Úspešný Festival HORY A MESTO 2019


2656   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Hory a mesto

 

Vrcholným bodom programu Medzinárodného festivalu HORY A MESTO 2019 bolo ocenenie filmov. Odborná porota sa zamerala na filmy, ktoré predstavujú úsilie, výsledky a vnútorné nastavenie svetových lezcov na veľkých skalách. Taká by bola voľná charakteristika troch ocenených filmov – oscarového Free Solo o Alexovi Hannoldovi, Dawn Wall s Tommym Caldwellom a slovenský film Rastislava Hatiara Vrcholová príťažlivosť. Celkovo porota ocenila až deväť filmov.

Jubilejný 20. ročník Medzinárodného festivalu horských filmov a dobrodružstva HORY A MESTO ponúkol 44 filmov, 15 zaujímavých hostí, 21 cestoklubových premietaní, päť špeciálnych sekcií a množstvo sprievodného programu, ako napríklad fotovýstavy, lezecké preteky či atrakcie pre rodiny s deťmi. Jeho dejiskom bolo po druhý raz bratislavské nákupné centrum Bory Mall a kino Cinemax Bory.

„Už v priebehu posledného dňa 20. ročníka festivalu môžeme konštatovať, že sme veľmi spokojní s jeho priebehom i diváckou účasťou a atmosférou, teší nás záujem návštevníkov, o čom svedčia mnohé vypredané premietania. Určite majú na tom zásluhu hviezdne veľkofilmy, špičkoví hostia a kvalitné cestokluby,“ pochvaľovala si dramaturgička festivalu Natália Bokníková.

Porota na tohtoročnom festivale pracovala v zložení: poľský lezec, publicista, spisovateľ a fotograf Aleksander Lwow, slovenský dramaturg, scenárista a režisér Miloslav Končok, mladá slovenská kameramanka Sophia Boydová, filmový scenárista, dramaturg a organizátor viacerých filmových podujatí Peter Gašparík a filmový režisér Daniel Rihák. Spolu s Grand Prix ocenili deväť filmov v ôsmich kategóriách:

GRAND PRIX

Hory a mesto

 

Free Solo – Film prináša strhujúci audiovizuálny zážitok. Formálne aj obsahovo vyráža dych. Je to nespochybniteľný dokument ovenčený Oscarom má na svojom konte viacero prestížnych ocenení. Ide o dielo amerických tvorcov Elizabeth Chai Vasarhelyi a Jimmyho China. Pôsobivý portrét amerického horolezca svetového formátu Alexa Honnolda o tom, ako sa pripravuje uskutočniť svoj životný sen – zdolať legendárnu cestu Freerider na El Capitanovi v Yosemitoch bez lana, bez istenia.

CENA LITERÁRNEHO FONDU

Vrcholová príťažlivosť – Slovenský filmár Rastislav Hatiar spracoval životný príbeh slovenského horolezca Petra Hámora, himalájistu, ktorý sa celý život snaží posúvať svoje hranice. Porota ocenila, že ide o „osobný a úprimný príbeh hrdinu, ktorý prekonáva nielen výškové, ale aj dobové prekážky. Film ukazuje hĺbku vzťahov, ktoré sa rodia len v tých najťažších podmienkach“.

CENA V4

Hory a mesto

Neprestávam lietať – Film Miroslawa Dembinského je filmový dôkaz o tom, že vek nemusí byť prekážkou pri plnení snov. Janusz Orłowski sa začal paraglajdingu venovať po sedemdesiatke. Keď mal 88 rokov, začal snívať o lete z Olympu, a keď mal 91, vyletel do výšky 326 metrov, čím sa zapísal do Guinnessovej knihy rekordov. Film dokumentuje metaforickú cestu človeka k večnosti.

Čestné uznanie v kategórii VZDUCH

8000+ – Francúzsko-nemecký snímok o paraglajdistovi Antoinovi Girardovi, ktorý už dvakrát zlyhal vo svojej snahe vyliezť na Broad Peak (8 051 m) a zletieť odtiaľ do údolia. Ak sa mu to tentoraz podarí, vytvorí nový výškový rekord v paraglajdingu, ale vzduch je tu riedky a vzlety a pristátia sú mimoriadne zložité. Zvlášť, keď sa spoliehate len sám na seba.

Neprehliadni: Hostia jubilejného Medzinárodného festivalu HORY A MESTO

Čestné uznanie v kategórii SNEH a VODA

Kde sa končí les – Kanadská snímka je obrazovým, až zenovým vyznaním obdivu stromom, najstarším bytostiam na Zemi. Ako hovoria autori filmu, stromy sú „živé mosty do obrovskej minulosti našej planéty, ich príbehy sú vpísané do letokruhov počas stáročí i tisícročí“. Film nás zavedie k zakrpateným cyprusovým hájom Japonska, k červeným cédrom v Britskej Kolumbii a k starým boroviciam Nevady. Budeme nasledovať niekoľkých lyžiarov, snowboardistov, vedcov a liečiteľov, ktorí budú skúmať toto spojenie staršie ako ľudstvo samo.

Čestné uznanie v kategórii ZEM

Hory a mesto

Tieň jaguára – „Film, ktorý nám umožňuje zažiť spiritualitu jedného z posledných prírodných národov,“ takto ohodnotili členovia poroty najnovší film od nášho Pavla Barabáša. Je o štyroch priateľoch, ktorých napĺňa neporušená príroda našej Zeme. Vydávajú sa do amazonského pralesa na náročnú cestu s neistým koncom. Autentické zachytenie ešte nezdokumentovaného kmeňa Hodi je protipól našej západnej kultúry. .

Čestné uznanie v kategórii SKALA

Hory a mesto

Dawn Wall – Veľkofilm amerických tvorcov Petra Mortimera a Josha Lowella je o preleze najťažšej veľkej steny na svete. Festivalová porota ho označila ako „strhujúci film o tom, ako nás komplikovaný životný príbeh môže motivovať k unikátnym výkonom“. Tommy Caldwell a jeho partner Kevin Jorgeson strávili šesť rokov starostlivým vymýšľaním a nacvičovaním cesty Dawn Wall. Pri záverečnom pokuse, ktorý sledoval celý svet, čelí Caldwell okamihu pravdy. Má opustiť svojho spolulezca a konečne si splniť sen, alebo riskovať vlastný úspech pre zachovanie priateľstva?

ŠPECIÁLNA CENA POROTY

Hory a mesto

Nomádsky chlapec – Kanadský film Niobe Thompsona rozpráva príbeh 9-ročného Janibeka, ktorý žije so svojou rodinou v mongolských horách a miluje preteky na koňoch. V zime ho otec po prvý raz zoberie na najťažšiu púť v živote nomádov: zimný presun cez horské priesmyky aj s početnými stádami zvierat. Porota ocenila: „nádherné zachytenie miznúceho spôsobu života v súlade s prírodou“.

ČESTNÉ UZNANIE POROTY

Hory a mesto

Afganská výprava za slobodou – Afganský film predstavuje príbeh skupiny 16 až 19-ročných afganských dievčat, ktoré sa usilujú vytvoriť prvý ženský horolezecký klub v Afganistane, v krajine, ktorá ženy obmedzuje v mnohých oblastiach. Silný príbeh dievčat, ktoré chcú ukázať, čo znamená byť ženou v extrémne reštriktívnej kultúre.

www.horyamesto.sk