MELA v Pezinku! To sú zvuky a hudba v hlavnej úlohe na netradičnom medzinárodnom festivale

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Schaubmarov mlyn Pezinok

MELA v Pezinku bude v najbližších dňoch plná kreatívneho prepájania zvukov so zdanlivo nespojiteľnými svetmi okolo nás. V Schaubmarovom mlyne v Pezinku za začína Festival MELA s dramaturgickým programom I’M THE PLACE. Tento rok spája umelcov/umelkyne a výskumníkov/výskumníčky s osobným vzťahom k miestam v teréne, na ktorých dlhodobo pracujú. Na festivale si môžete vypočuť a vychutnať napríklad brazílsku hudbu aj rozsiahly zvukový archív vtáčích spevov.

Na tomto medzinárodnom medziodborovom festivale spoznáme umelcov/umlekyne a vedcov/vedkyne, ktorí/é kreatívne pracujú so zvukom a využívajú tzv. aktívne počúvanie. V teréne týmto spôsobom pozorujú rôzne fenomény z oblasti umenia, antropológie, etnomuzikológie, zoológie a skúmajú ich vo svojom pôvodnom, prirodzenom mieste vzniku. Svoje jedinečné terénne denníky sprístupnia zvedavému publiku počas festivalu formou prednášok, hudobných vystúpení, performatívnej listening session či premietania.

 

MELA je festival miznúcich zvukov

Festival pracuje s konceptom putovného kurátorstva a tento rok prijal pozvanie na pozíciu garanta festivalu David Petráš, ktorý sa venuje zbieraniu miznúcich zvukov v pohraničných oblastiach Slovenska. Načúva k posledným mokradiam v okolí rieky Ipeľ, nahráva autorské pohrebné piesne v okolí Lučenca a spolupracuje s fotografkou Luciou Nimcovou na výskume tradičnej hudby a zvukového prostredia v ukrajinských Karpatoch. Je dramaturgom festivalu a spolku RUINY, ktorý pracuje so zabudnutou architektúrou a lokálnou mytológiou Novohradu a Gemera. Študoval na Institute of Sonology v Den Haagu.

MELA Pezinok

Program 25. až 27. augusta

  • Hudobníčka IDA HIRŠENFELDER vyrastala na funkčnom vodnom mlyne v Slovinsku. Svoje spomienky na zvuky všadeprítomnej vody oživí site-specific inštaláciou v Schaubmarovom mlyne.

 

  • Švajčiarsky hudobník a etnograf THOMAS ROHRER, hrajúci na tradičný hudobný nástroj rabeca, prinesie performatívnu prednášku o brazílskej hudbe a spolupráci s miestnymi hudobníkmi. Zároveň odohrá koncert s DONOU BENEDITOU, speváčkou s výnimočným hlasovým prejavom, ktorá pricestuje z Brazílie.

 

  • Slovenská etnomuzikologička JANA AMBRÓZOVÁ odprezentuje svoj výskum Zvuková krajina a kalendárne obyčaje v priestore obce Telgárt. MELA predstaví aj skupinu rómskych muzikantov, s ktorými spolupracovala v teréne.

Neprehliadnite:

skanzeny na Slovensku
Navštívili ste už najznámejšie skanzeny na Slovensku?
Ide o vzácny dôkaz identity nášho národa a kultúry

Zaujímavá MELA a jej ďalší hostia

  • Ornitológovia DUŠAN KERESTÚR & MARIÁN MOJŽIŠ mapujú život vtákov okolo rieky Ipeľ. S nimi bude spolupracovať kurátor a zakladateľ vydavateľstva mappa JAKUB JUHÁS a spoločne pripravia besedu o počúvaní v prírode a verejnosti sprístupnia rozsiahly zvukový archív vtáčích spevov.

 

  • Americký zvukový archeológ a etnomuzikológ ocenený cenou Grammy CHRISTOPHER C. KING predstaví performatívnu listening session šelakových platní z 20. a 30. rokov 20. storočia a predstaví svoju knihu Lament from Epirus: An Odyssey into Europe’s Oldest Surviving Folk Music.

 

  • Etnografka a vizuálna umelkyňa LUCIA NIMCOVÁ spolu s hudobníkom DAVIDOM PETRÁŠOM kurátorsky pripravia expedičný kinostan s archívnymi materiálmi účinkujúcich a s vlastnými záznamami z terénu.

Festival Pezinok

O Schaubmarovom mlyne

Schaubmarov mlyn je súčasťou Slovenskej národnej galérie. Ide o jediný zachovalý potočný mlyn na Slovensku s funkčnou mlynskou technológiou. Nájdete tu expozíciu mlynárstva a galériu výtvarného umenia, v ktorej dostáva priestor najmä moderné a súčasné umenie a dizajn. Súčasťou areálu mlyna je aj príjemný ovocný sad s pestrou výsadbou. Organizujú sa tu sprievodné podujatia, ktoré súvisia s vizuálnym umením, prírodou a so životným prostredím, s remeslami a jedlom. Počas roka sa môžete zapojiť do workshopov, zúčastniť sa komentovaných prehliadok, koncertov a navštíviť ďalšie podujatia pre odbornú aj širšiu verejnosť.

MELA Pezinok

Vstupenky na festival je možné zakúpiť TU.
Aktuálnu ponuku programov nájdete na webe SNG, v udalosti na FacebookuInstagrame festivalu.

Text: SNG
Medzititulky: redakcia
Foto: Šimon Parec, SNG

Viac na: www.sng.sk