ZajtrajŠOK! Alebo prierez tvorby umelcov, ktorí reagujú na ekologickú krízu a stopy človeka

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
ZajtrajŠOK, Oravská galéria

ZajtrajŠOK je názov aktuálnej výstavy pod takýmto šokujúcim názvom. Pozostáva z obrazov v médiu maľby od dvoch súčasných slovenských umelcov Mareka Jarottu a Miroslava Sandanusa. Je prierezom viacerých sérií ich tvorby z uplynulých rokov, ktorá je medzi oboma autormi ideovo príbuzná. Ich obrazy vzájomne komunikujú.

Zaoberajú sa potenciálne apokalyptickými a postapokalyptickými situáciami v kontexte človeka a ľudstva, spoločenskými problémami v globálnom meradle, prírodnými katastrofami ako dôsledkom ekologickej krízy, zobrazujú stopy človeka odkazujúce na jeho prítomnosť.

Predstavuje sa Marek Jarotta…

Marek Jarotta – venuje sa zobrazovaniu architektonických prostredí úzko súvisiacich s dopravou. V niektorých sériách sú tieto stanice, či letiskové haly, zvláštne, až atypicky vyľudnené – tak ako ich obvykle nikdy nevidíme, pretože k nim prirodzene patrí neustály každodenný ruch. V iných dielach sú hybridne pospájané rôzne fragmenty spomínaných priestorov. Sú to anonymné miesta prechodu, v ktorých je naša percepcia skôr podvedomá, nesústredíme sa na priestor okolo seba, utkvejú nám len niektoré detaily.

Zajtrajšok, Oravská galéria

Predstavuje sa Miroslav Sandanus

Miroslav Sandanus sa dlhodobo pohybuje v ideových rovinách týkajúcich sa ekologických tém. Pracuje so symbolikou zmeny, očisty, či znovuzrodenia. Laboruje s problematikou vzťahu človeka a prírody. Upozorňuje svojimi dielami na klimatické zmeny, ekologickú krízu, ale tiež na nezmyselnosť prehnane konzumného životného štýlu.

Neprehliadnite:

V tichu, Oravská galéria

Prechádzka V tichu svetom Jozefa Vydrnáka
je venovaná biblickým a liturgickým kontextom v tvorbe

ZajtrajŠOK spája oboch umelcov

Spolupráca oboch maliarov je založená na príbuznosti medzi ich tvorbou, v ktorej obaja riešia vzťah prostredia a človeka. Existuje zároveň aj paralela medzi ich umeleckými osudmi. Marek Jarotta, ktorý je už etablovaným umelcom, stále však vekom patriaci do kategórie mladých umelcov, získal tesne po dokončení svojho magisterského štúdia v roku 2013 ocenenie nadácie VÚB. Týmto ocenením nedávno, v roku 2020, naštartoval svoje začiatky na umeleckej dráhe aj Miroslav Sandanus. Obaja maliari získali v roku 2022 cenu Martina Benku.

ZajtrajŠOK, OG

Ako sa k nám dostanete?

Oravská galéria v Dolnom Kubíne
Hviezdoslavovo námestie 11, 026 01 Dolný Kubín
GPS: N49°12’25.64″ E19°17’48.25″
V prípade záujmu a ďalšie informácie na
: +421 43  586 3212       

Výstava je aktuálne prístupná vo Veľkej výstavnej sieni Župného domu v Dolnom Kubíne do 26. 3. 2023.
Kurátorka: Mgr. art. Lucia Jarotta

Otvorené: Ut – Ne od 10.00 do 17.00 hod.
Text a foto: archív OG
Medzititulky: redakcia

Viac na: www.oravskagaleria.sk www.lodslanica.sk