Kľačianska Magura má stále čaro zimnej rozprávky. A ako bonus – iná chuť fašiangových šišiek…

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Kľačianska Magura, zimný výlet, turistika

Kľačianska Magura a čaro zimnej turistiky tvoria rovnicu. Kým definitívne príde jar a snehy sa roztopia, treba stihnúť nenáročnú túru s cieľom Kľačianska Magura. Zimou zakonzervovaný vrch leží v južnej časti Krivánskej Malej Fatry. Odporúčaný cieľ zimnej vychádzky jv dostupnosti necelých 5 km severne od Vrútok. Ide o zaujímavý výlet a treba pritom myslieť, že ho plánujete do Národnej prírodnej rezervácie Kľačianska Magura.

Vedno s opatrnosťou… 

Kľačianska Magura (1367 m n.m.) je pokrytá hustým lesom a nakoľko je súčasťou prírodnej rezervácie, prístup na vrchol je zakázaný. O nič však neprídete. Malebných zákutí je nadostač a opojné výhľady do zimnej slovenskej krajiny sú očarujúce. Prístupná je Chata pod Kľačianskou Magurou. Je pri lyžiarskych vlekoch a zjazdovkách.

Kľačianska Magura, zimný výlet, turistika


K samotnej chate vedú označené chodníky z Lipovca a Turčianskych Kľačian. Ďalej e možné pokračovať na Suchý vrch (1 468 m n. m.) v hlavnom hrebeni. Východným susedom je vrch Čierťaž  (1 086 m n. m.), južne leží Kozinec (920 m n. m.), juhozápadne Kýčera 
(1 120 m n. m.). Vrch odvodňuje Biely potok na východe, na juhu a západe potom viaceré menšie prítoky rieky Váh.

Neprehliadnite: 

Minerálne pramene

Minerálne vody na jednom mieste!
Balneologické múzeum v Piešťanoch ako prameň poznania a zdravia
 

 

Výhľady aké inde nenájdete 

Severný horizont zatieňuje hlavný hrebeň Krivánskej Fatry, juhozápadnému pohľadu dominujú vrcholy Martinských hôľ a dobre viditeľná je aj Turčianska kotlina. Pri vhodných podmienkach je pozorovateľný Veľký Choč, časť Západných TatierNízkych TatierVeľkej Fatry, Vtáčnika a Žiaru

Kľačianska Magura, zimný výlet a fašiangové šišky, turistika


Už sa fašiang kráti…

V duchu fašiangového opojenia môže mať táto tradícia svoju originálnu príchuť. A to doslova, lebo na horách sú marmeládové fašiangové šišky naozaj neodolateľné. Treba prísť a určite sa z tých dobrôt na Kľačianskej Margure, ujde aj vám… Putovanie za touto zimnou krásou je po zelenej značke z obce Turčianske Kľačany okolo Chaty pod Kľačianskou Magurou na Suchý vrch a po žltej značke z Lipovca k Chate pod Kľačianskou Magurou. 

Text: redakcia
Foto: E. Valková a archív redakcie