Pripojenie Bratislavy k Československu v roku 1919


3919   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Múzeum mesta Bratislavy

Múzeum mesta Bratislavy pripravilo pri príležitosti stého výročia výstavu s názvom Bratislava 1919 – Pripojenie k Československu. Vo výstavnej sieni Stará radnica sa tak návštevníci od 12. februára do 19. mája môžu dozvedieť krok za krokom ako sa mesto pripojilo k mladému Československu a stalo sa hlavným mestom Slovenska.

Pripojenie Bratislavy k Československu v pohnutých rokoch po skončení prvej svetovej vojny a jej cesta do pozície hlavného mesta Slovenska nebola jednoduchá. Zavážila pre ňu súhra geopolitických, politických, ale aj veľa praktických dôvodov a predovšetkým však rozhodnutia dohodových mocností. Pričlenenie Bratislavy 1. januára 1919 do Československej republiky bolo súčasťou záverečnej etapy vojenských operácií pri obsadzovaní Slovenska armádnymi legionárskymi zbormi. Výstava tieto aspekty predstavuje 13 témami. Približujú dozvuky vojny v meste, obdobie neistoty a chaosu, pokiaľ išlo o príslušnosť mesta k určitému štátnemu útvaru.

Neprehliadni: Výstava EL LISSITZKY & eR SIKORA v Danubiane

Výstava sa venuje aj prvým krokom novej štátnej moci, boľševickému nebezpečenstvu, budovaniu nového štátneho aparátu a administratívy. Samostatnou témou je aj posledná rozlúčka v meste s generálom M. R. Štefánikom po tragickom páde jeho lietadla. Symbolickým ovládnutím mesta sa stalo jeho premenovanie na Bratislavu. Ďalší symbolický akt – príchod novej vlády 4. – 5. februára 1919 do mesta – akcentuje výstava príťažlivým scénickým stvárnením. Na vzniku Československa sa zásadným spôsobom podieľali legionári, bývalí rakúsko-uhorskí zajatci slovenskej a českej národnosti. Táto téma je zastúpená aj pôsobením a aktivitami Janka Jesenského ako vojaka uhorskej armády, legionára a úradníka v Bratislave. Výstavu uzatvára Galéria štátnosti – umelecké stvárnenie zakladateľov Československa T. G. Masaryka, M. R. Štefánika a E. Beneša.

Múzeum mesta Bratislavy

 

 

 

 

www.muzeum.bratislava.sk
Zdroj: Múzeum mesta Bratislavy