Neváhajte a navštívte miesto dobrých nápadov – Bratislava Design Week 2020 / PANDEMIC EDITION


2792   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Bratislava Design Week 2020 / PANDEMIC EDITION

Premena je v dizajne permanentne prítomná. V roku 2020 je však prítomná oveľa nástojčivejšie. Máme strach. Všetko je neisté. Spoznali sme izoláciu. Technológie nahrádzajú realitu. No svet sa hýbe ďalej a dizajnéri tvoria, premýšľajú aj pomáhajú. Tému reflektujeme v našich kurátorských výstavách, diskusiách aj vizuálom vo výstavných priestoroch na aktuálnom podujatí Bratislava Design Week.

Podujatia Bratislava Design Week – BADW

Tohtoročné podujatie BADW má dve centrály v dvoch mestských palácoch.

1. Apponyiho palác – sídlo Múzea historických interiérov na Radničnej 1 / kurátorska výstava TRANS FORM
2. Zoya Gallery – Erdődyho palác na Ventúrskej 1 / inštalácie OPEN CALL a kurátorské výstavy

Jednou z premien v organizovaní festivalu je nová centrála. Hlavná medzinárodna kurátorska výstava TRANS FORM sa bude konať v nádhernom Apponyiho paláci, kde je na dvoch poschodiach inštalovaná expozícia Múzea historických interiérov (MMB). Súčasné experimentálne dizajnérske práce akcentujúce future thinking infiltrujeme a konfrontujeme s historickým mobiliárom a interiérmi. Kurátorkami výstavy sú Silvia Sukopová a Ľubica Hustá v spolupráci s Gabrielou Smetanovou. Na výstave sa prezentujú diela dizajnérov zo 7 krajín a výstava obsadí obidve výstavné poschodia paláca.

Bratislava Design Week 2020 / PANDEMIC EDITION

V Zoya Gallery sa predstavia dizajnéri, študenti dizajnu a dizajnérske štúdiá z OPEN CALL. V týchto zaujímavých priestoroch sú aj ďalšie výstavy. Napríklad VIAC je VIAC – predstaví výber najzaujímavejších ukážok súčasného úžitkového skla, porcelánových objektov a keramiky slovenských dizajnérov. Kurátorom výstavy je Patrik Illo. Okrem toho výstava rakúskeho dizajnéra Klemensa Schillingera tématizujúca závislosti na súčasných technológiách.

Neprehliadnite:

Virtuálna návšteva festivalu DAAD a DAAF 2020 – oslava architektúry, dizajnu a filmu

V edícii Majstri BADW v Zoya Gallery predstaví výtvarníka a majstra keramickej monumentálky Imricha Vaněka (1931 – 2015) na výstave Zlatá horúčka v kurátorskej koncepcii Svätopluka Mikytu a Zuzany Bodnárovej. Zároveň v premiére predstavíme formou video inštalácie autorské profily slovenských dizajnérov v réžii Štefánie Lovasovej. Výstavy si budete môcť pozrieť aj online, formou video prehliadok.

V exteriéri bratislavského Starého mesta uvedieme v premiére experimentálnu digitálno typografickú interaktívnu inštaláciu SHOT Juraja Sukopa vo výkladoch OD Dunaj (BOHÉMA). Na rovnakom mieste aj inštaláciu SYSTÉM DYI dizajnérky Andrey Ďurianovej.

Bratislava Design Week 2020 / PANDEMIC EDITION

Online Talks BADW

Živé stretnutia nahradí online program – z improvizovaného BADW štúdia v Apponyiho paláci. Medzi zaujímavými hosťami sú: James Shaw (GB), kurátorka Alice Stori Liechtenstain (IT- AT), Klemens Schillinger (AT), PriestmanGood (GB), Crafting Plastic, kurátorka MAK Viedeň Marlis Wirth (AT), Tadeáš Podracký (CZ), kurátorka Marta Janovíčková (MMB), Sylvia Jokelová a Patrik Illo (SK), Matej Gavula, Svatopluk Mikyta, Národná cena za komunikačný dizajn a ďalší….

Program nájdete TU

Hlavní partneri:
Fond na podporu umenia / Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia
Nadácia mesta Bratislavy
Bratislavský samosprávny kraj cez Nadáciu Tatra banky
Múzeum mesta Bratislavy
Zoya Gallery
České centrum
Talianský kultúrny inštitút Bratislava
Stanica Žilina Záriečie

Podujatie sa koná pod záštitou primátora mesta Bratislava Matúša Valla a starostky mestskej časti Staré Mesto Zuzany Aufrichtovej.

Foto zdroj: www.klemensschillinger.com