Galéria Danubiana predstavuje silný Pocit domova. Vo svojej tvorbe ho prináša Zuzana Graus Rudavská

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Pocit domova, Zuzana Grauz Rudavská, lexikon.sk, Danubiana

Pocit domova vyjadruje vo svojej tvorbe Zuzana Graus Rudavská. V materiáli vo všetkých formách a podobách využitia a spracovania ako živej hmoty. Vzrušujú ju hlavne rozmanité štruktúry, miesta, kde tvar dáva meno svojmu povrchu. Cez ne chce zachytiť tie najefemérnejšie a takmer neuchopiteľné pocity: dotyky zeme, vody, vzduchu, vetra, premenlivú morskú hladinu, horskú lúku osvietenú slnkom či svah brázdený uzučkými políčkami, rosu v tráve alebo kvapky dažďa vo vlasoch…

Umenie je pestré ako život…

Zuzana Graus Rudavská (*1962, Bratislava) pochádza z umeleckej rodiny, študovala textil na SŠUP v Bratislave a na VŠUP v Prahe. Roku 1986 emigrovala do USA, kde pôsobila v New Yorku. Zúčastnila sa na vyše 20 medzinárodných sochárskych sympóziách v USA, Japonsku, krajinách Európy a Afriky (napr. Iwate Town Stone Sculpture Garden, Japonsko; Socrates Sculpture Park, New York). Jej „Kompozícia so svetlom 93”a „Hniezdo I.” boli v roku 1997 vystavené na XLVII. Bienále v Benátkach. Vystavovala v známych amerických a európskych galériách a múzeách (napr. Helen Drutt Gallery, NY; Katonah Museum, NY; American Craft Museum/Museum of Arts & Design, NY; Galerie V&V, Viedeň). Jej diela sú súčasťou zbierok Cisternerne Glass Museum, Copenhagen; SNG, Bratislava; Muzeum Kampa, Praha. Od roku 2003 žije a tvorí v Bratislave. Venuje sa tvorbe inštalácií, krištáľových objektov, umeleckému šperku, obrazu a kresbe.

Zuzana Graus Rudavská, Pocit domova, Danubiana, lexikon.sk

Zuzana Graus Rudavská vytvorila silný Pocit domova

Zásadný zdroj inšpirácie

Príroda, ktorú sama priznáva ako svoj základný inšpiračný zdroj, nie je však v jej tvorbe prítomná prvoplánovo. Ale vnútorne, podprahove, intuitívne. Pohľad na obrazy – reliéfy modelované z ručného papiera v nás môže asociovať pásy polí, scenériu typicky slovenskej horskej krajiny videnej akoby z nadhľadu. Vypletané objekty vtáčích hniezd v korunách stromov, drobné kryštáliky rosy chvejúcej sa v odleskoch svetla. Na kresbách zas objavíme vlnenie vodných hladín, zachytené a zastavené v ich okamihu, no súčasne usústavnené do zovšeobecnených abstraktných obrazcov. Majú svoju prirodzenú tiaž a hmotnosť (kameň), poddajnosť a tvárnosť (papier, špagát), priehľadnosť i ľahkosť (drôt, leštený prírodný horský krištáľ), no hlavne poéziu, vyžarujú silné metaforické – obrazné videnie.

Neprehliadnite:

K.Vavrová, Danubiana, lexikon.skVášne básnikov i nespútaná imaginácia v Galérii Danubiana na výstave Kataríny Vavrovej

Padajú hranice v umení…

Ako napísala Rút Lichnerová: „Prechádza nimi vzduch, preniká svetlo, môže prefukovať vietor.“ Pod rukami Zuzany Graus Rudavskej padajú hranice „vysokého“ a „nízkeho“ – voľného a úžitkového, rustikálneho a artistného, prírody a skutočnosti v mene ich vizuálneho a poetického pretvorenia, dotyku s tajomnom, v mene jemných, tichých, nebadaných, avšak trvácnych zážitkov, ktoré nám prináša. 

Pocit domova / Feeling like Home prináša vo svojej tvorbe Zuzana Graus Rudavská v Galérii Danubiana do 1.5. 2022, utorok – nedeľa: 10.00 – 18.00 h.

Pocit domova, Danubiana, Rudavská, lexikon.sk, Pocit domova

A ako sa k nám dostanete?
Automobilom: GPS: N 48.029444 ˚E 017.224444˚ Bratislava centrum > Petržalka, Panónska cesta (alebo Dolnozemská cesta) > Rusovce > smer Dobrohošť
Autobusom: linka č. 90, od Nového SND do Danubiany každú hodinu. Podrobnosti nájdete v cestovnom poriadku.

Text: Katarína Bajcurová, upravené
Medzititulky. redakcia
Foto: archív Danubiana      

Viac na: www.danubiana.sk