Vystrihaj sa Slovensko – Zdravé a silné vlasy dokážu meniť životy

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Vlasy, vystrihaj sa Slovensko

Nepochybne sú korunou krásy. Keď sú vlasy pekné a zdravé, niet čo riešiť. Stačí si ich pravidelne česať, umývať a upravovať do účesu. Nie každý však má také šťastie…

Keď chýbajú vlasy

Keď chýbajú vlasy

Foto: Pixabay

Vlasy sú silné, slabé, riedke, rovné, kučeravé. Občas dokážu riadne potrápiť nejednu ženu. Ale sú! Viete si však predstaviť, že by ste o ne prišli? Strata vlasov počas chemoterapie psychicky zatrasie každou onkologickou pacientkou. Postupne môže viesť k strate sebadôvery, psychickej pohody, spoločenskej aktivity či chuti do života. „Často sa stretávame s pacientkami, pre ktoré je strata vlasov veľkým strašiakom. Prežívajú pocity úzkosti, depresie, obávajú sa ako bude reagovať spoločnosť na ich zmenenú vizáž. Dočasné riešenie straty vlasov v podobe parochne je neraz v náročnom období liečby veľkou pomocou,“ konštatuje výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Ing. Eva Kováčová.

Vystrihaj sa Slovensko

Vlasy, vystrihaj sa Slovensko

Keďže kúpa parochne, ktorá by aspoň čiastočne riešila žene problém súvisiaci so stratou vlasov, znamená pre finančne vyčerpanú rodinu ďalšiu finančnú záťaž, žena – pacientka sa často radšej zriekne tohto výdavku. Vďaka projektu Ligy proti rakovine „Vystrihaj sa Slovensko“ a darcom vlasov, sa už od roku 2015 desiatky žien a slečien tešia z parochne. Vrátila im kus sebavedomia a životnej energie. Vystrihaj sa Slovensko je jedným z mimoriadne úspešných projektov Ligy proti rakovine v spolupráci s kaderníctvami po celom Slovensku. Za myšlienkou stojí aj úspešná kaderníčka Zdenka Vrbová, ktorá sama ostrihala stovky darcov vlasov. Cieľom projektu je bezplatne vyrábať parochne na mieru z pravých vlasov pre onkologické pacientky.

Prečítajte si: Kuchyne ORESI pomáhajú rodinám s deťmi

Súčasný trend krátkych účesov do istej mieri nahráva projektu Vystrihaj sa Slovensko. Mnohé ženy a dievčatá sa práve rozhodujú zmeniť účes… Darcovia – ženy ale aj muži – môžu darovať vlasy, ak majú dĺžku najmenej 40 cm, sú zdravé a nefarbené. Na jednu parochňu sú potrebné vlasy od 3 až 5 darcov. Odstrihnuté vlasy musia byť dôsledne zaistené gumičkou a poslané v obálke na adresu Ligy proti rakovine. Jedna parochňa z prírodných vlasov sa vyrába pomaly, približne dva týždne a jej výroba stojí viac ako tisíc eur. Liga proti rakovine financie získava aj vďaka projektu „Silná a krásna“, pretože onkologické pacientky parochne dostávajú, samozrejme, zadarmo.

Ani vlas nazmar

Vlasy, LPR Ani Vlas Nazmar

Práve kvôli zdĺhavosti vyrábania parochní na mieru začne liga v blízkej budúcnosti pacientkam, ktoré nemôžu čakať, zapožičiavať alebo darovať aj parochne z umelých vlasov. „Jednou alternatívou je parochňa z pravých vlasov, ktorá sa vyrába na mieru vďaka darcom vlasov. Druhou alternatívou je darovanie či zapožičanie parochne z umelých vlasov, ktoré dokážeme pacientkam zaobstarať oveľa rýchlejšie. Práve vzhľadom k rýchlosti tejto možnosti aktuálne pripravujeme i spustenie tejto druhej alternatívy. Jej financovanie bude zabezpečené odpredaním časti darovaných vlasov, ktoré sú buď nevhodné na výrobu parochne alebo z kapacitných dôvodov a reálnych možností vlásenkárky nie je možné ich spracovať na parochňu. Darcovia vlasov môžu mať stále dobrý pocit, lebo ich darované vlasy nikdy nevyjdú nazmar. Poslúžia na zabezpečenie jednej z dvoch možností zabezpečenia parochne a ich dar je tak v každom prípade efektívny a zmysluplný. Je samozrejmé, že pacientkam poskytuje parochne Liga proti rakovine bezplatne,“ zdôrazňuje Eva Kováčová.

Silná a krásna

Vlasy, LPR Na Koniec K Pantene

Počas leta sa môže do zbierky opäť zapojiť každý! Nákupom jediného produktu Pantene v sieti 101 Drogérie od 10. júla do 17. septembra 2019 prispejete až 50 centami pacientkam, ktoré o korunu krásy prišli. Zdravé vlasy od Pantene tak už po tretíkrát môžu znamenať vytúžené vlasy pre pacientky.

Titulná foto: Pixabay
www.lpr.sk