Inšpiratívne podnety a kreativita detí. Námety pre rodičov ako zvládnuť nudu a nečinnosť detí


467   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
inšpiratívne podnety, cudzí jazyk

Inšpiratívne podnety pre deti a rodičov nemajú obmedzenie. Námety na aktivity, ktoré zaháňajú nudu a nečinnosť našich ratolestí sú vhodnou pomôckou a aj výchovným prvkom. Bez ohľadu na obdobie prázdnin a neočakávaného voľna napríklad počas choroby je dobré rozmýšľať nad aktivitami, ktoré dokážu podporiť nápady a zabaviť deti.  Počas voľna je možností neúrekom…

Vymyslieť dobrý program a vhodné aktivity môže byť náročné, nie však nemožné. Ak hľadáte inšpiráciu pre zvedavé a po nových podnetoch dychtivé ratolesti, ste tu správne. Skúste doma a vyskúšajte týchto zopár aktivít ako “generálku” pred blížiacimi sa jarnými prázdninami. Ide o výborné námety pre rodičov, vďaka ktorým si na slovo nuda deti ani nespomenú.

Mobil alebo tablet nemusia byť vždy iba na škodu

Pandémia síce pominula, no mnohí rodičia (čiastočne) pracujú z domu. Majú čas vymýšľať aktivity, ktorými sa vedia spoločne zabaviť. Ak sa dobré námety míňajú, riešením a istou formou psychohygieny môžu byť aj najnovšie technológie. Obzvlášť pri deťoch je však dôležité určiť, koľko času im dovoliť tráviť s mobilom či tabletom. Ak môžeme poradiť, mobily či tablety neodtŕhajte od detí, sú už prirodzenou súčasťou ich života, tak ako vášho. Dôležité však je, aby čas s technológiami strávili rozumne a v zdravej miere. Existuje množstvo aplikácií, ktoré deti môžu niečo nové naučiť, dostupné sú aj hry, ktoré ich zabavia a poučia. Ustrážte však, aby to s mobilom či tabletom v ruke neprehnali. Hodina a pol, prípadne dve hodiny denne sú absolútne dostačujúce.

Inšpiratívne podnety, Deti potrebujú


Inšpiratívne podnety pre deti v známej hre Hádaj, hádaj…

Známa hra na povolania je výborný spôsob, ako deti nielen niečo naučiť, ale zároveň aj zabaviť. Výhodou je, že pracovných pozícií existuje veľké množstvo, a tak môžete každý deň vyskúšať niečo nové. Najskôr stačí hodinka, a potom možno aj viac…Vyberte svojmu dieťaťu, nech sa správa napríklad ako policajt. Spoločne si prejdite, aká je úloha policajta: stará sa o poriadok, o dodržiavanie zákona, dáva pokuty, ak niekto zákon poruší a stará sa o to, aby zločinci skončili za mrežami. Alebo zvoľte pozíciu fotografa. Zverte mu do rúk fotoaparát a poverte ho, aby zdokumentoval vašu domácnosť. Vznikne tak pekná pamiatka a z najlepších fotiek si môžete urobiť výstavu. Takouto jednoduchou činnosťou tiež môžete odhaliť skrytý talent svojho dieťaťa.

Inšpiratívne námety, Genius loci


Ak ste vymysleli úlohu, dosiahli ste vyšší level

Vaše deti sa občas doma nudia, no vy ste už vyčerpali všetky známe zábavky? Alebo máte doma najmenšie deti a radi by ste s nimi robili aktivity, ktoré podporia ich vývoj? Máme inšpiratívne podnety: vymyslite ratolestiam úlohy, v ktorých budú môcť zapojiť vlastné zručnosti. Samozrejme, iné úlohy budú vhodné pre ročné dieťa a iné pre trojročné. Preto musíte dobre mienené námety pre rodičov a úlohy veku prispôsobiť. Dôležité je zistiť, aké sú zručnosti dieťaťa podľa veku a zamyslite sa, akými činnosťami či hrou ich ešte viac rozvinúť. Napríklad – štvorročné dieťa by malo zvládnuť maľovať štetcom. Aby si túto zručnosť rozvíjalo, pripravte mu maliarsky kútik. Ak máte dieťa vo veku 6 rokov, malo by byť už schopné natrieť si chlebík či naliať vodu do pohára – skvelou aktivitou teda môže byť, ako zapojiť juniorov do prípravy raňajok či večere.

Neprehliadnite: 

inšpiratívne podnety, šetrenie v domácnosti

Šetrenie v domácnosti. Tipy, ktoré pomôžu optimalizovať rodinné náklady k spokojnosti všetkých 

 

Čo deti potrebujú? Hrajte sa, hrajte sa, hrajte sa…

Viesť deti k recyklovaniu a rozvíjať popritom ich tvorivosť? Dá sa to. A dokonca veľmi jednoducho. Stačí, ak na hru využijete všetko to, čo máte doma. Prázdne škatule, vrchnáky z fliaš, zvyšky starých látok – toto všetko vie poslúžiť na vytvorenie umeleckých diel, doplnkov do domácnosti či detskej izby. Namiesto kupovania nových vecí môžete s deťmi vytvoriť vlastný, originálny kúsok nábytku alebo hračku. Prípadne sa skúste pozrieť na tie veci, ktoré už dosluhujú, prípadne majú nejakú chybičku krásy. Navrhnite, ako ich môžete zachrániť, aby ešte poslúžili? Touto aktivitou veľa naučíte svoje deti a zároveň sa skvele zabavíte.

hrajme sa


Kreativita detí nepozná hranice

Kreatívne hračky sú skvelou voľbou. Spájajú v sebe dva dôležité prvky: hru a rozvoj kreativity. Výhodou je, že dnes sa dá ľahko nájsť množstvo kreatívnych hier a hračiek, s ktorými vaše deti rýchlo zabudnú na nudu. S kreatívnymi hračkami premýšľajú, rozvíjajú svoje zručnosti a kreativitu a učia sa nové veci. V ponuke sú nielen rozličné laboratóriá, stavebnice, ale aj hry na tvorenie. Aký typ im vyberiete? Výber všakovakých aktivít je zodpovednosť rodičov. Záleží iba na vás a podporte aktivity, ktoré deti potrebujú.

Text: redakcia
Foto: pixabay