Hlohovec v lete žije – jazzom aj divadlom
Mesto Hlohovec – jedinečné svojou polohou na rieke Váh, s prekvapujúcou históriou a vinárskou tradíciou.
Najvýznamnejšou pamiatkou “mesta ruží” je zámok, ktorý sa.nachádza v rozsiahlom zámockom parku s rozlohou 16 ha. Jeho súčasťou je aj najväčší platanový háj v strednej Európe a unikátne Empírové divadlo, jediné stále fungujúce divadlo svojho druhu široko-ďaleko. Toto malebné považské mesto ponúka svojim letným hosťom aj iné zaujímavé miesta, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Ako námet na vaše potulky po Slovensku sme pripravili malý letný dvojdielny miniseriál, v ktorom odporučíme 10 NAJ zaujímavostí mesta Hlohovec. Najskôr – ako bonus – pribalíme do batoha aktuálne pozvánky na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré k letnej atmosfére mesta patria.
Leto v Hlohovci – aktuálne pozvánky:
Zámok Hlohovec pozýva svojich návštevníkov na viaceré kultúrne podujatia.
Najbližšie – v sobotu 3. augusta 2019 o 20:30 h. – na koncert Petra Lipu v rámci podujatia Jazz na Zámku. Známeho interpreta budú sprevádzať saxofonista Radovan Tariška, klávesista Peter Lipa ml., basgitarista Michal Šimko a bubeník Michal Fedor.
V sobotu 10. augusta o 19:30 a 21:00 h. sa v priestoroch zámockej knižnice odohrá divadelné predstavenie Umlčaný potomok, ktorým divadelná skupina Orlus priblíži príbeh niekdajšieho vlastníka zámku grófa Jozefa Erdődyho a jeho manželky Alžbety Mayerovej.
Zaujímavé: Zámocký Jazzyk na Hlohovskom zámku
15. augusta sa môžete tešiť na Divadlo pod hviezdami, ktoré uvidíte zadarmo. S monodrámou Bez života sa predstaví Anikó Vargová, ktorá zaň získala prestížne divadelné ocenenie maďarských divadelných kritikov Dráma roka 2017.
Všetky potrebné informácie o otváracích hodinách, vstupenkách, cenníku služieb i o pripravovanom programe nájdete na stránke www.mkchlohovec.sk.
10 NAJ MESTA HLOHOVEC – 1. časť:
1. Zámok Hlohovec
Zámok, pôvodne stredoveký hrad z 13. storočia, oficiálne označovaný ako kaštieľ, je najvýznamnejšou stavebno-historickou pamiatkou mesta. Trojpodlažná stavba v tvare nepravidelného päťuholníka ponúka nádherné výhľady na okolie. Bol to kráľovský pohraničný hrad, jeden z najstarších na Považí. Jeho história je spätá s významnými šľachtickými rodmi od Abovcov, Ilokovcov až po Thurzovcov, Forgáčovcov a Erdődyovcov, ktorí boli poslednými majiteľmi zámku. Zámok slúžil dlhé desaťročia ako polepšovňa.
Po jej premiestnení bol verejnosti neprístupný a chátral až do roku 2014, keď sa najprv dobrovoľníci z OZ Zámok Hlohovec a následne aj mesto Hlohovec pustili do práce na jeho obnove. Obnova areálu bola realizovaná s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a Nadácie EPH. Zrekonštruovanú časť budovy mesto sprístupnilo verejnosti na jeseň 2018 počas niekoľkých príležitostných podujatí. Od 1. júna 2019 Zámok Hlohovec – už v správe Mestského kultúrneho centra – otvoril svoje brány pre verejnosť, ktorá je tu vítaná päť dní v týždni od stredy do nedele. Sprístupnená je časť prvého, druhého i tretieho podlažia.
