Sign in / Join

Ten vytúžený čas sa konečne reálne približuje… Ktoré veci sú pri balení na dovolenku absolútne nutné?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Chystáte sa na dovolenku? lexikon.sk

Akým spôsobom zvyknete riešiť letnú dovolenku? Myslíme teraz jej plánovanie. Vždy si v dostatočnom predstihu všetko detailne naplánujete a keď prídete do svojej vysnívanej dovolenkovej destinácie, presne viete, kde čo je a čo chcete vidieť? Je čas pomaly porozmýšľať o letnom pobyte, veď uplynulé obdobie nás v tomto značne limitovalo.

Každý sa balí rôzne, niektoré veci však platia pre všetkých

Alebo dopredu nič neriešite a keď dostanete chuť vyraziť do zahraničia, vyberiete si last minute dovolenku, ktorá vás najviac zaujme z aktuálnej ponuky? Nech patríte ku ktorejkoľvek z týchto dvoch skupín, zrejme máte málo pochopenia pre opačnú skupinu. Plánovači nechápu, ako môže niekto vyraziť do zahraničia takmer zo dňa na deň a „last minuťáci“ zase nerozumejú, prečo by si s dovolenkou mali robiť toľko starostí. Jedno však majú tieto dve skupiny spoločné. A to sú základné veci, ktoré im pri balení na dovolenku nesmú chýbať. Nezáleží na tom, či ste osamelý cestovateľ, zamilovaný párik, alebo idete na dovolenku celá rodina. Niektoré veci, ktoré treba mať určite zbalené, sa nemenia.

Najskôr malé info…

Schválne vynecháme tie veci, ktoré súvisia s pandémiou, keďže pevne veríme, že toto leto si konečne užijeme ako kedysi v nedávnej minulosti. Samozrejme, ak budú aj cez leto platiť nejaké opatrenia, nezabudnite si naštudovať podmienky vstupu do krajiny, kam sa chystáte a rovnako aj podmienky návratu späť na Slovensko.

Neprehliadnite:

Pripravte svoje auto na letnú dovolenku a na servis pred cestou nezabudnite, lexikon.skPripravte svoje auto na letnú dovolenku a na servis pred cestou nezabudnite

Na tieto veci určite nezabudnite

O plavkách, obľúbenom tričku s potlačou a inom oblečení hovoriť nebudeme, pretože čokoľvek vám z oblečenia bude chýbať, ľahko si to môžete dokúpiť. Ale teraz už k tej nepostrádateľnej a potrebnej výbave. Prvoradým je preukaz totožnosti; v rámci EÚ postačuje občiansky preukaz, mimo nej pas. Ten by mal mať platnosť aspoň pol roka po plánovanom návrate z dovolenky. Nezabudnite, že aj deti musia mať vlastný pas! Samozrejmou súčasťou výbavy potrebných dokladov je kartička poistenca. A ak idete na dovolenku autom alebo si nejaké chcete počas nej prenajať, budete potrebovať aj vodičský preukaz (a v prípade vlastného auta aj doklady k nemu). K ostatným dokladom môže patriť cestovná zmluva, pokyny k zájazdu, letenka, cestovný lístok, cestovné poistenie, či víza.

Chystáte sa na dovolenku? lexikon.sk

Finančné prostriedky a lieky

Mimo dokladov mávame v peňaženke aj peniaze (veď to je jej primárny účel); tie vám taktiež nesmú chýbať. Spolu s platobnou kartou. Tá sa dá nahradiť aj mobilom a práve ten je taktiež dôležitý. Moderné smartfóny vám dokážu na dovolenke nahradiť množstvo iných vecí. Nezabudnite však na nabíjačku! Posledné nevyhnutnosti a súčasti výbavy sa netýkajú všetkých, no pre niekoho sú veľmi dôležité. Ide napríklad o lieky. Ak nejaké musíte užívať, ich príprava je dôležitá. Podobne sú to dioptrické okuliare, či šošovky. Veď na dovolenke si chcete predsa užiť aj niečo jedinečné vidieť. Týchto pár užitočných rád sa vždy každému zíde. Prajeme vám veľa nezabudnuteľných zážitkov bez zbytočných komplikácií!

Foto: Chutima Chaochaiya / Shutterstock.com (titulná), pixabay (ilustračná)