Ako komunikovať s tínedžermi? Milión otázok a odpovede niekde vo hviezdach…


2972   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Svetový deň duševného zdravia

Ako komunikovať s tínedžermi, ako pochopiť myseľ tínedžera? Ako sa naladiť sa na jeho vlnu a odovzdať mu čo najviac aj napriek odmietaniu? Keď sa dospievajúci mozog prepája, zvyšuje sa produkcia hormónov a nezávislosť je čoraz lákavejšia. Rodičovstvo je zrazu fuška. Neviete, čo si máte o tom svojom tínedžerovi myslieť? Tu je každá rada dobrá… ba celá dávka užitočných rád pre rodičov.

Pomoc je na ceste vo forme tejto skvelej príručky Čo si myslí náš tínedžer? s podtitulom Praktická detská psychológia pre moderných rodičov. Odkrýva vedu na pozadí dospievajúceho mozgu, prekladá správanie tínedžera a ukáže vám, ako môžete v úlohe rodiča reagovať na toto správanie rozumne – okamžite i z dlhodobého hľadiska.

Čo o knihe hovorí autorka Tanith Careyová?

Kniha z vydavateľstva Ikar ponúka viac ako 100 každodenných scenárov – od toho, ako za sebou tínedžer drzo tresne dvere svojej izby priamo pred vaším nosom, až po to, ako zvládnuť obavy z online bezpečia, tlaku rovesníkov, zo školských povinností i sexu.
Tu je niekoľko tém:

  • Nemám si čo obliecť a čo jesť
  • Veď som sa sprchoval minulý týždeň
  • To je obyčajná šľapka / To je taká krava
  • Nesleduj ma na sociálnych sieťach
  • Je to len kamarát
  • Keď ty nadávaš, prečo ja nemôžem?
  • Stále ma za niečo kritizuješ
  • Netuším ako sa tie cigarety dostali do mojej tašky!

Neprehliadnite:
Ako dobre poznáte svojich susedov? Dobrí susedia a niekedy aj psycho…

Dôležitá spolupráca, dôležité odporúčania

Kniha Čo si myslí náš tínedžer? je rozdelená na kapitoly podľa veku a ku každej modelové situácie, plus ich riešenie a užitočné tipy. „Kniha opisuje najbežnejšie situácie, s ktorými sa rodič tínedžera môže stretnúť. Zaoberáme sa v nej aj škodlivými predstavami, ktoré si môžete vytvárať a ktoré prispievajú k rôznym nedorozumeniam, aby ste si v ťažkej chvíli spomenuli na to, že vo svojich pocitoch nie ste sami,“ tvrdí autorka Tanith Careyová. Na knihe spolupracovala s klinickou psychologičkou Angharad Rudkinovou, ktorá pracuje s deťmi už 20 rokov a je spolupracovníčkou Britskej psychologickej spoločnosti.  
Spoločne ponúkajú aj mnohé návody na to, ako sa upokojiť, zhlboka sa nadýchnuť, okamžite efektívne upokojiť emočne vypäté situácie, no aj dlhodobo zlepšiť vzťah so svojím dieťaťom. Okrem toho sa usilujú prinášať riešenia bežných aj komplikovanejších problémov od vplyvu rovesníkov a strachu zo skúšky alebo písomky po alkohol, drogy či antikoncepciu. 

Ako komunikovať s tínedžermi? Kniha Čo si myslí náš tínedžer? Príručka detskej psychológie

Mama, spisovateľka a novinárka

Tanith Careyová je mama, spisovateľka a novinárka ocenená mnohými oceneniami. Je autorkou desiatich kníh o rodičovstve, ktoré sa zaoberajú najpálčivejšími problémami dnešných rodičov a ponúkajú na ne praktické a vedecky podložené odpovede a riešenia. Jej knihy boli doteraz preložené do 20 jazykov vrátane španielčiny, francúzštiny, taliančiny, nemčiny či arabčiny. Získali si pozornosť a uznanie verejnosti po celom svete. V slovenčine jej aktuálne vyšla kniha Čo si myslí moje dieťa?
Prednáša na Inštitúte detskej mysle v Palo Alto v Kalifornii a pravidelne aj na vedeckom festivale Cheltenham. Vystupuje vo viacerých televíznych a rozhlasových programoch, napríklad v programe Woman’s Hour rádia BBC 4 a programe Today televíznej stanice NBC. Najnovšia kniha Tanith Careyovej o tom, ako komunikovať s tínedžermi bezpochyby nesmie chýbať ani na vašom nočnom stolíku.

Milan Buno, knižný publicista


TagsKnihy