Prečo je drevo už tisícky rokov najobľúbenejším stavebným materiálom?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Prečo je drevo už tisícky rokov najobľúbenejším stavebným materiálom, drevene pristresky, altanky

Drevené domčeky, altánky, nábytok, doplnky či dokonca aj drevený prístrešok na auto a mnoho ďalších iných výrobkov. Bežne ich využívame, sú dôkazom toho, že drevo patrí medzi obľúbené a nenahraditeľné materiály. Samo o sebe má nezameniteľnú úlohu v rôznych oblastiach ľudskej činnosti, či už je to rezbárstvo, stavebníctvo ale aj umenie. Prečo je však drevo také obľúbené?

Drevo je jedným z najstarších stavebných materiálov všeobecne. Už len keď si predstavíte ľudovú architektúru na našom území, na myseľ vám prídu drevené domy, kostoly, synagógy ale aj hospodárske objekty. Drevo a jeho využitie v architektúre bolo (nielen) na území Slovenska obľúbené najmä vďaka jeho ľahkej dostupnosti a opracovateľnosti ako stavebného materiálu. Ani dnes tomu v rámci využívania dreva ako stavebného materiálu nie je inak. Drevo je obľúbeným a často využívaným materiálom, či už ide o záhradné domčeky, chaty, altánky či dokonca aj prístrešok na auto alebo iné vonkajšie stavby. Aké výhody so sebou drevo prináša a prečo je tak obľúbeným a často využívaným materiálom?

Estetická hodnota

Drevo je obľúbeným materiálom tak, ako v interiéri, tak aj pre exteriér, či už je to drevený nábytok, dekorácie, drevené exteriérové stavby, záhradný nábytok. Drevo so svojim prírodným charakterom vnáša do prostredia harmóniu a kus prírody. Je materiálom s estetickými hodnotami, najmä pre jeho jedinečnosť v rámci farebnej a štrukturálnej premenlivosti. Drevo navodzuje pocit tepla, útulnosti a spojenia s prírodou. To je jedna z vlastností, ktoré z neho robí obľúbený interiérový aj exteriérový materiál.

nábytok proti stresu, enviro,

Tepelné a akustické vlastnosti

Okrem estetických vlastností so sebou drevo ako materiál prináša aj iné – praktické benefity. Drevo je organický materiál, ktorého tepelné, akustické a aj už spomínané estetické vlastnosti sú vhodné na využívanie v stavebníctve. Mnoho iných materiálov podlieha zmenám v objeme pod vplyvom tepelných podmienok. Drevo je prevažne stabilný materiál, ktorý svoj objem pri vysokých či nízkych teplotách zásadne nemení. Môže však dôjsť k jeho vysychaniu, ktoré urýchľuje vysoká teplota. Avšak správnou starostlivosťou o drevo sa tomu môžete vyhnúť. Aj akustické vlastnosti robia z dreva obľúbený materiál. Zabraňuje totiž ozvenám a nadbytočnému hluku tým, že ho absorbuje.

Neprehliadnite:

Užitočná krása dreva, Kysucké múzeum

Odkaz lekára – umelca, ktorý lieči a tvorí: Užitočná krása dreva vzbudzuje obdiv k predkom.
Čo všetko dokázali vytvoriť?

Tip na menšie drevené stavby 

Drevo je veľmi obľúbeným materiálom práve pri záhradných stavbách, akými sú altánky, chaty či domčeky. Výnimkou nie je ani drevená garáž či prístrešok na auto. Túžite mať aj vy doma záhradnú stavbu? Premýšľate či sa pustiť do stavby svojpomocne alebo si zvoliť záhradnú stavbu na kľúč? Tu je zopár dobrých nápadov, napríklad za koľko sa oplatí postaviť moderný drevený domček či záhradnú chatku.

Kvalita, ochrana a starostlivosť

Keďže je drevo prírodný materiál zložený z organických zložiek, je náchylné na poškodenie vplyvmi ako UV žiarenie, oheň, voda, kyslík, emisie ale aj škodcami ako drevokazný hmyz, huby a plesne. V tejto súvislosti je dôležité hovoriť o ochrane dreva a drevených stavieb. Prvým krokom jej výber kvalitného druhu dreva, ktoré je odolné voči spomínaným vplyvom. Z tuzemských drevín je to najmä smrekovec, borovica, dub či agát. Následne je dôležitá aj chemická ochrana dreva, pri ktorej sa do dreva aplikujú ochranné látky ako fungicídy, insekticídy či retardéry. Ide o impregnáciu dreva s použitím rôznych ochranných náterov. Chemická ochrana dreva by nemala byť podceňovaná, zabezpečuje totiž vyššiu odolnosť a dlhšiu trvácnosť dreva a drevených stavieb.

Drevo je bez pochýb obľúbeným materiálom, ktorý vnáša do domácností a záhrad príjemnú a harmonickú atmosféru. Drevené stavby sú čoraz častejšou súčasťou mnohých záhrad a pozemkov, slúžiac či už ako miesto na rekreáciu a oddych alebo ako pomoc pri záhradných prácach. Chaty, domčeky či altánky z dreva majú svoje čaro, o ktorom sa presviedča stále čoraz viac ľudí. Patríte alebo chceli by ste medzi nich patriť aj vy?