Festival Hory a mesto privíta svetové hviezdy. Bežkyňa Mira Rai a horolezkyňa Gerlinde Kaltenbrunner sa na Slovensko tešia.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Hory a Mesto 21. ročník, horolezkyňa Gerlinde Kaltenbrunner

Aktuálny ročník festivalu Hory a mesto bude veľmi zaujímavý. Prináša tematiku extrémnych športov v horách zo ženského pohľadu a búra stereotyp, že ,,to” nie je pre ženy. Rôzne mýty na túto tému vyvrátia vzácne účastníčky festivalu – známa trailová bežkyňa Mira Rai a horolezkyňa Gerlinde Kaltenbrunner. 

Hory a Mesto 21. ročník, horolezkyňa Gerlinde Kaltenbrunner

Po americkom horolezcovi Cedarovi Wrightovi spoznajú návštevníci 21. ročníka festivalu Hory a mesto ďalších zaujímavých hostí. Tentoraz nimi budú ženy, ktoré sa stali ikonami v horolezectve a trailovom behu. Každá má za sebou neobyčajnú a náročnú cestu k vrcholovému športu. Obe prinášajú svedectvo o tom, že na zdolanie extrémne náročných podmienok sú predpokladom jedine vytrvalosť, húževnatosť a cieľavedomosť. O svoje životné príbehy sa podelia s nedočkavými návštevníkmi tohtoročného festivalu horského filmu a adrenalínového dobrodružstva.

Hory a Mesto 21. ročník, horolezkyňa Gerlinde Kaltenbrunner

Festival otvorí rakúska alpinistka Gerlinde Kaltenbrunner. Ako prvá žena vyliezla na všetkých štrnásť osemtisícoviek bez kyslíkovej fľaše a podpory vysokohorských nosičov. Za dvadsať rokov zažila množstvo neuveriteľných zážitkov v najvyššie položených oblastiach našej Zeme. O tom, čo pri svojich expedíciách prežívala, bude hovoriť v stredu 25. marca 2020 o 19. hodine v prednáške Passion 8000 – celoživotný sen. Divákom povie nielen o svojich cestách po svete, ale priblíži im aj najhlbšie pocity pri zdolávaní nedostupných vrcholov hôr. Opíše nekonečnú radosť aj útrapy, ktorými prechádzala na ceste za svojím celoživotným snom. Odhalí, ako sa zážitky v horách odrazili na jej hodnotovom rebríčku aj formovaní osobnosti.  

Neprehliadnite: Tešíte sa na adrenalínové zážitky v novej sezóne?

Druhá mimoriadna žena, nepálska trailová bežkyňa Mira Rai, uzavrie 21. ročník festivalu. Svoj životný príbeh rozpovie počas záverečného dňa, v nedeľu 29. marca 2020 večer o 19.30. Ako sa obyčajné nepálske dievča vypracovalo na špičkovú trailovú bežkyňu, ktorá vyhráva svetové podujatia? Mira začala behať náhodou. Na svoje prvé preteky, ktoré mali 50 kilometrov, prišla tiež iba náhodou. Bez prípravy, vhodného výstroja, jedla a vody ich však vyhrala. Strhla na seba pozornosť a stala sa symbolom odhodlania a vytrvalosti na ceste za svojím snom.

Hory a Mesto 21. ročník, trailová bežkyňa Mira Rai

Keď ako dvanásťročná odišla zo školy a vo veku 14 rokov, sa za dramatických okolností zapojila do maoistického povstania, ešte nič nenasvedčovalo tom, že sa raz z Miry stane inšpirácia nielen pre nepálske ženy. Dnes je víťazkou mnohých medzinárodných súťaží. National Geographic ju ocenil titulom Dobrodruh roka 2017 a sama organizuje súťaže s cieľom povzbudiť ženy, aby bojovali proti zaužívaným stereotypom patriarchálnej spoločnosti a išli si za svojím cieľom. 

21. ročník, trailová bežkyňa Mira Rai

Aktuálny ročník festivalu Hory a mesto, vďaka hlavným magnetom podujatia, prináša tematiku extrémnych športov v horách zo ženského pohľadu. Podujatie prinesie aj nové témy; napríklad počasie, ktoré je jedným zo základných predpokladov bezpečnosti v horách. „Zároveň cítime, že environmentálny aspekt sa stáva oprávnene najdôležitejšou témou všetkých ľudských činností. Preto sa aj festival v nasledujúcom ročníku bude zaoberať ekologickými vplyvmi ľudskej činnosti na prírodu,“ povedala Soňa Oravcová, zostavovateľka sekcií Enviro a Horská kultúra.

21. ročník, trailová bežkyňa Mira Rai

Na festivale Hory a mesto nebude chýbať filmová súťaž, výstava fotografií, lezecké preteky a samozrejmosťou budú sprievodné podujatia pre deti aj dospelých.

Festival sa uskutoční 25. – 29. marca 2020 v priestoroch CINEMAX Bory a nákupného centra Bory Mall v Bratislave.

Fotografická súťaž sa začala už 3. februára 2020.  Záujemcovia môžu prihlasovať svoje fotografie až do 8. marca 2020 na webovej stránke www.horyamesto.sk .