Festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto sa blíži. Jeho súčasťou bude aj olympijská víťazka v lezení


3592   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Hory a mesto, Martin Krasňanský, lexikon.sk

Festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto 2022 prináša po dvoch pandemických rokoch hostí svetového rangu. Diváci sa môžu tešiť na projekcie, prednášky, diskusie a predovšetkým filmy zo všetkých kútov sveta. Tešíme sa na priateľov prírody a lásky k životu od 11. do 15. mája v Kine Lumière v Bratislave a v bratislavskom Amfiteátri v Rači.

“Veľmi sa teším, že tento rok budeme mať mimoriadne atraktívneho hosťa. Prvú víťazku v lezení, novej olympijskej disciplíne. Na Slovensko zavíta Janja Garnbret zo Slovinska. Na olympiáde v Tokiu 2020/21 mala táto disciplína svoju olympijskú premiéru. Výnimoční v tom, čo robia, budú aj naši ďalší hostia. A diváci sa majú na čo tešiť,” uviedol riaditeľ festivalu Alan Formánek. Na festivale sa osobne zúčastňuje po dvoch rokoch vynútenej covidovej pauzy. Väčšinu roka totiž trávi v Kanade.

Environmentálne otázky sú prioritou

Ochrana životného prostredia a zachovanie jeho prirodzeného stavu sú aj tento rok jednou z nosných tém festivalu horského filmu. Preto ho v stredu 11. mája o 18. h otvárajú dlhoroční ochranári a filmári Erik Baláž a Jerguš Tesák prednáškou Na čo potrebujeme les? Čaká nás osobné rozprávanie o vzťahu medzi lesom a ochranou klímy ako aj vzťahom nás k lesu a nášmu spirituálnemu prežívaniu. Úsilie o preniknutie do tejto jedinečnej symbiózy medzi človekom a prírodou.

Neprehliadnite:

100 rokov JAMES, Hory a mesto, lexikon.sk100 rokov JAMES je aj história veľkých úspechov a tragédií slovenských horolezcov

Bohatý program

Vo štvrtok 12. mája o 20. h je na programe stretnutie s horolezcom Martinom Krasňanským (úvodný obr.) so skúsenosťami z celého sveta, ktorého najväčšou láskou a absolútnou srdcovkou sú naše Tatry malebné. V prednáške Tatry naše vertikálne bude hľadať odpoveď na otázku, či naše veľhory ešte môžu poskytnúť nejaké nepokorené lezecké trasy a rekordy. Rovnako vo štvrtok, no o 20,15 h divákom sprostredkuje svoje zážitky ultrabežec Fero Šmihál (na obr.). Prešiel desať tatranských štítov na jeden záťah. V prednáške s názvom Život je láska, láska sú hory priblíži, ako dospel k nápadu prejsť desať štítov naraz. Čo predchádzalo samotnej ceste, ako sa na ňu pripravil, ako ju zvládol a čo si z nej priniesol. Bude sa venovať téme behu a ultrabehu vo vysokohorskom prostredí a tiež svojej nekonečnej láske k našim Tatrám.

Festival horského filmu Hory a mesto, Fero Šmihál

Piatok trinásteho na festivale horského filmu…

Piatok večer 13. mája bude venovaný slovinským hosťom festivalu horského filmu. O 18. h priblíži najkrajšie via ferraty v Slovinsku Tadeja Magdič (na obr.). Prednáška však bude nielen o turistických odporúčaniach, ale aj o histórii ferrát, ich popularite. Tá sa zvýšila v uplynulých pandemických rokoch a tiež zásadách bezpečnosti, aby sa každý z výletu na ferratách vrátil bezpečne domov. Večer o 20. h sa s divákmi podelí o svoju radosť z historicky prvej zlatej olympijskej medaily z lezectva Janja Garnbret. Prezradí, ako sa na preteky pripravovala, čo ju k lezeniu priviedlo a tiež poodhalí, ktoré steny a športové méty ju lákajú do budúcna.

Tadea Magdic, festival horského filmu Hory a mesto, lexikon.sk

Ako nájsť intenzívne šťastie…

Fotograf Martin Žilka je nadšenec packraftingu, teda kombinácie vodáckeho športu a turistiky, či cyklistiky. Martin v prednáške Packrafting je sloboda v sobotu 14. mája o 18,15 h predstaví 14 slovenských tokov. Priblíži aj niekoľko obľúbených európskych tokov v Rakúsku, Slovinsku, Bosne a Čiernej Hore. Pritom divákom ukáže, ako šport prepája generácie a po opustení zóny komfortu človek prežíva intenzívne šťastie. Následne, v sobotu o 20. h po vyhlásení Karabín roka, ktoré odovzdáva Slovenský horolezecký spolok James. Príde jeho dlhoročný bývalý predseda Igor Koller. Igor divákom prezradí, aká sila ho poháňa počas jeho 55 rokov dlhej a úspešnej horolezeckej kariéry. Ako sa dá liezť takmer celý život doma i v zahraničí, ako sa dajú zdolávať prírodné i umelé lezecké steny a neprestať sa pri tom zabávať.

Festival horského filmu sú aj tradičné sprievodné podujatia

Aj tento rok je súčasťou festivalu filmová súťaž, výstava fotografií a samozrejmosťou budú aj sprievodné podujatia pre deti i dospelých.
Do fotografickej súťaže sa môžu záujemcovia prihlasovať do 24. apríla 2022 na webovej stránke: www.horyamesto.sk/fotosutaz

Viac na:
www.horyamesto.sk

www.facebook.com/festivalhoryamesto
 

www.instagram.com/horyamesto