Horúčavy týchto dní nás prekvapili. Naše rady môžu byť užitočné – ako im odolávať a byť pripravený?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
horúčavy

Horúčavy nás prekvapili a svojou silou vyzývajú na našu odpoveď. Ide o nebezpečnú realitu a ohrozenie pre niektoré vekové skupiny, najmä detí a staršie vekové skupiny. Letá sú z roka na rok horúcejšie, ich príchod urýchlený. Je naozaj náročné prispôsobiť sa takýmto klimatickým podmienkam. Na jednej strane potrebujeme slnko kvôli dobrej nálade a zdraviu, na druhej strane môže byť pobyt na ňom nebezpečný. Pre niektorých seniorov dokonca smrteľne!

Kedy ide o úpal? 

Úpal, teda prehriatie organizmu, je nebezpečný stav spôsobený nielen dlhodobým pobytom na slnku. Nebezpečný je aj preto, že sa nemusí prejaviť hneď. K prehriatiu organizmu môže dôjsť iž po niekoľkých po sebe nasledujúcich dňoch, keď sme na slnku strávili iba pár hodín. Stačí, aby sa nočná teplota pohybovala okolo 20 °C a nočný spánok už nie je pokojný. Prvými tichými signálmi hypertermie sú opuchnuté členky a chodidlá, nechutenstvo a pocit vyčerpania. Bolesti hlavy, zimnica, triaška, horúčka, závraty či vracanie prichádzajú s niekoľkohodinovým až niekoľkodňovým odstupom. Tento stav je vážnou záťažou pre organizmus a pokiaľ je oslabený vekom či ďalšími diagnózami, môže ísť skutočne o život. Okrem vyššie spomínaných príznakov môže dôjsť aj k zmätočnému správaniu, k letargii a vylúčiť sa nedá ani upadnutie do bezvedomia.

horúčavy


Pomoc deťom i seniorom

Ak senior žije sám a má podozrenie na úpal, určite by situáciu nemal podceňovať. Pokiaľ mu to jeho stav dovoľuje, mal by neodkladne vyhľadať lekársku pomoc, prípadne zavolať si sanitku je najlepšie riešenie. Kým príde pomoc, treba byť na chladnom, tienistom mieste a pomáha aj ochladzovanie zápästí, krku a členkov studenými obkladmi. Obdobné zásady platia aj pre deti. Tu treba byť zvlášť ostražití. Veď citlivý detský organizmus je na vysoké teploty zvlášť 

Vhodné chladenie

K prehriatiu citlivého organizmu seniora však môže dôjsť aj v interiéri, preto sú v ňom počas horúcich dní nutné menšie úpravy. Ochladzovanie priestoru klimatizáciou nie je najšťastnejšie riešenie, môže však pomôcť. Najvhodnejšia je taká klimatizačná jednotka, ktorá má funkciu wind free, teda nerobí prievan, pretože vzduch z nej prúdi cez tisícky otvorov umiestnených na prednej strane. Teplota na klimatizácii by mala byť nastavená maximálne o 5 stupňov nižšie, než je vonkajšia teplota. Zabráni sa tak teplotnému šoku, keď senior vyjde z miestnosti von, aj vysušovaniu slizníc a očí. Nevýhodou zase je, že tento rozdiel v teplotách nemusí byť dostačujúci na to, aby sa organizmus neprehrial.

Neprehliadnite: 

Roklina Veľký Sokol

Roklina Veľký Sokol – klasika a napriek tomu menej navštevovaná lokalita Slovenského raja.

Horúčavy a oblečenie, ktoré chráni

Je veľmi vhodné dozerať aj na letný seniorský šatník. Pokiaľ starý človek žije sám, určite mu dobre padne, ak mu pomôžete vytriediť oblečenie tak, aby mal poruke ľahké kúsky svetlých farieb z prírodných materiálov, ako sú ľan a bavlna.
Treba dohliadať aj na to, aby oblečenie bolo skôr voľnejšie než úzke. Súčasťou letného šatníka by mali byť aj ľahké klobúky či čiapky a slnečné okuliare. Vrstvu ochranného krému s UV filtrom tiež považujeme za samozrejmosť a dbáme o to, aby ju seniori mali na sebe. Seniori by nemali zabúdať ani na repelent, pretože aj zdanlivo neškodné uštipnutie hmyzom môže mať v kombinácii s niektorými užívanými liekmi komplikovaný priebeh.

slnko a seniori


Obohatená voda

Už to bolo povedané a napísané nespočetne veľakrát – seniori málokedy pociťujú smäd, preto by mali dbať na pitný režim. Horúčavy a počas nich nedostatok tekutín bol a je jednou z najčastejších príčin ich zhoršeného zdravotného stavu počas letných horúčav. Seniori – rovnako ako deti – nemusia pociťovať smäd, lebo v ich mozgových štruktúrach nastali vekom zmeny, ktoré spôsobujú, že telo nedostáva signály o nedostatku vody. Preto je dôležité, aby si seniori, ktorí žijú sami, v pravidelných intervaloch chlipli niekoľko dúškov vody.

Horúčavy a chladené nápoje

Okrem vody sa v praxi osvedčili aj chladené čaje či ovocné a bylinkové limonády.
So seniormi by mal lekár vždy začiatkom leta hovoriť o liekoch, ktoré užívajú, pretože vysoké teploty účinky niektorých z nich znižujú, či inak ovplyvňujú. Takéto poradenstvo sa určite hodí pre každého seniora, bez ohľadu na to, či žije v zariadení, s rodinou alebo sám. Výhodou telemedicíny je, že stačí lekárovi alebo lekárnikovi zavolať, netreba nutne absolvovať návštevu v ambulancii.

slnko a seniori

Slnko a seniori… a leto ako čas pohody

Bolo by na veľkú škodu, keby seniori leto prežili iba v zatemnenom interiéri. Slnko je pre nich rovnako blahodarné ako stretnutia s inými ľuďmi a pohyb. Stačí si na tieto aktivity vybrať vhodný čas – dopoludnie, podvečer a večer. Počas najhorúcejších hodín na poludnie a krátko po ňom sa odporúča ostať v bezpečí chladnejšieho interiéru. (RE)

Foto: archív redakcie a pixabay