Podnikateľská fiesta – Inovácie online a offline sú cestou k úspechu v podnikaní

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Podnikateľská fiesta, inovácie

Pomôcť šíriť a dostávať do praxe nové myšlienky, inovácie a nápady, ktoré prispievajú k úspechu a súčasne aj ochrane a šetrnejšiemu prístupu k životnému prostrediu môžu aj samotní podnikatelia. Potvrdilo sa to na treťom ročníku podujatia Podnikateľská fiesta, ktoré sa nedávno konalo v Bratislave a na ktorom dostali priestor najmä mladí podnikatelia so svojimi inováciami.

Medzi najväčšie výzvy mladých slovenských podnikateľov, samozrejme, patria zvýšenie tržieb, zlepšenie predaja a zvýšenie spokojnosti zákazníkov. Najlepšou cestou ako ich realizovať je prostredníctvom inovácii – je to cesta k úspechu. Zhodli sa na tom speakri tretieho ročníka podujatia Podnikateľská fiesta, ktoré sa uskutočnilo v Bratislave 26. septembra 2019. V dvoch panelových diskusiách hovorili o inováciách v podnikaní vo svete online aj offline.

Podnikateľská fiesta, inovácie

Prehľad o tom, s čím sa na Slovensku stretávajú mladí podnikatelia priniesol prieskum, ktorý nedávno realizovalo Združenie mladých podnikateľov Slovenska na vzorke 1000 podnikateľov. „Vďaka týmto informáciám vieme nielen správne cieliť naše podporné a vzdelávacie aktivity, no potvrdzuje sa tým aj nutnosť zavádzania inovatívnych riešení v podnikaní,“ uvádza Ján Solík zo združenia.

Podnikateľská fiesta, inovácie

Online inovácie získavajú nových zákazníkov

Tému tohtoročnej Podnikateľskej fiesty – inovácie online a offline, uviedol Jaro Zacko, kreatívec a spoluzakladateľ TRIAD Advertising, marketingový a biznis poradca: „Podnikanie bez inovácií neexistuje. Každý podnikateľ, malý aj veľký, potrebuje neustále sledovať trendy a prispôsobovať sa potrebám ľudí.“ Poradca v biznise tvrdí, že inovácie sú najväčšou konkurenčnou výhodou malých podnikateľov. „Práve začínajúci a malí podnikatelia majú možnosť priniesť nový pohľad a predbehnúť tak aj veľké spoločnosti, ktorým sa ťažšie vychádza zo zabehnutých koľají.“

Online inovácie však zďaleka nevládnu len oblasti marketingu. Pre podnikateľov a obchodníkov je nevyhnutné sledovať trendy napríklad aj v oblasti bezhotovostných platieb. V prvom diskusnom paneli podujatia na túto tému diskutovali Martin Dolejš zo spoločnosti MasterCard, Patrick Melioris z ČSOB banky, Peter Ivanka zo spoločnosti Softec a Tomáš Poloma, hlavný štátny radca na oddelení bankovej legislatívy Ministerstva financií SR.

Podnikateľská fiesta, inovácie

Ekonomika

Odborník na oblasť bezhotovostnej ekonomiky Martin Dolejš sa v diskusii vyjadril. Bezhotovostné platby a predovšetkým bezkontaktné platby kartou výrazne pomáhajú ekonomickému rastu a zvyšovaniu obratu obchodníka. Slovenskí zákazníci si veľmi rýchlo zvykajú na nové digitálne spôsoby platenia. Vďaka ich jednoduchosti a bezpečnosti uľahčujú a urýchľujú proces nákupu. Zároveň dávajú obchodníkom nástroje, ako mať svoj obchod pod kontrolou vďaka jednoducho dostupnému on-line prostrediu. Na tému nadviazal Peter Ivanka, account manažér spoločnosti Softec, ktorý hosťom podujatia priblížil aktuálnu situáciu v oblasti bezkontaktných platieb mobilnými zariadeniami. Príchodom Apple Pay na Slovensko významne vzrástol záujem o platby mobilnými zariadeniami.

Podnikateľská fiesta, bezkontaktna platba

Pre klientov je to bezpečná a pohodlná alternatíva. Umožniť platiť mobilom by preto malo byť v záujme každého obchodníka. Môže to byť dôležité kritérium pri výbere e-shopu, v ktorom klient nakupuje. Iný pohľad na online inovácie a ich prepojenie s offline svetom priniesol Lukáš Bartošek, Head of Performance & Marketing Strategist digitálnej agentúry Business Factory vo svojej prípadovej štúdii: „Je veľmi dôležité dokázať prispôsobiť reklamné riešenia kontextu offline správania zákazníkov. A na to, aby sme zákazníkovi porozumeli, musíme v prvom rade vedieť klásť správne otázky, porozumieť výsledkom a hľadať optimálne riešenia.

Trendy v oblasti udržateľného podnikania

Druhá časť panelovej diskusie sa venovala téme, ktorá je vo svete offline v súčasnosti jednou z najaktuálnejších. O trendoch v oblasti udržateľného podnikania diskutovali zástupcovia menších podnikov, ktoré na tejto filozofii postavili svoje podnikanie, spolu so spoločnosťou METRO Cash&Carry, ktorá už niekoľko rokov princípy zero waste uvádza do svojej obchodnej praxe. Igor Losman, ktorý manažuje prevádzku veľkoobchodu v Ivanke pri Dunaji, hovorí: „Zero waste princípy u nás zavádzame postupne. V našich predajniach sme začali ponúkať ekologický sortiment a čapovanú drogériu. Videli sme, že zákazníci na to veľmi dobre reagujú. Preto sme sa rozhodli posunúť tieto riešenia aj ďalej, smerom k majiteľom prevádzok.“

Čapovaná Drogéria

Založiť svoje podnikanie na myšlienke nenakupovať, mohlo ešte nedávno znieť ako utópia. A predsa sa ňou nechala inšpirovať Katarína Hutyrová z projektu NOSENE, ktorá hovorí. Najekologickejšie oblečenie, ktoré si môžete kúpiť, je to, ktoré už existuje. A tak som sa rozhodla zmeniť názor ľudí u nás na nakupovanie v second handoch. NOSENE je dnes úspešný koncept kvalitného oblečenia z druhej ruky, ktorý si spolu s upcyklovanou kolekciou oblečenia Renewals našiel cestu k slovenským spotrebiteľom.

Ekologický jednorazový riad

Aj ďalší podnikatelia sa presvedčili, že z témy, ktorá ešte donedávna oslovovala iba hŕstku vedcov a eko-nadšencov je dnes trend. Ten ovplyvňuje nákupné správanie zákazníkov. Patrí medzi nich dvojica Martina Novotová a Martin Gajdoš s projektom predajne BEZOBALiS. Aj Martina Grňová, ktorá tvorí svoje zdravé koláče pod značkou Mandlove v súlade s filozofiou zero waste. „V súčasnosti zákazníci aktívne vyhľadávajú produkty a služby, ktoré sú nielen kvalitné, ale aj vytvorené udržateľným spôsobom. Aj preto napríklad vítajú, že moje koláče k nim rozvážam po Bratislave elektromobilom.“

BEZOBALiS

Tretí ročník podujatia Podnikateľská fiesta zorganizovali Slovak Business Agency, AMI Communications Slovakia. V spolupráci so Združením podnikateľov Slovenska, Združením mladých podnikateľov Slovenska a spoločnosťou METRO.

Zdroj foto: Pixabay