Noc v múzeu sa blíži! Na trebišovskom panstve ožije jeden zaujímavý príbeh z nedávnej histórie…

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Noc v múzeu v Trebišove

Noc v múzeu 2024 sa blíži aj v Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína v Trebišove. Toto významné kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja si v tomto roku pre návštevníkov pripravilo na 18. mája netradičnú Noc v múzeu na trebišovskom panstve. 

V rámci podujatia Noc múzeí a galérií na Slovensku sa o 19.30 hod. na zadnom nádvorí tunajšieho kaštieľa odohrá tieňohra, ktorá návštevníkom vyrozpráva príbeh mladého dievčaťa. Odišlo pracovať do grófskej kuchyne Andrássyovcov na trebišovskom panstve a jej spoločníčkou sa stala vzácna kuchárska kniha s pečaťou rodu Andrássy.

Nie každodenný počin…

„V rámci nášho ETNO roka sme si pripravili zaujímavý program, ktorý sa bude odohrávať v exteriéri kaštieľa na zadnej dvorane. Vďaka akvizičnej činnosti sa odborným pracovníkom múzea podarilo nadobudnúť do našich zbierok vzácnu kuchársku knižku, kde sú rôzne recepty na prípravu sladkých dobrôt či hlavných jedál. Rozhodli sme sa, že prepojíme tieto významne zbierkové predmety do príbehu mladého dievčaťa, ktoré si dalo ušiť nový lajblík, pretože išlo slúžiť do kuchyne grófa Andrássyho a návštevníci budú mať možnosť vidieť tento príbeh prostredníctvom tieňohry,“ povedala riaditeľka trebišovského múzea Beáta Kereštanová.

Neprehliadnite:

Detské ihriská

Detské ihriská – vynaliezavosť a radosť pre deti aj dospelých.
Ako sa dá v areáli vyšantiť dosýtosti.

Vzácny historický artefakt

Zaujímavosťou je, že knižka je napísaná nielen v maďarčine, ale aj nemčine a na dvoch stranách je vlisovaný erb rodu Andrássy. Výskumnou činnosťou sa podarilo Múzeu identifikovať lajblík z 80. rokov 19. storočia, ktorý pochádzal zo Zemplínskeho Hradišťa. Nie je ďaleko od pravdy skutočnosť, že tento lajblík „zažil“ ešte grófa Gyulu Andrássyho.

Noc v múzeu koncert


Po krátkej tieňohre si budú môcť návštevníci vychutnať hudobné umenie na pripravovanom koncerte Veroniky Rabady. Predstaví sa vo francúzskej záhrade za kaštieľom. V prípade zlého počasia sa koncert presunie do priestorov jazdiarne.

Text a foto: Múzeum a Kultúrne centrum Južného Zemplína v Trebišove
Viac na: www.muzeumtv.sk