Kultúra v Leviciach opäť ožíva. Bohatý a pestrý program Dní mesta láka všetkých… Aj vás!

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Dni mesta Levice, Kultúra v Leviciach

Kultúra v Leviciach ožíva! Po dvojročnej nútenej pandemickej prestávke mesto Levice a inštitúcie pôsobiace na jeho území pripravili v mesiaci máj pre Levičanov a turistov bohatý program. Možností na výber je viacero: výstavy, workshopy, koncerty, prednášky i športové podujatia.

Kultúra v Leviciach a Dni mesta Levice

Tento rok sa obľúbené podujatie uskutoční už po 5. raz v termíne od 13. do 23. mája. V piatok 13. mája o 18.00 hodine Dni mesta Levice slávnostným príhovorom otvorí primátor mesta RNDr. Ján Krtík. Návštevníci Levíc sa môžu tešiť na koncerty skupín Korben Dallas či Peter Bič Project. Na pódiu na Námestí hrdinov sa odprezentujú aj miestne kapely a folklórne súbory. Zaujímavé športové vyžitie ponúkne spoločný cyklovýlet mestom s názvom Levice na bicykli, beh ulicami mesta Levice – Májová 5 či basketbalová exhibícia a show – Basketball Magician. Organizátori nezabúdajú ani na dobročinnosť, v programe je aj Primátorská kvapka krvi a benefičná aukcia obrazov Art for Help. Dni mesta vyvrcholia netradičným jarmokom v piatok a sobotu 20. – 21. mája.

Jarmok, Kultúra v Leviciach, Dni mesta Levice, lexikon.sk

Noc múzeí a galérií

Tekovské múzeum v Leviciach sa ako mnohé múzeá na Slovensku zapojí do celoeurópskej iniciatívy. 14. mája sa uskutoční už 18. ročník podujatia Noc múzeí a galérií. Múzeá a galérie otvárajú svoje brány pre návštevníkov do neskorej noci, aby prezentovali svoje poslanie a bohatstvo zbierkových fondov. Na Levickom hrade si pre návštevníka pripravili netradičné sprevádzanie po expozíciách. Komentovaná prehliadka zameraná na povesti z Levíc a okolia bude spestrená krátkymi zábavnými scénkami v podaní hercov Teáter Komika. Múzejníci priblížia svoju každodennú prácu, botanický či entomologický výskum i odborné ošetrenie zbierok. Etnograf nás prevedie príbehom nadobudnutia jedinečného artefaktu, ktorým je čilejkárska svadobná parta.

Kultúra v Leviciach, lexikon.sk

Pilní ako včielky

V rámci spolupráce so Základnou organizáciou Slovenského zväzu včelárov v Leviciach si predstavíme účinky apiterapie s možnosťou ukážkového liečenia v apidomčeku. Večerný program spestrí rozprávková komédia Prasiatko PiGi a jeho dobrodružstvá. Tekovské múzeum a mesto Levice si tento rok pripomína 450. výročie úmrtia tekovského župana, jágerského hrdinu Štefana Dobóa. Na Noc múzeí sa návštevníci môžu tešiť na premiéru krátkeho filmu Hviezdny barón, ktorý je súčasťou celoročného programu s názvom Rok s Dobóom v Leviciach. Okrem Levického hradu komentované prehliadky pripravili múzejníci aj vo svojich vysunutých expozíciách, v Skalných obydliach Brhlovce a vo Vodnom mlyne v Bohuniciach.

Neprehliadnite:

cechové pamiatky, lexikon.sk, LeviceZachránené cechové pamiatky alebo čo prezrádzajú staré listiny.
Pohľad do histórie vzniku cechov v Leviciach

Dni Mesta Levice, štvorilka, lexikon.sk
Dni (nielen) fotografie v Leviciach

Regionálne osvetové stredisko v Leviciach a občianske združenie Fotogravity organizujú tento rok už 15. ročník medzinárodného fotografického festivalu. Výstavy od slovenských, českých, poľských i maďarských fotografov budú inštalované po celom meste: vo výstavných priestoroch Tekovského múzea, v levickej synagóge, v shopping centre Dituria, v parku M. R. Štefánika i v kaviarni Na kus reči. Májový program zavŕši medzinárodná fotografická konferencia Metamorfózy fotografie a slávnostné otvorenie festivalu.

Navštívte Levice počas mája a určite si vyberiete z tejto bohatej ponuky programu!

Kultúra v Leviciach, Dni mesta Levice

Text: Mgr. Nikola Mihálová
Medzititulky: redakcia
Fotografie: hrad a múzeum – Mihálová, Mesto Levice, ROS v Leviciach

Viac informácií na tému Kultúra v Leviciach na: www.muzeumlevice.sk, www.levice.sk, www.mskslevice.sk