Výnimočné hudobné zážitky a potlesk na koncertoch Slovenskej filharmónie aj vo februári 2024

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Hudobné zážitky, Juraj Valčuha

Hudobné zážitky, ktoré obohatia hudobný život hlavného mesta. Aj tak sa dá charakterizovať február z pohľadu hudobného diania v Bratislave. Slovenská filharmónia vás pozýva na koncerty do Reduty. Pripravených je 9 rôznych programov. Vybrať si môžete symfonické večery, vypočuť si vokálno-inštrumentálne diela, navštíviť Klavírny recitál, Piesňový večer, Rodinný koncert pripravený pre najmenších, alebo dva Junior koncerty pre mladých.

Ani v 2. tohtoročný mesiac nebude chýbať mimoriadne obľúbené a inšpiratívne stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom, ktoré sa uskutoční pred štvrtkovým koncertom 8. februára o 18,15 vo foyeri Slovenskej filharmónie. Na viacerých februárových koncertoch si pripomenieme Rok českej hudby 2024. Privítame vzácnych hosťujúcich umelcov. Pri príležitosti medzinárodnej kampane Národný týždeň manželstva 12. – 18. februára je opäť pripravená akcia SPOLU NA KONCERT 1+1 vstupenka zadarmo, ktorá sa dá uplatniť iba pri nákupe vstupeniek v Pokladnici Slovenskej filharmónie (SF). AKCIA PLATÍ pri nákupe v týždni od 12. – 16. februára na koncerty,  ktoré sa uskutočnia v utorok 20. februára – Piesňový recitál o 19. h a v piatok 23. februára – A cappella koncert Slovenského filharmonického zboru o 19. h.

Tešíme sa na váš potlesk!

Prvá februárová dvojica koncertov zaznie vo štvrtokpiatok 1. a 2. februára 2024 19. hodine. Návštevníkom ponúkame program zostavený z diel dvoch skladateľov – Arama Chačaturiana a Leoša Janáčka. Na pódiu budú po boku našich telies orchestra Slovenská filharmónia a Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Jan Rozehnal) stáť štyria vokálni sólisti – Linda Ballová, Jarmila Vantuchová, Tomáš Juhás a Peter Mikuláš, organista Marek Štrbák a grécko-poľská huslistka Irmina Trynkos. Za dirigentským pultom privítame českého dirigenta Jaroslava Kyzlinka. Na úvod koncertov zaznie Koncert pre husle a orchester d mol Arama Chačaturiana, ktorý vznikol v roku 1940, kedy bol uvedený aj v premiére.
V Slovenskej filharmónii zaznie sólový part spájajúci virtuóznu náročnosť s melodickou lyrikou v interpretácii výnimočnej grécko-poľskej huslistky Irminy Trynkos, ktorú označil BBC Music Magazine ako „výraznú a charizmatickú novú hviezdu“ s „fenomenálnym talentom“.

hudobné zážitky február


Štvrtý Klavírny recitál

V aktuálnej 75. sezóne SF je ďalší klavírny recitál na programe v utorok 6. februára 2024 o 19. hod. Malá sála bude patriť českému klavírnemu virtuózovi Ivovi Kahánkovi (na obr.), absolútnemu víťazovi 56. medzinárodnej súťaže Pražská jar. Ivo Kahánek v roku 2007 debutoval na BBC Proms v Londýne pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. V roku 2014 vystúpil po boku Berlínskych filharmonikov pod taktovkou Sira Simona Rattla. Spolupracuje so svetovými orchestrami a aktívne sa venuje komornej hudbe. Jeho klavírny recitál v Malej sále Slovenskej filharmónie bude oslavou Roka českej hudby. Program si umelec zostavil z diel českých skladateľov 19. a 20. storočia  Dvořáka, Smetanu, Janáčka a Martinů, ktorých obohatí zriedkavo hrávaná sonáta Gideona Kleina, nádejného skladateľa, obete holokaustu druhej svetovej vojny.

Hudobné zážitky


Obľúbené stretnutia so šéfdirigentom

Februárová symfonická dvojica šéfdirigenta Daniela Raiskina zaznie v Koncertnej sieni SF v stredu a vo štvrtok 7.8. februára o 19. hodine. Dramaturgia dvoch večerov prinesie vôbec prvé uvedenie Symfónie č. 3 A dur prešporského rodáka Franza Schmidta na pódiu SF, s ktorou sa orchester predstaví aj na koncertoch v Maribore a Záhrebe. Sólistom večerov bude chorvátsky klavirista Lovre Marušić, držiteľ striebornej medaily a 2. ceny na Cleveland International Piano Competition 2021, v ktorého interpretácii zaznie Koncert pre klavír a orchester č. 4 G dur , op. 58 Ludwiga van Beethovena. Pred štvrtkovým koncertom 8. februára sa uskutoční vo foyeri SF stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom, ktoré vedie a tlmočí dramaturg SF Juraj Bubnáš. POZOR – abonenti cyklu B a BE majú februárový termín koncertu B4 v stredu 7. februára o 19. hodine. 

