Ako fungovať počas povinnej karantény? Dobré rady v čase očakávanej úľavy…


2785   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Rady v čase pandémie a karantény

Koronavírus číha na každom kroku, takže stále je aktuálna otázka – ako fungovať počas povinnej karantény? Možno ste ani nemuseli zásadne porušiť niektoré z opatrení a povinná domáca karanténa postihla aj vašu domácnosť. Karanténne opatrenie v podobe domácej izolácie je zo zákona nariadené každému, kto bol pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19, žije v spoločnej domácnosti s pozitívne testovaným, alebo pricestoval zo zahraničia. Karanténu nesmiete ukončiť skôr ako 14 dní od vykonania odberu s pozitívnym výsledkom alebo skôr ako 14 dní odo dňa, keď sa u vás objavili prvé príznaky. Za porušenie povinnej karantény hrozí pokuta do výšky až 1 659 EUR.

Stará múdrosť hovorí – opatrnosti niet nikdy nazvyš. Platí to aj v prípade zložitej pandemickej situácie, ktorá – našťastie – pomaly stráca na sile. Môžeme ju prekonať len zodpovedným dodržiavaním všetkých opatrení, ktoré majú za cieľ chrániť naše zdravie. Domáca izolácia je jedným z najúčinnejších opatrení v boji proti šíreniu nového koronavírusu. Prečítajte si, aké máte počas domácej karantény práva i povinnosti a ako si zachováte nielen fyzické, ale aj duševné zdravie.

Aké zásady je potrebné dodržiavať počas domácej karantény?

Už od prvých náznakov, že by mohlo vo vašom prípade ísť o ochorenie COVID-19 (príznaky, kontakt s pozitívne testovanou osobou), je potrebné sa správať zodpovedne. Napriek tomu, že ešte nemáte výsledky testu, usilujte sa obmedziť svoje kontakty s inými osobami len na vyslovene nevyhnutné. A v takýchto prípadoch dodržiavajte odstup, prísnu hygienu rúk a použite respirátor. Ako fungovať počas karantény, ak ste obdržali pozitívny výsledok testu? Mali by ste predovšetkým dodržiavať tieto zásady:

  • neopúšťajte domácnosť a neprijímajte návštevy
  • nestretávajte sa s inými osobami, okrem členov svojej domácnosti
  • o pozitívnom výsledku testu okamžite informujte všetky osoby, s ktorými ste boli v posledných dvoch dňoch pred testovaním v úzkom kontakte. Sú povinní rovnako nastúpiť do domácej izolácie, informovať svojho všeobecného lekára a najskôr po ôsmich dňoch podstúpiť testovanie. Zoznam svojich kontaktov zašlite mailom na príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva
  • dodržiavajte prísne hygienické opatrenia. Pravidelne dezinfikujte povrchy vo vašej domácnosti, najmä kľučky a vypínače
  • zorganizujte si nákupy potravín a hygienických pomôcok. Poproste známych, aby vám nákup priniesli pred dvere, prípadne si ho nechajte doručiť priamo z obchodu. Ak túto možnosť nemáte, využite služby vašej samosprávy
  • sledujte svoj zdravotný stav. V prípade zhoršenia, okamžite informujte svojho lekára alebo záchrannú službu a nezabudnite ich informovať, že sa nachádzate v izolácii
  • o pozitívnom výsledku testu informujte svojho všeobecného lekára, ktorý vám zároveň vystaví špeciálnu formu práceneschopnosti súvisiacu s nariadením povinnej domácej karantény.

Zdravý spánok v čase karantény

Neprehliadnite:
Ako komunikovať s tínedžermi? Milión otázok a odpovede niekde vo hviezdach…

Na čo máte počas domácej karantény nárok?

Na dva týždne ste sa ocitli medzi stenami svojej domácnosti, no musíte si zabezpečiť základné životné potreby. Potrebujete nakúpiť, vyniesť smeti alebo vyvenčiť psíka? Aj počas domácej izolácie máte na určité veci nárok.

  • Ukončenie karantény je možné na 14. deň od dátumu odobratia vzorky s pozitívnym výsledkom, ak sa u vás za posledné tri dni domácej izolácie nevyskytol ani jeden z hlavných príznakov, t.j. zvýšená telesná teplota nad 37 °C, kašeľ, únava, dýchavičnosť, strata chuti alebo strata čuchu. Ak sa u vás niektorý z príznakov objavil kedykoľvek počas domácej izolácie, kontaktuje svojho všeobecného lekára, ktorý určí ďalší postup.
  • Ak bývate v rodinnom dome, môžete čas tráviť na dvore alebo vlastnej záhrade. V prípade, že žijete v bytovom dome, môžete využiť len svoj vlastný balkón, terasu alebo lodžiu.
  • V prípade nutnosti sa v rámci domácej izolácie rešpektuje krátke nevyhnutné opustenie miesta karantény za účelom vynesenia smetí, vychádzky s domácimi zvieratami či prebratia nákupu. Na opustenie svojho bytu by ste mali mať relevantný dôvod. Nepoužívajte pritom spoločný výťah, dýchacie cesty si prekryte respirátorom a pred odchodom si vydezinfikujte ruky.
  • Ak máte pozitívny výsledok testu, miesto vykonávania domácej karantény môžete opustiť v prípade:
  • nevyhnutného poskytnutia zdravotnej starostlivosti;
  • odberu vzorky v súvislosti s diagnostikou ochorenia COVID-19;
  • účasti na pohrebnom obrade zosnulej blízkej osoby, a to len v prípade, ak nemáte žiadne klinické príznaky ochorenia.

Využite čas v karanténe plnohodnotne a efektívne

Ako si vyplniť čas počas domácej karantény?

Ak nemáte žiadne vážne príznaky ochorenia COVID-19, štrnásť dní, ktoré strávite uzavretí vo svojej domácnosti, sa vám môže zdať nekonečne dlhých. Berte to však pozitívne. Konečne budete mať čas venovať sa činnostiam, na ktoré vám počas bežných dní nezostával čas. Prečítajte si niekoľko tipov, čo robiť v karanténe:

  • prečítajte si knihu. Ak ste v karanténe spolu s deťmi, čítajte spoločne a nahlas ich obľúbených autorov
  • urobte si filmový deň
  • zahrajte si spoločenské hry
  • aj keď nemôžete vybehnúť von, zostaňte aktívni. Urobte si malú rozcvičku. Na internete nájdete množstvo nápadov, ako cvičiť doma
  • upracte a zorganizujte si šatník, špajzu, veci v kúpeľni. Pokúste sa urobiť veci v domácnosti, ktoré ste doteraz odkladali
  • vyskúšajte niečo nové, napríklad upiecť chlieb, naučiť sa variť alebo sa prihláste do online kurzu
  • upevnite vzťahy v rodine – veľa sa rozprávajte, spoločne pripravujte jedlo.

Úvodné foto: Pexels, Tatiana Syriková
Ilustračné foto: Shutterstock