Halové objekty. Ich výstavba v komerčnom sektore púta záujem, aj takéto objekty vzbudzujú pozornosť


333   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
športové haly

Halové objekty, resp. komerčné budovy sa vyznačujú buď veľmi zaujímavou architektúrou, ktorá má upútať potenciálneho zákazníka, alebo veľmi jednoduchým a rýchlym riešením. A práve pre druhú zmienenú kategóriu sú ideálne halové objekty. Predstavujeme ich výhody a prednosti.

Ako haly sú označované prevažne budovy s prútovou nosnou konštrukciou, ktoré je doplnená výplňovými prvkami. Hlavnou výhodou tohto spôsobu výstavby je rýchlosť a efektivita, keď je za veľmi krátky čas možné zbudovať rozsiahle a vo väčšine prípadov otvorené priestory, ktoré sa hodia nielen v priemyselnej výrobe, ale aj na klasické komerčné využitie.
Veľkým trendom poslednej doby je výstavba montovaných halových objektov, ktorú je možné riešiť i za zhoršených teplotných podmienok a je prívetivo opakovateľná a spoľahlivá.

Kde sa v komerčnej výstavbe uplatňujú halové objekty?

Na halové objekty narazíme v komerčnej výstavbe najčastejšie v prípade nákupných centier, alebo skladových či logistických objektov. Práve rýchlosť výstavby a jednoduchý otvorený pôdorys sú veľkými výhodami, ktoré tieto budovy naplno využívajú. U obchodných centier sa uplatňuje predovšetkým oceľová hala, najmä preto, že nevyžadujú výrazne robustné riešenie a bývajú spravidla prízemné. Oceľová konštrukcia montovaných hál je ľahká a veľmi dobre sa s ňou manipuluje. Umožňuje jednoduchú údržbu a vďaka rozoberateľným spojom je možné ju v prípade potreby nielen demontovať, ale aj recyklovať na ďalšie účely. V porovnaní s betónovým konštrukčným riešením sa však vyznačuje výrazne nižšou pevnosťou, tiež preto je nutné pri výbere vhodného riešenia vždy uvažovať o účele stavby.

Neprehliadnite:

Kancelárske priestory a ich dizajn.
Aj zariaďovanie kancelárií má svoje trendy. Aké sú tie aktuálne? 


Kedy voliť oceľovú a kedy betónovú montovanú halovú konštrukciu?

Betónové montované haly sú všeobecne odolnejšie a pevnejšie, majú vyššiu požiarnu odolnosť a umožňujú osadzovanie ďalších prvkov (napríklad mostových žeriavov). Práve preto sa uprednostňujú pri výstavbe priemyselných a výrobných závodov, ako aj väčších logistických centier. Oceľové konštrukcie sa hodia na už zmienené nákupné strediská, a potom tiež administratívne budovy. Pretože sa veľmi dobre kombinujú nielen s plechom, ale aj s ďalšími materiálmi (sklo, drevo či plasty). Oceľové montované haly si našli veľmi široké uplatnenie a často ich možno vidieť ako doplnkové stavby práve k halám výrobným, do ktorých sa sústreďuje kompletná administratíva.

halové objekty


Špeciálne využitie oceľových montovaných hál

Špeciálne montované oceľové konštrukcie využívajú služby spojené s voľnočasovými aktivitami, veľmi dobre sa totiž využívajú na kryté zimné športoviská a haly. U krytých športovísk sa napríklad využívajú jednoduché oceľové konštrukcie, ktoré nesú textíliu. Športové haly si však už vyžadujú náročnejšie riešenie, niekedy sa preto preferujú betónové skelety. (FU)

Zdroj foto: Pattani Studio / Shutterstock.com a pixabay