Zážitkom je nielen stála expozícia Vlastivedného múzea, ale tiež virtuálne prehliadky pôvodnej podoby zámku prostredníctvom tabletov a 3D okuliarov, galerijné priestory s aktuálnymi výstavami, jedinečná atmosféra kaplnky a nádvorie, ktoré poskytuje priestor na kultúrne podujatia. V krátkej budúcnosti bude súčasťou zámku aj informačné centrum s kaviarňou i Hlohovský salón vín, ktorý bude prezentovať tie najlepšie vína hlohovského regiónu. Okrem prehliadok je možné v priestoroch zámku absolvovať svadobné fotografovanie. Ak vás čaká svadobný deň, výnimočnú atmosféru môže mať aj obrad, ktorý by sa mohol odohrať priamo v najkrajšej časti, v knižnici zámku.
2. Zámocký park
Zámocký park v Hlohovci patrí k najvýznamnejším parkom na území Slovenska pre svoju prírodnú a kultúrnu hodnotu. S najväčším platanovým hájom v strednej Európe sa môžete zoznámiť príjemnou prechádzkou po trase Zámockého poznávacieho okruhu. Okruh má päť zastávok, trasa s prevýšením 62 m je dlhá približne 2,6 km. Záhrada, ktorá má viac ako 16 hektárov, bola vybudovaná za grófa Erdődyho a je najkrajším a najnavštevovanejším prírodným celkom mesta.
Okrem vzácnych stromov nájdete v parku nad jazierkom drobnú kamennú jaskyňu s vyvieračkou, zvanú grotta. Jej súčasťou je kamenný reliéf boha mora a riek – Neptúna. Obľúbeným miestom zaľúbených párov i svadobných fotografov sú terasové záhrady v hornej časti zámockého parku, ktoré napodobňujú francúzsku záhradnú architektúru. Súčasťou zámockej záhrady v dolnej časti parku je aj obnovený amfiteáter, detské ihrisko, mestské kúpalisko i minigolfové ihrisko.
3. Empírové divadlo
V areáli zámku nájdete budovu unikátneho Empírového divadla. Je to jediné zachované šľachtické divadlo v strednej Európe, ktoré funguje dodnes. Divadlo bolo postavené grófom Jozefom Erdödym v roku 1802 pri príležitosti návštevy cisára Františka II. v Hlohovci. Otvárací koncert pre cisára odohral Ludwig van Beethoven. Návštevu svetoznámeho hudobného skladateľa pripomína pomník s bustou umiestnený pred budovou divadla.
4. Vlastivedné múzeum
Vlastivedné múzeum v Hlohovci sídli v objekte kláštora františkánov pri kostole Všetkých svätých na Františkánskom námestí. V priestoroch hlohovského zámku má tiež svoju stálu expozíciu. Spravuje bohaté zbierky spoločenských a prírodných vied z odborov história, archeológia, národopis, zoológia, entomológia a botanika. Najcennejším priestorom kláštora je refektár, pôvodne mníšska jedáleň, vyzdobený renesančno-barokovým štukovým stropom, pochádzajúci z roku 1648 s expozíciou historického nábytku. Slúži ako reprezentačný obradný priestor a pravidelne sa tu konajú aj kultúrne a spoločenské podujatia.
5. Hvezdáreň a planetárium
Hlohovec patrí k malému počtu miest na Slovensku, v ktorom sa už šesťdesiat rokov nachádza hvezdáreň a planetárium. Od júla 2019 ponúka hemisférické „fulldome“ projekcie vytvorené v rozlíšení 4K v zmodernizovanom digitálnom planetáriu. Observatórium v Hvezdárni a planetáriu M. R. Štefánika disponuje druhým najväčším ďalekohľadom na Slovensku. Takmer 20 000 návštevníkov sem ročne príde pozorovať hviezdnu oblohu alebo na projekcie so simuláciami pohybu hviezdnej oblohy a ďalšie podujatia.
Z textových podkladov Jozefa Urminského
spracovala a upravila Zuzana Hrinková Siebenstichová
www.hlohovec.sk