektrickému rušeniu.

Čo je optický internet?

Optický internet znamená revolúciu v používaní internetu. Ide o najmodernejšie a najspoľahlivejšie pripojenie, ktoré je aktuálne na trhu k dispozícii. Je to typ technológie, ktorá na prenos dát používa namiesto elektrických signálov svetelné vlny. Vďaka nim poskytuje vyššiu rýchlosť a stabilitu internetu, ako akýkoľvek iný typ pripojenia. 

Ako funguje optický internet?

Optický internet funguje na sieti optických káblov. Tá sa skladá z tenkých vlákien, ktoré sú schopné prenášať digitálne informácie. Tradičný internet používa na prenos dát medené vodiče, ktoré ich prenášajú elektromagnetickým signálom. Optický zase využíva svetelné impulzy, ktoré informácie prenášajú omnoho rýchlejšie. 

optický internet


Svetlo sa vo vláknach šíri rýchlosťou blesku a dokáže prekonať veľké vzdialenosti bez straty rýchlosti. Drobné káble sú obklopené optickým materiálom, takže žiadne dáta neuniknú skôr, než sa signál dostane k prijímaču. Samotná technológia optických vlákien je podobná Morseovej abecede. Dáta, ako sú napríklad video, e-maily, fotografie alebo audio a textové súbory sa tiež prevedú na blikajúce svetelné signály. Čím rýchlejšie blikajú lasery z optických vlákien, tým rýchlejšie sa prenášajú dáta.

optický internet

Výhody optického internetu

Optický internet prináša so sebou mnoho výhod. Tu sú, niektoré z nich: 

Optický internet a rýchlosť 

Vysoká rýchlosť optického internetu je ideálna pre ľudí, ktorí posielajú veľké súbory, pracujú z domu alebo hrajú hry. Jeho veľká výhoda je v tom, že využíva rovnakú rýchlosť pri sťahovaní aj nahrávaní súborov
Tradičný internet, ktorý využíva medené káble, poskytuje rôzne rýchlosti sťahovania a odosielanie, pričom rýchlosť odosielania je oveľa nižšia. Je to hlavne kvôli tomu, že väčšina ľudí súbory menej odosiela a viac sťahuje. Poskytovatelia internetu teda dávajú väčší dôraz práve na sťahovanie. 

Neprehliadnite:

znižovať emisie, SPNZ
Znižovať emisie skleníkových plynov treba evolučne s využitím všetkých efektívnych energonosičov


Optický internet a spoľahlivosť

Optický internet je spoľahlivý a poskytuje dobré pripojenie, ktoré sa len málokedy preruší. 
Optické vlákna dokážu pri vysokých rýchlostiach prenášať údaje pre viac užívateľov súčasne. V rovnakom čase môžete napríklad hrať online hru a pozerať film
Internet zvládne totiž prenos dát bez sekania a výpadkov. Je to vďaka fyzikálnym vlastnostiam káblov, ktoré sú menej náchylné na rušenie.

Optický internet a bezpečnosť

Využívanie optického internetu je aj bezpečnejšie. Je to tým, že káble z optických vlákien sú odolné voči rušeniu. Je teda oveľa pravdepodobnejšie, že v optických vláknach všimnete si pokusy o hackovanie skôr, ako v tradičných medených kábloch. To vedie k rýchlejšej dobe odozvy a hackerom to sťažuje prístup k informáciám. (BD)

Foto: pexels.com a pixabay