Pamiatky a dominanty Trenčianskeho kraja zatiaľ zívajú prázdnotou. Na ktoré sa môžeme tešiť?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Súčasná pandémia výrazne ovplyvnila život každého z nás. Nevyhli sa tomu ani dominanty Trenčianskeho kraja, ktoré – až do odvolania – ostávajú zatvorené. Mnohé z nich tento čas využívajú na administratívne účely, plánovania a opravy. No vzhľadom na nulovú návštevnosť je aj v tomto prípade údržba hradov ťažká úloha, s ktorou sa musia kasteláni a riaditelia vyrovnať.

Uplynulé roky si hrady v Trenčianskom kraji spravidla držali stúpajúcu tendenciu návštevnosti turistov zo Slovenka i zo zahraničia. V roku 2019 sa tešil rekordnej návštevnosti najmä Trenčiansky hrad s počtom 152 189  osôb. Tento rok však štatistiky také priaznivé pravdepodobne nebudú. „Len počas marca a apríla prídeme približne o 13 000 návštevníkov. V máji by to mohlo byť ďalších 17 000. Napriek tomu tento čas venujeme intenzívnemu upratovaniu a čisteniu vitrín, ku ktorému sa nie je možné dostať počas bežnej prevádzky. Zmenou prejde aj delová bašta a piata brána, na ktorých sa bude meniť strecha,“ dodal riaditeľ trenčianskeho múzea v Trenčíne Peter Martinisko.

Pamiatky a dominanty Trenčianskeho kraja zívajú prázdnotou, Trenciansky_hrad

Trenčiansky hrad

Návštevnosť rapídne klesne

Nielen Trenčiansky hrad bude mať v roku 2020 nižšie štatistiky návštevnosti. Čísla sa dotknú všetkých pamiatok. Turisti s obľubou navštevovali aj hrad Beckov. V minulom roku prišlo až 81 320 ľudí z celého Slovenska i zahraničia. „Vzhľadom na súčasnú situáciu plánujeme úsporné opatrenia, ale aj prepúšťanie a rušenie programov. Už sme zrušili programy do polovice mája. Obávam sa, že budeme musieť rušiť všetko až do konca júna. Stále však robíme, čo môžeme. Okrem kvanta administratívy by sme radi opravili kaplnku z južnej strany a pribudnúť by mali aj maľby v gotických oknách.            V Severnom paláci chceme spraviť podlahu a tento priestor pripraviť na budúcu sezónu,“ vyjadril sa riaditeľ združenia Hrad Beckov Peter Pastier.

Neprehliadnite:
Kde voda tečie do kopca a kde sa chodí po rozum?

Stúpajúcu tendenciu návštevníkov má každým rokom aj Čachtický hrad. So 68 348 návštevníkmi si drží pozíciu 4. najnavštevovanejší hrad v Trenčianskom kraji za rok 2019. „Momentálne čakáme. Radi by sme začali riešiť aspoň plánované stavebné práce. V súčasnosti riešime klasickú údržbu, pomaly vymetáme kúty. Štatistiku nám uzavretie hradu určite naruší. Už v tomto období počas teplejších víkendov sme mávali vysoké čísla návštevnosti. Apríl, máj, jún sú mesiace, keď chodieva mnoho školských zájazdov, ktoré sa tento rok neuskutočnia. Aj v týchto dňoch vyjde hore smerom na hrad pomerne veľa turistov. Bohužiaľ sa však za hradné brány sa nedostanú,“ ozrejmila kastelánka čachtického hradu Katarína Orthová. 

Pamiatky a dominanty Trenčianskeho kraja zívajú prázdnotou, cachticky_hrad

Čachtický hrad

Práce naďalej pokračujú

Vzhľadom na uzavretie všetkých hradov je v súčasnosti možné pripravovať sa na sezónu a vykonávať rôzne práce. V prípade hradu Bystrica ide o hasenie vápna, opravu podložiek či montovanie lešenia. Na hrade Lednica sa rovnako bude vykonávať jarná údržba. V oboch prípadoch zatiaľ predpokladajú, že letná sezóna bude môcť začať prvým májom.

Pamiatky a dominanty Trenčianskeho kraja zívajú prázdnotou, hrad tematin

Hrad Tematín

Hrad Tematín začne s konzervačnými prácami od apríla, keď príde 10 nových zamestnancov z Úradu práce. Tieto práce sa uskutočňujú v rámci záchrany kultúrneho dedičstva a budú tak – ako každý rok – prebiehať 7 mesiacov do konca októbra. Keďže hrad je ruinou, pre verejnosť je uzatvorený len čiastočne. Pri návšteve je preto potrebné dodržiavať základné hygienické nariadenia.

Pamiatky Trenčianskeho kraja zívajú prázdnotou, hrad_uhrovec

Hrad Uhrovec

Zaostávať nebude ani hrad Uhrovec, ktorý sa rovnako pripravuje na letnú sezónu. Novinkou bude hospodárska budova, ktorá by tento rok mala byť skolaudovaná. Aj v tomto prípade je pamiatka uzatvorená len čiastočne. Zatiaľ čo horné nádvorie je verejnosti neprístupné, k dolnému sa návštevníci dostanú bez problémov.

Čerešničkou na torte je Kúria Ambrovec v Beckove, ktorá po 2 rokoch prešla úplnou rekonštrukciou a jej slávnostné otvorenie bude v najbližšom možnom termíne ešte tento rok.

Text: MT