Festival HORY A MESTO prichádza túto jeseň aj do trinástich slovenských miest

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Mára Holeček Hory a Mesto

Bratislavský Festival HORY A MESTO už niekoľko rokov prináša filmy aj do regiónov Slovenska. Tento rok počas jesene môžu dobrodružné a adrenalínové snímky, ako aj filmy s environmentálnou tematikou, vidieť diváci až trinástich miest. K divákom zo Starej Ľubovne či Dolného Kubína pribudli diváci v Kežmarku a Detve a tento rok budú novinkou aj podujatia v Trnave, Liptovskom Mikuláši, Myjave a ďalších mestách.

Mára Holeček Hory a Mesto

Okrem filmov, ktoré sa premietali v marci počas hlavného festivalu v Bratislave, mieria do slovenských miest aj naši hostia. Do Žiliny a Dolného Kubína zavíta český horolezec Mára Holeček, Myjavčania sa môžu tešiť na filmára Pavla Barabáša s cestovateľom Petrom „Beckom“ Ondrejovičom. Slovenský horolezec Jozef Krištoffy sa predstaví v Žiline a Martine. Tu sa ukáže aj slovenský horolezec Peter Hámor. Režiséra Rasťa Hatiara a ultrabežkyňu Júliu Batmendijnovú privítajú diváci v Starej Ľubovni.

záchranárka Iva Sikulova

Záchranárka Iva Sikulová

Banská Bystrica predstaví svoj program za účasti travel blogera Patrika Paulínyiho. Lyžiarky a záchranárky Ivy Sikulovej, lezca Martina Krasňanského, cestovateľov a cyklistov Mazánovcov a ultrabežca Andreja Feika. Patrik Paulínyi sa predstaví aj vo svojom rodnom Liptovskom Mikuláši. Rovnako ako aj skialpinista a horský vodca Miroslav Peťo, ochranár Pavel Ballo, jaskyniar Igor Pap a režisér Pavol Barabáš. V Prešove sa už po druhý raz predstaví horolezec a člen horskej služby vo Vysokých Tatrách Erik Rabatin a cestovateľská legenda Peter „Becko“ Ondrejovič.

Pozrite si: Úspešný Festival HORY A MESTO 2019

Podujatia v rámci turné HORY A MESTO najčastejšie organizujú miestni športovci a outdooroví nadšenci spolu s kultúrnymi organizáciami a samosprávami. Pri zostavovaní programu im nechávame voľnú ruku, aby si dramaturgiu prispôsobili charakteru podujatia vo svojom meste,“ povedal o organizácii turné riaditeľ festivalu Alan Formánek. Filmy z festivalu tak často dopĺňajú aj iné sprievodné podujatia. Napríklad lezecký maratón KalamárKAP v Detve a boulderingové preteky Boulder King v Kežmarku. Okrem toho sú už tradičnou a veľmi obľúbenou súčasťou doobedňajšieho programu aj predstavenia pre základné a stredné školy.

maratón KalamárKAP

Teší nás záujem organizácií aj jednotlivcov o filmy a hostí z festivalu HORY A MESTO a veríme, že bude stále rásť. Želáme si, aby sa filmy, hostia a témy, ktoré nás každoročne inšpirujú k úžasným výkonom. Prinútia nás zamyslieť sa nad našim dosahom na prírodu, dostali k čo najväčšiemu počtu divákov vo všetkých kútoch Slovenska,“ približila zmysel a hlavný cieľ šírenia posolstva festivalu koordinátorka turné Zuzana Greksáková.

HHory A Mesto Trstená

Festival HORY A MESTO Žilina

Kristína Juričková
www.horyamesto.sk