Viete, ako vznikol motív na vašom obľúbenom tričku? Tou zázračnou technológiou je sublimačná tlač


624   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
potlač

Sublimačná tlač. Počuli ste o nej? Aj keď o tom možno neviete, určite ste sa však už so sublimačnou tlačou stretli. Alebo s niečím, čo malo potlač vytvorenú takýmto spôsobom. A je dosť možné, že aj u vás doma sa nájde niečo, čo má takúto potlač.

Postup je zaujímavý

Najskôr sa tlačí na papier. Ale nie na hocijaký a ani s hocijakou tlačiarňou. Sublimačná tlač je veľmi často využívaná a možno ju považovať aj za veľmi obľúbenú. A to aj v rámci reklamnej potlače. Preto je vybavenie na sublimačnú tlač pre reklamné agentúry, ktoré sa venujú tlačenej reklame, rovnakou samozrejmosťou ako je pre stavebnú firmu samozrejmosťou mať pre svoju stavebnú techniku zásobu odolných pneumatík 10-16,5.

Ako však sublimačná tlač vzniká?

Podobne ako pri iných spôsoboch tlače, najskôr musíme mať čo tlačiť. Preto sa najskôr vytvorí grafický motív v počítači. Áno, tento krok nie je predsa ničím zvláštnym a je logicky očakávaný. Špecifiká sublimačnej tlače sa však objavujú postupne. Grafický motív sa následne vytlačí na papier. Nie však na bežnej tlačiarni ako vám možno napadlo. Používa sa sublimačná tlačiareň a sublimačný atrament. A ako už možno tušíte, tlačí sa na špeciálny sublimačný prenosový papier.

Neprehliadnite:

123dopyt.sk záhrada
Prieskum 123dopyt.sk prekvapil: Záhradnícke služby patria na Slovensku medzi najžiadanejšie

Tlač vďaka tlaku a teplote

Výtlačok na tomto prenosovom papieri sa následne spolu s predmetom, na ktorý sa bude tlačiť, vloží do termolisu. Bežné termolisy sa používajú na sublimačnú potlač tričiek, tašiek a rôzneho iného textilu (musí ísť o polyester, či upravené syntetické materiály), prípadne na ďalšie ploché materiály. Existujú však aj špeciálne termolisy na sublimačnú potlač hrnčekov. Princíp sublimácie je však rovnaký a ak si pamätáte učivo z fyziky, zrejme aj tušíte, čo bude nasledovať. Pôsobením tlaku a teploty zmení atrament na prenosovom papieri skupenstvo z pevného na plynné a zároveň sa otvoria „póry“ materiálu, na ktorom má grafický motív „skončiť“.

sublimačná tlač

Radosť na každý deň

Atrament v plynnom skupenstve tak môže do materiálu preniknúť a keď sa teplota zníži, póry sa uzavrú a atrament znova nadobudne pevné skupenstvo, čím sa v podstate stane súčasťou materiálu. Vďaka tomu je sublimačná tlač nielen kvalitná z grafického hľadiska, ale aj odolná voči poškriabaniu, odlepeniu a pod.

Foto: ghazii / Stock.adobe.com, pixabay