Adrenalínová letecká airshow zatají dych… Nad Košicami sa cez víkend predvedú majstri lietania


2265   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Najväčšia letecká airshow na východnom Slovensku sa po vynútenej pandemickej pauze opäť vracia. Letecké dni Košického kraja opäť ponúknu nielen fascinujúce kúsky vzdušných akrobatov, moderné armádne helikoptéry, ale aj historické stroje. Piloti predvedú svoje majstrovstvo už počas najbližšieho víkendu.

Po ročnej prestávke sa na oblohu nad Košicami vracia obľúbená letecká show. Letecké dni Košického kraja prinesú 28. – 29. augusta úžasné divadlo v podaní špičkových slovenských a zahraničných pilotov.
„Som nesmierne rád, že toto tradičné podujatie, počas dvoch nabitých dní znovu ponúkne špičkové kaskadérske kúsky pilotov. Všetci môžeme spoločne sledovať dych vyrážajúce výkony plné adrenalínu na moderných aj historických strojoch. Lákadlom budú napríklad leteckí akrobati z Česka, ktorí po dvadsiatich rokoch prinesú na košické letisko bezmotorové lietadlo. Teší ma, že sa nám aj napriek ťažkým mesiacom podarilo zorganizovať toto skvelé letecké podujatie,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Návštevníci z východu i zo vzdialenejších kútov Slovenska, môžu priamo zo zeme sledovať to najlepšie, čo dokážu majstri svojho remesla predviesť so svojimi lietadlami a helikoptérami.  

Neprehliadnite:
Smelo cestujte a spoznávajte nepoznané turistické miesta Košického kraja. Budete prekvapení

Letecká airshow a nevídané akrobatické kúsky

Aj tento rok budú Letecké dni Košického kraja hlavne o akrobatickom lietaní. Prvýkrát sa v metropole východu predstavia reprezentanti Českej republiky v leteckej akrobacii Ján Rozlivka a Miroslav Červenka, ktorí patria k svetovej špičke. Predvedú akrobaciu na Suchoj Su-29 a bezmotorovom lietadle SWIFT S-1. Tradičné špičkové akrobatické zastúpenie bude mať v Košiciach aj Poľsko. Lukasz Czepiella z Red Bull Air Race v ASP sa predvedie s lietadlom EDGE 540 a Marek Forystek prevetrá krásne americké historické lietadlo Boeing Stearman.


Spoločne na zemi, spoločne vo vzduchu

Jeden z najlepších akrobatov sveta na lietadle JAK-52, maďarský pilot Gyula Vári, je už v Košiciach prakticky ako doma. Okrem tradičného vystúpenia však predvedie svoje umenie aj ako nový člen RETRO SKY TEAM v simulácii leteckých bojov z druhej svetovej vojny. Generálmajor vo výslužbe Jozef Pivarči a jeho kúsky so stíhačkou L-29 Delfín sú už tradične zárukou fantastického zážitku. Svoje miesto v programe maju aj helikoptéry. Svoje letecké zručnosti predvedie jeden z pilotov Slovak Training Academy na stroji MD-530. Chýbať nebude ani mimoriadne obľúbený spoločný let viacerých zúčastnených lietadiel.

Letecké Dni Košice, lexikon, história, atrakcie

Pripravený na štart

“S organizátormi sa od začiatku našej spolupráce usilujeme o to, aby boli Letecké dni Košického kraja najsilnejším podujatím svojho druhu na východe. Návštevnosť a spätné väzby z ostatných ročníkov napokon potvrdzujú, že ideme dobrým smerom. Aj preto verím, že piloti po nútenej ročnej odmlke svojím umením opäť potešia tisíce nadšených fanúšikov,“ netajila radosť výkonná riaditeľka KOCR Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková, že sa letecká airshow vôbec môže konať.

V súlade s protipandemickými opatreniami sa Letecké dni budú konať v dvoch zónach. 1. zóna je pripravená pre kompletne zaočkované osoby, 2. zóna v režime OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní ochorenia).

Ďalšie dôležité informácie o podujatí nájdete na: www.leteckednikosickehokraja.sk