Pestrá jeseň v Žilinskom kraji plná nápadov! Zaručené tipy na výlet podporia zdravie, vedomosti i dobrú náladu


4209   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Zažite jeseň v Žilinskom kraji, Liptovsky Hrad

Kysuce, Liptov, Orava, Turiec, Rajecká dolina,…  To sú bezpochyby najväčšie magnety v Žilinskom kraji. Táto časť Slovenska ponúka nepreberné množstvo námetov a konkrétnych tipov na jednodňové výlety, krátkodobé i dlhodobejšie dovolenky. Z bohatej ponuky vyberáme zopár takých, ktoré uspokoja malých i veľkých. Prevládajú atrakcie pre rodiny s deťmi, umožňujúce vyskladať si mozaiku zážitkov podľa svojich predstáv.

Liptovský hrad/Liptov

K Liptovskému hradu vedie náučný chodník z obce Kalameny. Tá je známa svojim jazierkom s teplou termálnou vodou. Náučný chodník dlhý 3,5 km začína v strede obce a vedie aj okolo spomínaného jazierka. Ide o náročnejšiu trasu, nakoľko v závere trasy je strmšie stúpanie a cca 7m dlhý kovový rebrík. Zhruba po 1,5 h sa dostanete k najvyššie položenému hradu na Slovensku. V areáli hradu sa nachádza archeologická expozícia v prírode a verejnosti sú prístupné zvyšky odkrytej architektúry po archeologickom výskume.

Zažite jeseň v Žilinskom kraji, Lietavsky Hrad

Hrad Lietava/Rajecká dolina

Jeden z najrozsiahlejších hradov na Slovensku je neďaleko od Žiliny smerom na Rajecké Teplice. Nachádza sa tu stála expozícia venovaná histórii Lietavského hradu a archeologickým náleziskom. Zaujímavosťou je, že ide o jedinečnú hmatovú expozíciu a všetky vystavené exponáty si môžete chytiť do ruky. Prístup k zrúcanine je neobmedzený. Odporúčame výstup k hradu je po modrej turistickej trase z obce Lietava – Majer alebo po zelenej trase z obce Lietavská Svinná. Z oboch obcí sa nenáročnou prechádzkou dostanete k zrúcanine hradu cca za 45 minút.
www.hradlietava.sk

Zažite jeseň v Žilinskom kraji, Súľovské skaly

Súľovské skaly/Rajecká dolina

Ešte ste nepočuli o tomto mieste s jedinečným skalným reliéfom a bizarnými útvarmi? Čo tak si užiť peknú scenériu a objaviť, čo všetko dokázala príroda zo skál vytvoriť? Východiskový bod sa nachádza v obci Súľov – Hradná, pri ktorom je parkovisko. Súľovskými skalami vedie náučný chodník s informačnými tabuľami o miestnej faune, flóre i geológii. Prechod náučným chodníkom trvá cca 2 hodiny.
www.tikzilina.eu

Náučný chodník Juráňova dolina/Orava

Na Orave dobre, na Orave zdravo! Toto si isto poviete pri prechádzke Juráňovou dolinou. Ide o nenáročnú a veľmi peknú trasu, na ktorej sa nachádza aj zopár menších vodopádov, reťaze, lávky i schodíky. Prejsť celý okruh náučným chodníkom potrvá zhruba 3 hodiny. Náučný chodník začína v Oraviciach pri termálnom kúpalisku, ktoré môže poslúžiť na relax po rodinnom výlete.

Zažite jeseň v Žilinskom kraji, Vodopád v Došnej

Vodopád v Došnej/Turiec

Výborným tipom pre celú rodinu je cyklovýlet k malému viacstupňovému vodopádu pri ústí Došnej doliny vo Veľkej Fatre. Z obce Belá – Dulice vedie Belianskou dolinou lesná asfaltka ku chate Havranovo, kde je potrebné bicykle odložiť a pokračovať po značenom turistickom chodníku k vodopádu. Vodopád tvorí jeden z bočných prítokov Belianskeho potoka a jeho celková výška dosahuje bezmála 6 metrov.

Neprehliadnite:
Od skladu soli až po honosné hostiny.
Sobášny palác v Bytči otvára po rekonštrukcii svoje brány

Kúpeľný park v Turčianskych Tepliciach/Turiec

Častým cieľom výletov v Žilinskom kraji sú kúpele a aquaparky. Medzi obľúbené patrí aj park v bezprostrednej blízkosti kúpeľov a aquaparku v Turčianskych Tepliciach. Vari najvýraznejšou atrakciou sú v parku lavičky. Nie však hocijaké. Ak chcete vedieť, ako vyzerá opitá, veselá, pohádaná či obria lavička, zavítajte s deťmi práve sem. Svoj odkaz tu zanechali aj slávne osobnosti a obzrieť si môžete aj 200-ročnú lipu, platany, metasekvoje či iné exotické dreviny.

Prechádzka do osady u Gregušov z Melocíka/Kysuce

Javornícky chodník vás poteší nielen úžasnými výhľadmi a rozhľadňami, ale aj zaujímavou Galériou v prírode. Umelecké diela lemujú príjemnú a nenáročnú trasu vhodnú aj pre deti. Odmenou bude osada Greguše, známa krásnymi pôvodnými chalupami a zvonicou.

Galerijná záhrada v Liptovskom Mikuláši

Galérijná záhrada je park v centre mesta, ktorý je natoľko veľký, že sa v ňom ruch mesta úplne stráca. Nachádza sa v ňom oblastná Galéria P. Michala Bohúňa, ovocné a ihličnaté stromy a drevené preliezky pre deti. Toto miesto je obľúbené za každého počasia!

Žilinskému turistickému kraju prajú všetky štyri ročné obdobia. O jesennej ponuke sa môžete aktuálne presvedčiť práve v týchto dňoch.

Žilinský turistický kraj_logo

 

 

 

 

Viac informácií o Žilinskom turistickom kraji nájdete na www.northslovakia.com