Karol Duchoň znova na (Novej) scéne! Hosťujúci martinskí umelci v hudobnej biografii Zem pamätá


2048   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Výnimočný spevák Karol Duchoň a luxusná kniha o ňom Posledný bohém

Karol Duchoň bol jedným z najväčších talentov slovenskej populárnej hudby sedemdesiatych a prvej polovice osemdesiatych rokov minulého storočia. Prirovnávali ho ku Karlovi Gottovi a označovali za slovenského Toma Jonesa. Narodil sa 21. apríla 1950 v Galante, celé detstvo a mladosť prežil v Jelenci neďaleko Nitry, kde si spolu so svojím bratrancom založil svoju prvú hudobnú skupinu.

Ako osemnásťročný sa prihlásil do speváckej súťaže o Zlatú vločku zlatomoraveckého Calexu, ktorú s piesňou Petra Nováka vyhral. A tam sa začala jeho kariéra…

Eva Kostolányiová a Karol Duchoň Lýra

V roku 1973 získal striebornú Bratislavskú lýru za pieseň Chvála humoru, ktorú naspieval s Evou Kostolányiovou. Foto: TASR – Magda Borodáčová

Vystriedal mnoho orchestrov a skupín, spieval v orchestri Braňa Hronca, Juraja Velčovského, Emila Frátrika, Ľuba Beláka, Vlada Valoviča, či Pavla Zajáčka. Založil vlastnú hudobnú skupinu Prognóza.

Karol Duchoň a Eva Kostolányiová, Zem pamätá

Eva Kostolányiová patrila s Karolom Duchoňom k najjagavejším hviezdam slovenskej pop music,  foto: Tomáš Písecký

Karolov raketový nástup vyvrcholil v roku nasledujúcom, keď na Lýre zvíťazil s piesňou Zem pamätá. Po úspechoch sa stal dobrým vývozným artiklom socialistickej kultúry. Absolvoval turné po Nemecku, niekdajšom Sovietskom zväze, Poľsku, Maďarsku, Bulharsku, či Juhoslávii. Azda najdôležitejšími zahraničným angažmánom bolo vystúpenie v japonskom Tokiu a francúzskom Cannes.

Karol Duchoň a čriepky zo súkromia

Karol sa oženil s Elenou Šurákovou, narodila sa im dcéra Danka. Manželský život však trpel jeho pracovnou vyťaženosťou a svoju rolu zohral i alkohol, ktorý spôsobil nastupujúce zdravotné problémy. Iba desať dní po rozvode sa opäť oženil. Jeho druhou manželkou sa stala Alena Čermáková, s ktorou však strávil iba pár mesiacov. V septembri 1985 ho hospitalizovali a 5. novembra 1985 vo veku 35 rokov zomrel. Veľmi skoro… uprostred vynikajúco rozbehnutej speváckej kariéry.

Neprehliadnite:

Výnimočný spevák Karol Duchoň a luxusná kniha o ňom Posledný bohém
Hviezdny život žil výnimočný spevák Karol Duchoň smutne krátko.
Posledný bohém je však stále s nami…

Jeho piesne nám zostali…

Karol Duchoň žil svoj život naplno a veľmi rýchlo sa opotreboval. Najväčším jeho problémom však nebol alkohol, ten bol iba dôsledkom skutočnosti, že sa mladý a talentovaný človek z vidieckeho prostredia nedokázal vyrovnať so slávou a úspechom. Našťastie, súčasnosť Karolovi praje. Jeho piesne sa vrátili do rádií, vzniklo mnoho cover verzií, vrátil sa na diskotéky, počúvajú ho teenageri a dokonca sa jeho priaznivci pravidelne stretávajú na súťažnom pesničkovom festivale v Galante výhradne s repertoárom Karolových piesní. Isto by bol veľmi rád!

Zem pamätá

Spomienky ožívajú

V autorskej hre prichádza Slovenské komorné divadlo Martin so zaujímavou dramatickou postavou. Na divadelnom javisku začína príbeh Zem pamätá. Text inscenácie čerpá z osobných výpovedí jeho najbližích a priateľov: Eleny Duchoňovej, Ľuda Kuruca, Pavla Ribariča a Štefana Juríka. A tiež z výpovedí jeho speváckych a hudobníckych súputníkov: Dušana Grúňa, Evy Mázikovej, Marcely Laiferovej, Karla Gotta, Karola Duchoňa st., Dany Duchoňovej, Ľuba Beláka, Juraja Velčovského, Pavla Zelenaya, Petra Hanzelyho, Iva Hellera, Borisa Filana, Júliusa Kinčeka či nedávno zosnulého Braňa Hronca.

Zem pamätá

Významným zdrojom pre tvorcov bola kniha Karol Duchoň – Muž s veľkým srdcom autora Romana Slušného.

Hudobná biografia Karola Duchoňa – Zem pamätá: 24.11 o 19. hod.

Viac na: www.novascena.sk  a  www.skdmartin.sk