Panská hoľa a jej posledný zimný pozdrav pred definitívnym príchodom jari aj do Nízkych Tatier


2862   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Panská hoľa, KST, lexikon.sk

Panská hoľa je nevýrazný vrch ležiaci na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier. Vrchol hole je v nadmorskej výške 1635 m a pod jej vrcholom prechádza zeleno značkovaný turistický chodník. Chodník pokračuje na sever a vedie na vrchy Ohnište a Slamä. Na južnú stranu pohoria prechádza chodník cez Kumštové sedlo a klesá až do známej obce Jarabá.

Kadiaľ ísť…

Obec Liptovská Teplička je z okresného mesta Liptovský Mikuláš trošku vzdialenejšia. Ide však o očarujúcu dedinku, ktorú obkolesujú kopčiská na všetky strany. Ak ste nevedeli, Liptovská Teplička je známa svojimi zemiakovými pivničkami, ktoré sú európskym unikátom.

Trasa na Panskú hoľu sa pre mnohých turistov začína pri penzióne Dolinka, pri lyžiarskom stredisku Liptovská Teplička a pokračuje miernym stúpaním dolinou. Ku koncu je stúpanie trošku náročnejšie; nie je to však nič, čo by sa nedalo zvládnuť.

Panská hoľa, KST, lexikon.sk

 
Neprehliadnite:

Panská hoľa a spomienky na odchádzajúcu zimu

Po výstupe na hrebeň je to už len chvíľka na vrchol Panská hoľa. Hrebeň je jedna obrovská dlhá lúka, takže názov Panská hoľa je naozaj výstižný. Ďalej je možné pokračovať až smerom k útulni Andrejcová a tí, ktorí majú väčšie ambície, si to môžu prejsť po hrebeni Nízkych Tatier až na Kráľovu hoľu.

Panská hoľa, KST, lexikon.sk

Pánska jazda na Panskej holi sa vydarila…

Stačí zájsť trošku ďalej po žltej značke a naskytne sa vám nádherný pohľad na hrebeň Nízkych Tatier aj s Kráľovou Hoľou. My sme sa však vydali naspäť do Liptovskej Tepličky po hrebeni. Výhľady sú nádherné na všetky strany a ak máte šťastie a ukážu sa vám aj Tatry, šlapete s doslova gýčovým výhľadom na celé Vysoké Tatry. Nám sa tentokrát Tatry schovávali v oblakoch. Túra po hrebeni je veľmi príjemná, mierne stúpanie strieda mierne klesanie. Akiste sa aj váš neskorozimný výlet vydarí a spomienky na odchádzajúcu zimu len tak skoro nevyblednú…Táto trasa je vhodná aj pre začiatočníkov a ponúka naozaj nádherné výhľady, takže určite odporúčame všetkými desiatimi.

KST logo , lexikon.sk

 

 


Pripravil a na opatrnosť vyzýva Tomáš Grman (na obr. uprostred), Klub slovenských turistov – KST.

Viac na: www.kst.sk