Slovenská filharmónia, Raiskin


Hudobné zážitky a piaty koncert cyklu SKO

Uskutoční sa v utorok 13. februára o 19. h. v Stĺpovej sieni SF. Po boku členov komorného orchestra vystúpi multiinštrumentalista Ladislav Fančovič a prvý trubkár orchestra SF Ľubomír Kamenský. V ich interpretácii zaznie Koncert pre altový saxofón, trúbku a sláčikový orchester Jeana Riviera. Program doplní premiéra slovenskej skladateľky Ľubice Čekovskej Theatre Suite, Suita z Holbergových čias, op. 40 Edvarda Hagerupa GriegaMalá serenáda pre sláčikový orchester, op. 12 Larsa-Erika Larssona.

Koncerty pre deti a mladých

K takým bude patriť napríklad Príbeh hudby Slovenskej filharmónie. Vzdelávací projekt Bratislavského chlapčenského zboru zavíta v tomto roku aj do Slovenskej filharmónie. Príbeh hudby Gabriela Rovňáka, dirigenta a moderátora hudobno-slovného projektu bude venovaný jubilejnej 75. koncertnej sezóne a priblíži tak mladým návštevníkom vznik prvej slovenskej kultúrnej inštitúcie. Príbeh hudby Slovenskej filharmónie je na programe v stredu 14. februára pre návštevníkov cyklu J18. hodine. Pre školákov bratislavských a mimobratislavských škôl, ktorí túto sezónu navštevujú Hudobnú akadémiu Slovenskej filharmónie – organizované koncerty vo štvrtok 15. februára9.30 h a 11. a návštevníkov Rodinného koncertu, ktorý sa uskutoční v sobotu 17. februára o 16.00 Koncertnej sieni SF.

Neprehliadnite:

Drotárstvo zapísané do zoznamu UNESCO

Drotárstvo je súčasť svetového zoznamu UNESCO. Veľké umenie je dôkaz ako vznikla z núdze cnosť…


Piesňový večer     

V aktuálnej 75. koncertnej sezóne 2023/2024 sa filharmonické cykly komorných koncertov rozšírili o sériu koncertov s piesňovým repertoárom. Druhý Piesňový večer bude patriť nemecko-anglickému violončelistovi a barytonistovi Simonovi Wallfishovi, v ktorého interpretácii zaznejú jedinečné vokálne opusy britských skladateľov – Brittenova úprava piesne barokového skladateľa Henryho Purcella i piesne Vaughana Williamsa. Klenotom večera bude cyklus piesní na slová čínskej poézie českého skladateľa Pavla Haasa. Program doplní cyklus piesní Láska básnikova, op. 48 Roberta Schumanna. Koncert sa uskutoční v utorok 20. februára o 19. hodine.  

Piesňový recitál


Hudobné zážitky k
 Roku českej hudby

Umelecký vedúci Slovenského komorného orchestra Ewald Danel sa po dlhšom čase znovu predstaví aj za dirigentským pultom orchestra SF. K Roku českej hudby zaznie v jeho naštudovaní koncert s programom zostaveným z diel Antonína Dvořáka (Serenáda d mol, Suita A dur a Symfónia č. 9 e mol „Z Nového sveta“). Koncert cyklu C – Populárny cyklus je na programe vo štvrtok 22. februára 19. hodine.

Slovenský filharmonický zbor

Už 77 rokov je fenoménom na domácej aj medzinárodnej hudobnej scéne. Nositeľ Oper!Awards v kategórii Najlepší spevácky zbor roku 2022 získal v septembri 2023 aj Cenu ministerky kultúry SR. Naša zborová jednotka sa počas 75. sezóny predstaví nielen na domácej pôde vo viacerých vokálno-inštrumentálnych dielach s orchestrom SF, ale aj samostatne na dvoch koncertoch. Prvý z nich sa uskutoční v piatok 23. februára o 19. h pod vedením hosťujúceho maďarského zbormajstra Zoltána Kocsisa-Holpera, zbormajstra Kodály Choir Debrecen a umeleckého vedúceho zboru Kórus Spontánusz. A cappella koncert ponúkne návštevníkom preniknutie do vokálnej tvorby najmä českých a maďarských skladateľov. Svetské diela v prvej polovici programu prechádzajú od folklórnych námetov k spracovaniam poézie básnikov. V druhej polovici zaznejú sakrálne diela. Vyvrcholením bude Requiem českého autora druhej polovice 20. storočia Zdeňka Lukáša.

Slovenská filharmónia


Predstaví sa aj hudobný riaditeľ Houston Symphony

Mimoriadnym hosťom 75. koncertnej sezóny bude slovenský dirigent s medzinárodným renomé Juraj Valčuha (na úvodnej fotografii A.Trizuljaka), čerstvý držiteľ Radu Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenska v oblasti kultúry a umenia, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v zahraničí. V súčasnosti pôsobí ako hudobný riaditeľ Houston Symphony. V aktuálnej sezóne uvedie s našimi telesami dva koncertné programy. Hudobné zážitky sľubujú koncerty vo štvrtok 29. februára a v piatok 1. marca o 19. h – Mahlerova Symfónia č. 3 so spoluúčasťou ženskej časti Slovenského filharmonického zboru, Bratislavského chlapčenského zboru (Magdaléna RovňákováGabriel Rovňák, zbormajstri) a českej mezzosopranistky Ester Pavlů. Z Mahlerových deviatich symfónií je v poradí tretia najrozsiahlejšia.
Skvelé hudobné zážitky vo februása začínajú!

Text: SF
Foto: A. Trizuljak a archív SF
Medzititulky: redakcia

Viac informácií na: www.filharmonia.sk